Z czego nagrobek? Ranking grudzień 2023

Przeżywanie żałoby to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu każdego człowieka. Niemniej jednak czeka to prędzej czy później wszystkich z nas. W konsekwencji tego warto jest załatwić z wyprzedzeniem pewne niezbędne formalności takie jak chociażby wybór odpowiedniego rodzaju nagrobka. Możliwości w tym zakresie jest mnóstwo, a w szczególności chodzi tu o silne zróżnicowanie pod kątem materiału, z jakiego grobowiec jest tworzony.


Przed inwestycją

Zgłaszając się do profesjonalistów typu firmy takie jak Jakubisiak, które od lat prężnie prosperują na rynku, konieczne okazuje się przedstawienie wszystkich niezbędnych dokumentów. W szczególności chodzi tu o sformalizowanie, kto będzie pełnoprawnym właścicielem grobowca, a także wymagane jest niezbędne oświadczenie – ustne bądź pisemne, które będzie stanowiło potwierdzenie, iż kupiona mogiła należy konkretnie do danej osoby i to ona ma do niej pełne prawa.

To, ile dokładnie będzie kosztowało zlecającego wykonanie grobowca wykupienie stanowiska na cmentarzu uzależnione jest w głównej mierze od cennika obowiązującego w danej parafii. Opłata z reguły ustalana jest przez proboszcza, czy też zarządzającego cmentarzem od strony administracyjnej. Pieniądze, o których tutaj mowa nie są drastycznym wydatkiem, ale zazwyczaj obowiązuje zasada odnowienia płatności raz w przeciągu dwudziestu pięciu lat. Niektóre punkty cmentarne, w szczególności te dość spore powierzchniowo, życzą sobie wypełnienia stosownych pełnomocnictw, które z kolei pozwolą zakładowi kamieniarskiemu na rozpoczęcie działania w naszym imieniu.


Rodzaj kamienia

Jeżeli chodzi o typ materiału z jakiego może być tworzony nagrobek, to rozmaitości jest mnóstwo. W głównej mierze warto jednak wyróżnić marmur oraz granit. Te dwa kamienie zdecydowanie wybierane są najczęściej. Powód? Łączą one dwie najważniejsze w przypadku budowy grobowca cechy, a mianowicie elegancki wygląd oraz wytrzymałość. To tworzywa solidne, ale przy tym bardzo efektownie prezentujące się na tle przeciętnej jakości tworzyw.

Ponadto, nie da się ukryć, że wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych, koniecznie powinien być na tyle przyszłościową inwestycją, aby nie wymagał żadnych poprawek przynajmniej parę najbliższych dekad. W konsekwencji tego wspomniane powyżej granit oraz marmur spisują się rewelacyjnie – są odporne na zmieniającą się drastycznie temperaturę powietrza, a także niepodatne na działanie szeregu czynników zewnętrznych typu silny mróz, intensywny deszcz czy wichury.

Równie istotnym budulcem w branży funeralnej okazuje się być piaskowiec, który cechuje się jasnym odcieniem oraz ciepłymi tonacjami barwnymi. Niemniej jednak jego wytrzymałość jest nieco mniejsza niż dwóch wcześniej już wymienionych tworzyw. Dla zlecających stawiających zwłaszcza na niską cenę, nadmieniamy o lastriko – coraz rzadziej dziś stosowany materiał, ale jednak nadal szeroko dostępny na rynku kamieniarskim. Był bardzo chętnie wybierany tuż po wojnie, a w Polsce w szczególności cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jest możliwy do nabycia w różnorodnych wariantach kolorystycznych. Dla niemogących zdecydować się, z czego dokładnie zrobić grobowiec, radzimy podpytać fachowców z rekomendowanych firm pogrzebowych typu Jakubisiak.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...