Cicha pralka automatyczna Ranking marzec 2021

Pralka automatyczna to wygoda i komfort, bez którego obecnie nie możemy sobie wyobrazić codziennego funkcjonowania. Pranie ręczne odeszło w przeszłość, rzadko kiedy decydujemy się na tę formę czyszczenia ubrań. Niegdyś bardzo popularna Frania, stara pralka, odeszła w zapomnienie.

Ważnymi i poszukiwanymi cechami pralki jest jej pojemność, różnorodność programów oraz cicha praca.


Źródło cichej pracy

cicha pralka automatycznaProducenci stosują tak zwaną funkcję cichego prania, gdzie swoją rolę odgrywa silnik zwany direct drive. Wiele firm wprowadza tego rodzaju silnik – m.in. LG, Miele, Daewoo, Bosch, Samsung czy też Beko. Takie pralki rzadziej ulegają awariom, to inwestycja na długie lata.

Ciche pralki mają także specyficzny układ zawieszenia, który pochłania naprężenia. Dźwiękoszczelne materiały rozpraszają dźwięk i redukują hałas, wpływając na wysoką jakość pracy takich urządzeń oraz komfort ich użytkowników. Cicha praca podczas wirowania również sprawia, że urządzenie pracuje o wiele efektywniej. Redukowanie hałasu emitowanego przez pralkę automatyczną podczas pracy ma bardzo duże znaczenie. Dlatego przy wyborze odpowiedniego urządzenia stosujmy zasadę: im ciszej pracuje pralka, tym lepiej.


Kryteria wyboru cichej pralki

Przy wyborze samej pralki warto brać pod uwagę klasę energetyczną, która określa zużycie energii pralki w przeliczeniu na kWh. Dostępne są najczęściej klasy A, A+, A++, A+++, gdzie najmniej energii zużywa ta ostatnia. Nie są to jednak aż na tyle duże różnice, które mogłyby w całości determinować zakup konkretnego modelu.

Standardowa prędkość obrotowa bębna podczas pracy to 1000 lub 1200 obr/min, zdarzają się też pralki dysponujące jeszcze wyższymi prędkościami obrotowymi. Często jednak wiąże się to z wyższym poziomem hałasu w cyklu.

Ile kosztują pralki automatyczne?

Dobrej jakości pralki kosztują od 1400 złotych wzwyż, czasami w promocji można kupić nieco tańszy model. Zawsze przed samym zakupem pralki trzeba sprawdzić poziom jej głośności oraz programy, które posiada w wyposażeniu.

Pralki automatyczne i ich typy

W sprzedaży znajdują się pralki wolnostojące oraz zabudowane, posiadające różnorodne parametry.

Pralki do zabudowy są wyłącznie ładowane od przodu, nie ma bowiem możliwości ich ładowania od góry (z uwagi na zabudowę). Pralki ładowane od góry potrzebują około 60 centymetrów na to, aby swobodnie manipulować pokrywą. Niektóre pralki można lokować pod blatem, ale musi on mieć wysokość co najmniej 85 centymetrów.

Pralki ze względu na gabaryty mogą być przeznaczone do małego lub dużego mieszkania. Do kawalerek niezbędne są wąskie pralki, które zmieszczą się w niewielkiej łazience lub ewentualnie kuchni. W ofercie znajdują się:

 • pralki standardowe,
 • pralki super slim i slim,
 • pralki ładowane od góry.

Istotnym kryterium wyboru jest pojemność bębna, gdzie może mieścić się nawet 9 kilogramów prania. Pralki z dużym bębnem przeznaczone są głównie dla dużych rodzin.

Istotna jest też prędkość wirowania pralki. Same bębny są różnorodne:

 • mogą mieć strukturę diamentu i zapewniać delikatne pranie;
 • mogą mieć strukturę plastra miodu i wówczas między odzieżą a ściankami bębna pojawia się nieco wody, pranie przesuwa się cicho w bębnie. Prana odzież nie mechaci się i nie zaciąga;
 • o kształcie kropli wody pierze delikatne tkaniny i sprawia, że mają one wyjątkową miękkość.

