Żelazko do prasowania Ranking kwiecień 2021

Żelazko to jedno z najpopularniejszych urządzeń domowych. Obecnie ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niego. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak rzeczą prostą, zwłaszcza jeśli oferta na rynku jest tak szeroka.

W poniższym poradniku podpowiadamy, jakimi kryteriami należy się kierować chcąc kupić odpowiednie do naszych preferencji żelazko do prasowania.


Rodzaje żelazek

żelazko do prasowania w pionie marki Philips
żelazko do prasowania w pionie marki Philips
Najpopularniejsze są wciąż klasyczne żelazka przewodowe. Wprawdzie zasięg i ruchy ogranicza podłączony do gniazdka przewód, ale z drugiej strony urządzenie utrzymuje przez cały czas stałą temperaturę grzania, co pozwala na nieprzerwaną pracę.

W przypadku modeli bezprzewodowych stopa nagrzewa się na specjalnym stojaku. Jednak temperatura po jakimś czasie spada, co wiąże się z koniecznością odłożenia żelazka na stojak.

W chwili obecnej rzadko już można spotkać popularne kiedyś żelazka suche ze stopą wykonaną z aluminium. Popularne żelazka parowe pozwalają na pracę w dwóch trybach – suchym i mokrym (gdy urządzenie wytwarza parę wodną z wody wlanej do pojemnika). Prasowanie z wykorzystaniem pary pozwala na szybsze osiągnięcie oczekiwanego efektu, nawet w przypadku ubrań mocno pogniecionych.

Ciekawym rodzajem żelazka parowego są żelazka turystyczne. Są one lekkie (do 1 kg) i niewielkie rozmiarowo, a więc bez problemu zmieszczą się w podróżnym bagażu. Mają też odpowiednio mniejszą moc i pojemnik na wodę. Coraz większą popularności zdobywają też żelazka systemowe, czyli z zewnętrzną wytwornicą pary. Pojemnik z wodą umieszczony jest na osobnym stojaki i za pomocą przewodu przekazuje do żelazka parę. Pozwala to na prasowanie kilku warstw ubrań jednocześnie.


Żelazka parowe RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych żelazek parowych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Na co zwrócić uwagę podczas zakupu żelazka?

Od mocy uzależniona jest prędkość nagrzewania się stopy żelazka. Najlepiej stawiać na takie o mocy powyżej 2000W, które zapewniają wygodną i szybką pracę. Z drugiej strony im wyższa moc, tym więcej prądu pobiera urządzenie. Nie bez znaczenia jest również sposób regulacji temperatury i strumienia pary. Najczęściej służy do tego pokrętło (rozwiązanie najtańsze i najpopularniejsze) lub przyciski.

Istotnym elementem każdego żelazka jest także jego stopa. Od niej zależy bowiem jak zostaną wyprasowane ubrania. Dobrej klasy stoa powinna być odporna na zarysowania, nie wyświecać materiału oraz posiadać prawidłowo rozłożone otwory. Najczęściej stosowane są stopy aluminiowe, ale z uwagi na podatność na zarysowanie powleka się je dodatkową powłoką. Stopa może być więc:

 • teflonowa – posiada dobry poślizg, jest łatwa do czyszczenia, ale podatna na zarysowania,
 • stalowa – trudna do czyszczenia, ale łatwo przesuwa się po ubraniach,
 • ceramiczna – bardzo wytrzymała, posiada dobry poślizg.

Podczas wyboru żelazka pod uwagę należy wziąć także dodatkowe wyposażenie. Istotna jest pojemność zbiornika na wodę, im większa tym lepiej. Żelazka, do których można wlewać wodę prosto z kranu wyposażone są często również w system antywapienny zapobiegający powstawaniu kamienia w otworach parowych.


Żelazka tradycyjne RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych żelazek tradycyjnych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Inne przydatne funkcje żelazka

Każde żelazko parowe ma również przypisane sobie funkcje, które wpływają na korzystanie z urządzenia i jego czyszczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja samoczyszczenia. Chroni ona urządzenie przed osadzaniem się kamienia w kanalikach parowych. Aby z niej skorzystać należy napełnić pojemnik wodą, a potem ustawić maksymalną temperaturę. Utworzy się dzięki temu wysokie ciśnienie, a z żelazka wydobywa się para wraz z zanieczyszczeniami.

Prasowanie jest szczególnie skuteczne w przypadku modeli z wysokim poziomem ciągłego wytwarzania pary. To ten parametr wpływa właśnie na jakość prasowania i jest szczególnie przydatny w przypadku tkanin bardzo zagniecionych, w tym np. koszul czy też firan. Z kolei jednorazowe uderzenie parą wodną w pionie świetnie sprawdza się przy mocno zagniecionych materiałach, których z pewnych powodów nie można zdjąć lub ubrań wiszących na wieszakach, które wymagają szybkiego odświeżenia.

W przypadku żelazka nietrudno również o oparzenia. Zdarzają się sytuacje, kiedy urządzenie zostaje włączone przez dłuższy czas na ubraniu. Ciekawym rozwiązaniem jest wówczas funkcja strażak. Wyłącza ono żelazko znajdujące się w pozycji poziomej dłużej niż 30 sekund, a w pozycji pionowej po kilku minutach. Po wstrząśnięciu włącza się ono ponownie i nagrzewa do ustawionej wcześniej temperatury.

A ile zapłacimy za dobrej jakości żelazko? W przedziale cenowym 150-200 zł można znaleźć już całkiem ciekawe propozycje, lepiej wyposażone modele wymagają wyłożenia przynajmniej 250-300 zł.


Żelazka turystyczne RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych żelazek turystycznych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jak szukali użytkownicy?

 • żelazko parowe philips do prasowania w pionie

Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “Żelazko do prasowaniaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2020

 • Żelazko parowe do prasowania w pionie to świetna sprawa i sprawdza się częściej niż podejrzewałam 😀 na początku troche się bałam, że się poparzę tą parą bo ze mnie niezła panikara, ale mi przeszło. Przydaje się i jest bardzo, kupcie model bezprzewodowy bo nie będzie problemu z kablem i zawsze to dodatkowa wygoda 😉

  Reply
 • Takie żelazko dedykowane do prasowania na wieszaku to świetna sprawa. Można je stosować jak się ma mało miejsca w domu na deskę, albo fajnie sprawdzają się też w podróży czy na wakacjach. Miałem takie jakiś czas temu, ale niestety już nie działa, zastanawiam się nad nowym.

  Reply
 • Kupiłem u Was żelazko parowe tefal i muszę powiedzieć, że jest to super sprawa, bardzo dobrej jakości sprzęt. Ta firma nigdy mnie nie zawiodła, solidna i wykonanie na najwyższym poziomie 😉

  Reply
 • Do prasowania świetne jest żelazko z generatorem pary. Uwielbiam coś takiego, znacznie to ułatwia sprawę i przyspiesza cały proces 🙂 Praktycznie większość żelazek to teraz ma, więc nie jest ciężko znaleźć.

  Reply
 • Ja osobiście korzystam z żelazka Braun TexStyle 9 i to chyba najlepsza seria z dostępnych na rynku rozwiązań uważam

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...