Hafciarka dla początkujących – dla fanek i fanów haftu Ranking marzec 2021

Praca w szwalni na hafciarce. Szwaczka szyje na maszynie do szycia w zakładzie produkcyjnym.
Praca w szwalni na hafciarce. Szwaczka szyje na maszynie do szycia w zakładzie produkcyjnym.

Hafciarka to nietypowe urządzenie, z którego istnienia wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Tymczasem, osoby zajmujące się zawodowo szyciem, często sięgają po hafciarki jako te urządzenia, które znacząco poprawiają ich możliwości twórcze. Z hafciarek szczególnie chętnie korzystają osoby szyjące usługowo lub profesjonaliści, ale również osoby pragnące rozpocząć przygodę z haftem dla własnych potrzeb. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – czym jest hafciarka i jak przygotować się do jej zakupu?


Dlaczego warto sięgać po hafciarki?

Hafciarki to urządzenia, które do niedawna jeszcze znajdowały się głównie na wyposażeniu wielkich szwalni i innych przedsiębiorstw produkujących duże ilości odzieży. Obecnie, rynek usług odzieżowych uległ licznym przemianom, w rezultacie których pojawiły się również niewielkie, lokalne przedsiębiorstwa, produkujące krótkie serie ozdobnych ubrań. Również ich pracownicy sięgają po hafciarki jako urządzenia pomocne w tworzeniu odzieży na sprzedaż.

Hafciarki idealnie nadają się do nanoszenia haftowanych ozdób na wybraną przez nas odzież. Za pomocą hafciarki można haftować proste rysunki graficzne, inicjały, napisy, logotypy i inne wzory.

Przystępując do wyboru maszyny, należy zdecydować jaki rodzaj odzieży będziemy za jej pomocą wytwarzać, oraz jaka będzie jej ilość. W przypadku dużych przedsiębiorstw – wybiera się maszyny kilkugłowicowe, pozwalające znacząco zwielokrotnić tempo wytwarzanego haftu. Hafciarki jednogłowicowe są przeznaczone głównie do nanoszenia niedużych zdobień na wybrane tkaniny. W rezultacie – nadają się idealnie do pracy hobbystycznej, wykonywanej w domu, lub do przygotowania niedużej ilości zleceń.


Hafciarki domowe – zalety i wady

Hafciarki domowe są przy tym stosunkowo tanie – zakup nowego modelu to wydatek kilku tysięcy złotych. Co równie istotne – urządzenia te są stosunkowo małe, co czyni je poręcznymi oraz łatwymi w transporcie. Obsługa hafciarek jest przy tym prostsza niż obsługa samej maszyny do szycia.

Niestety, wadą hafciarek przeznaczonych do stosowania w domu jest obecność tylko jednej igły w urządzeniu. W rezultacie – wymiana koloru nici (w celu przygotowania kolorowego haftu) wymaga przerwania pracy maszyny, a następnie jej ponownego nawleczenia. Wydajność pracy jest zatem niższa niż w przypadku maszyn przemysłowych.

Przystępując do zakupu hafciarki, warto także zwrócić uwagę na kilka innych cech. Przede wszystkim – istotne może okazać się pole haftu, od którego zależy wielkość tworzonych przez nas wzorów. Im większe jest pole haftu, tym większe ozdoby możemy tworzyć przy użyciu danej maszyny. Istotna jest także liczba dostępnych czcionek, a szczególnie – obecność polskich znaków. Ma to duże znaczenie w przypadku hafciarek wykorzystywanych do nanoszenia na odzież „podpisów” – imion i nazwisk właścicieli (lekarzy, farmaceutów i innych). Ponadto, hafciarki wyposażone są zwykle w gotowy zestaw wzorów. Przed przystąpieniem do zakupu warto upewnić się – jak duży zbiór haftów znajduje się w danej hafciarce. Poza tym każda z dostępnych maszyn wyposażona jest dodatkowo w wejścia USB, pozwalające wprowadzać nowe wzory haftów do pamięci maszyn.

Osoby poszukujące sprawdzonych dostawców hafciarek powinny zapoznać się z ofertą sklepu internetowego szyj.pl. Hafciarki od szyj.pl nadają się zarówno do wykorzystania w domowym zaciszu, jak i do celów przemysłowych. Wszystkie dostępne produkty zostały szczegółowo opisane, co pozwala nam uniknąć niechcianego zakupu.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...