Jakie żelazko parowe kupić? Które najlepsze do prasowania?

Każda pani domu dba o jego wyposażenie. Posiada lub dokupuje cyklicznie nowsze sprzęty, urządzenia agd, ułatwiające codzienne obowiązki. Mowa tu o wszelkiego rodzaju blenderach, mikserach, odkurzaczach, zmywarkach etc. Niezastąpionym jest także żelazko.

żelazko parowe Taurus ze stacją
żelazko parowe Taurus ze stacją


Żelazko parowe i jego zalety

Żelazko ze stacją parową charakteryzuje się pracą w dwóch trybach: na sucho oraz mokro. Dostosowuje sposób pracy do aktualnych potrzeb. Można nim prasować nie dotykając powierzchni materiałów. To jest w pionie. Ułatwia pracę. Pionowe żelazko parowe ma wbudowane tryby:

  • normalny
  • delikatny,
  • wymagający, do ubrań, które są oporne na prasowanie.

Wybierając model z funkcją dostosowania temperatury do materiału, można być pewnym, że pozwoli to zaoszczędzić czas.


Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu żelazka parowego?

Kupując żelazko z generatorem pary należy spojrzeć na:

  • Pracę urządzenie. Powinno być ciche.
  • Nagrzewanie- szybkie. By w 2-3 minuty było gotowe do użycia.
  • Wielkość zbiornika. Im więcej wody pomieści, tym dłuższy będzie czas prasowania bez dolewania wody.
  • Odkamienianie. Ostatnie modele mają możliwość zrobienia tego w czasie do 2 minut.
  • Stopę. Powinna być zaokrąglona. I posiadać dużą ilość otworów.

Dobre żelazko parowe posłuży bardzo długo. Co najważniejsze, umili i ułatwi prasowanie. Dlatego tak ważne jest, by kupić odpowiednie. A takie warte jest każdej ceny.


Jak wyczyścić i odkamienić żelazko parowe?

To bardzo ważna kwestia, gdyż regularne czyszczenie i odkamienianie żelazka znacząco wpływa na jego przydatność podczas eksploatacji oraz trwałość. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim jakość wody, której używamy do napełniania zbiornika – w żelazkach parowych rekomenduje się stosowanie wody destylowanej lub też z dzbanka filtrującego. Dzięki temu prostemu zabiegowi nie powinniśmy martwić się o osadzanie się kamienia wewnątrz sprzętu.

Czyszczenie żelazka parowego powinno odbywać się, gdy sprzęt jest zimny i odłączony od sieci. Nawet w zamkniętym szczelnie pudełku, gdzie przechowujemy sprzęt do prasowania, bez problemu dostaje się kurz, dlatego należy zadbać przede wszystkim o czystość samej stopki. Do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń powinniśmy stosować samą miękką szmatkę (przydatna będzie delikatna ściereczka stosowana do czyszczenia ekranów komputera, np. taka z mikrofibry), natomiast przy większych zabrudzeniach przyda nam się z pewnością do tego mleczko czyszczące o delikatnym działaniu.

Przy niespodziewanym sytuacjach, takich jak przypalenie żelazka parowego, warto zastosować ocet (roztwór z sodą sodą oczyszczoną). Ten domowy sposób pozbycia się spalenizny świetnie sprawdzi się i w tym zastosowaniu, pamiętajmy oczywiście o odłączeniu urządzenia od prądu i rozpoczęciu procesu czyszczenia, gdy jest ono już zimne.


Żelazko parowe a parownica – różnice

Każdy kto stara się prezentować schludnie i elegancko powinien dbać o to, by ubrania były nie tylko czyste, ale i pozbawione zagnieceń. Prasowanie to jedna z najbardziej nielubianych czynności, może jednak stać się znośna, dzięki odpowiedniemu sprzętowi. Ostatnimi czasy popularne stają się urządzenia do prasowania, wykorzystujące moc pary. Czym różnią się od siebie żelazko parowe i parownica do prasowania?

Żelazko parowe i parownica do prasowania to dwa różne urządzania.

  • Żelazko daje możliwość prasowania w tradycyjnej formie – ubranie musi być rozłożone na odpowiedniej powierzchni, wszelkie zagniecenia eliminuje się przejeżdżając stopą urządzenia po materiale.
  • Parownica z kolei jest niewielkim przenośnym urządzeniem. Z jej pomocą możemy prasować ubrania umieszczone na wieszakach. Sprzęt może sobie jednak nie poradzić z mocno pomiętym materiałem.

To, na jakie urządzenie się zdecydować zależy od tego, jakie ubrania posiadamy w swojej szafie i z jakimi zagnieceniami musimy na co dzień walczyć.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...