Jakie żelazko parowe kupić? Które najlepsze do prasowania?

Każda pani domu dba o jego wyposażenie. Posiada lub dokupuje cyklicznie nowsze sprzęty, urządzenia agd, ułatwiające codzienne obowiązki. Mowa tu o wszelkiego rodzaju blenderach, mikserach, odkurzaczach, zmywarkach etc. Niezastąpionym jest także żelazko.

żelazko parowe Taurus ze stacją
żelazko parowe Taurus ze stacją

Żelazko parowe i jego zalety

Żelazko ze stacją parową charakteryzuje się pracą w dwóch trybach: na sucho oraz mokro. Dostosowuje sposób pracy do aktualnych potrzeb. Można nim prasować nie dotykając powierzchni materiałów. To jest w pionie. Ułatwia pracę. Pionowe żelazko parowe ma wbudowane tryby:

 • normalny
 • delikatny,
 • wymagający, do ubrań, które są oporne na prasowanie.

Wybierając model z funkcją dostosowania temperatury do materiału, można być pewnym, że pozwoli to zaoszczędzić czas.


Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu żelazka parowego?

Kupując żelazko z generatorem pary należy spojrzeć na:

 • Pracę urządzenie. Powinno być ciche.
 • Nagrzewanie- szybkie. By w 2-3 minuty było gotowe do użycia.
 • Wielkość zbiornika. Im więcej wody pomieści, tym dłuższy będzie czas prasowania bez dolewania wody.
 • Odkamienianie. Ostatnie modele mają możliwość zrobienia tego w czasie do 2 minut.
 • Stopę. Powinna być zaokrąglona. I posiadać dużą ilość otworów.

Dobre żelazko parowe posłuży bardzo długo. Co najważniejsze, umili i ułatwi prasowanie. Dlatego tak ważne jest, by kupić odpowiednie. A takie warte jest każdej ceny.


Żelazka parowe – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 7 chętnie kupowanych żelazek parowych na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, z bieżącą aktualizacją. Dostępne w zestawieniu modele możemy nabyć za kwotę już od kilkudziesięciu zł.


Jak wyczyścić i odkamienić żelazko parowe?

To bardzo ważna kwestia, gdyż regularne czyszczenie i odkamienianie żelazka znacząco wpływa na jego przydatność podczas eksploatacji oraz trwałość. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim jakość wody, której używamy do napełniania zbiornika – w żelazkach parowych rekomenduje się stosowanie wody destylowanej lub też z dzbanka filtrującego. Dzięki temu prostemu zabiegowi nie powinniśmy martwić się o osadzanie się kamienia wewnątrz sprzętu.

Czyszczenie żelazka parowego powinno odbywać się, gdy sprzęt jest zimny i odłączony od sieci. Nawet w zamkniętym szczelnie pudełku, gdzie przechowujemy sprzęt do prasowania, bez problemu dostaje się kurz, dlatego należy zadbać przede wszystkim o czystość samej stopki. Do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń powinniśmy stosować samą miękką szmatkę (przydatna będzie delikatna ściereczka stosowana do czyszczenia ekranów komputera, np. taka z mikrofibry), natomiast przy większych zabrudzeniach przyda nam się z pewnością do tego mleczko czyszczące o delikatnym działaniu.

Przy niespodziewanym sytuacjach, takich jak przypalenie żelazka parowego, warto zastosować ocet (roztwór z sodą sodą oczyszczoną). Ten domowy sposób pozbycia się spalenizny świetnie sprawdzi się i w tym zastosowaniu, pamiętajmy oczywiście o odłączeniu urządzenia od prądu i rozpoczęciu procesu czyszczenia, gdy jest ono już zimne.


Żelazko parowe a parownica – różnice

Każdy kto stara się prezentować schludnie i elegancko powinien dbać o to, by ubrania były nie tylko czyste, ale i pozbawione zagnieceń. Prasowanie to jedna z najbardziej nielubianych czynności, może jednak stać się znośna, dzięki odpowiedniemu sprzętowi. Ostatnimi czasy popularne stają się urządzenia do prasowania, wykorzystujące moc pary. Czym różnią się od siebie żelazko parowe i parownica do prasowania?

Żelazko parowe i parownica do prasowania to dwa różne urządzania.

 • Żelazko daje możliwość prasowania w tradycyjnej formie – ubranie musi być rozłożone na odpowiedniej powierzchni, wszelkie zagniecenia eliminuje się przejeżdżając stopą urządzenia po materiale.
 • Parownica z kolei jest niewielkim przenośnym urządzeniem. Z jej pomocą możemy prasować ubrania umieszczone na wieszakach. Sprzęt może sobie jednak nie poradzić z mocno pomiętym materiałem.

To, na jakie urządzenie się zdecydować zależy od tego, jakie ubrania posiadamy w swojej szafie i z jakimi zagnieceniami musimy na co dzień walczyć.


Zalety i wady żelazka parowego

Żelazka parowe zdobywają coraz większe grono fanów. Poniżej w zaletach znajdziemy przyczynę tego zjawiska, natomiast wady uświadomią nas, na jakie niedogodności powinny się nastawić osoby rozważające ich zakup.

+ Plusy żelazek parowych

 • Niekwestionowaną zaletą żelazek parowych jest usprawnienie czynności prasowania.
 • Urządzenia te nie niszczą ubrań i pozwalają na precyzyjne ich wygładzenie.
 • Żelazka parowe pozwalają zadbać o dłuższą żywotność tkanin.
 • Wielką zaletą większości egzemplarzy są posiadane funkcje, które zapewniają bezpieczeństwo, łatwość w utrzymaniu oraz ułatwiają żmudny proces prasowania.

– Minusy żelazek parowych

 • Największą wadą wspomnianych urządzeń jest ich wysoka cena. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to inwestycja, nie wydatek.
 • Często wadą żelazka parowego jest jego duży rozmiar utrudniający przechowywanie oraz znaczna waga. Sukcesywnie wprowadzane są na rynek bardziej kompaktowe modele.
 • Minusem jest również dodatkowy koszt konieczny do poniesienia w celu nabycia specjalnej deski pod żelazko parowe.

Żelazka parowe RANKING

Zestawienie TOP 7 najchętniej kupowanych żelazek parowych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco. Dostępne w zestawieniu modele cechują się m.in. wysoce odporną na zarysowania stopą wykonaną ze stali nierdzewnej czy też zintegrowaną funkcję odkamieniania.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...