Pralka zużywa średnio od 39 do 70 litrów wody na jeden cykl. Starsze modele potrafiły zużyć nawet 100 litrów wody na cykl.

Pralki mają zróżnicowany poziom hałasu, który wynosi przeważnie od 46 do 77 decybeli, a podczas wirowania potrafi dojść do poziomu nawet 72-79 decybeli. Etykieta naklejona na pralce informuje o poziomie głośności urządzenia, dlatego przed zakupem warto zwracać na to uwagę. Pralka o niskim poziomie hałasu sprawdzi się idealnie w bloku, gdzie często nawet stosunkowo niski poziom głośności jest aż nadto słyszalny przez sąsiadów. Sam rodzaj silnika ma wpływ na głośność pracy pralki.

Rodzaje silników znajdujących się w pralkach automatycznych:

 • komutatorowy, który jest bardzo głośny,
 • indukcyjny, bardzo cichy,
 • inwerterowy, który zasilany jest prądem zmiennym i pracuje cicho, zachowując wysokie obroty i przyczyniając się do szybkiego prania.

Pralki automatyczne ładowane od góry zazwyczaj są głośniejsze niż te ładowane z przodu. Dobre wypoziomowanie samej pralki oraz stabilność także mają wpływ na emitowany przez nią poziom hałasu podczas pracy. Ponadto warto wiedzieć, że zużyta pralka pracuje głośniej, a silnik takiego urządzenia często wydaje dziwne odgłosy podczas prania. Należy unikać używania starych urządzeń, gdyż potrafią one niszczyć ubrania.

Cicha pralka ładowana od góry – za i przeciw

Pralki automatyczne ładowane od góry
pralka automatyczna ładowana od góry
pralka automatyczna ładowana od góry
Zalety Wady

+ w pełni porównywalna jakość z pralkami ładowanymi od przodu

+ tego typu pralki są wąskie, przez co idealnie pasują nawet do niewielkiej wnęki w łazience

+ ładując pranie nie musimy się schylać

+ ryzyko ewentualnego zalania łazienki jest mniejsze

– nad otwieraną z góry klapą nie powinny być umieszczone zbyt nisko szafki czy półki

– brak szyby, przez co nie możemy kontrolować procesu prania bez otworzenia pokrywy

– brak wariantu do zabudowy ze względu na sposób ładowania od góry

– są nieco głośniejsze niż pralki automatyczne ładowane od frontu

Ciche pralki automatyczne ładowane od góry RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych cichych pralek automatycznych ładowanych od góry. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Cicha pralka ładowana od przodu – za i przeciw

Pralki automatyczne ładowane od przodu
automatyczna pralka ładowana od przodu
automatyczna pralka ładowana od przodu
Zalety Wady

+ dzięki przeszkolnym drzwiom możemy kontrolować proces prania

+ różnorodność gabarytów, dzięki czemu mamy więcej możliwości wyboru pralki pod kątem ilości miejsca, którym dysponujemy

+ z reguły są płytsze, przez co łatwiej je dopasować chociażby do wnęki w łazience

+ pralka ładowana od góry jest oferowana również w opcji do zabudowy, dzięki czemu możemy umieścić ją chociażby w kuchni, jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w łazience

– ryzyko uszkodzenia uszczelki, co prowadzi niestety najczęściej do zalania (przy odpowiedniej konserwacji oraz kontroli można tego uniknąć)

– niewygodne opróżnianie i ładowanie bębna, rozwiązaniem jest osadzenie pralki nieco wyżej


Ciche pralki automatyczne ładowane od przodu RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych cichych pralek automatycznych ładowanych od frontu. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jak szukali użytkownicy?

 • cicha pralka
 • ciche pralki
 • p dobra cicha pralka
 • najcichsza pralka na rynku
 • najcichsza pralka
 • jaka pralka ladowana od gory do 1300zł cicha praca
 • jaką cichą pralkę kupić
 • ciche pralki automatyczne
 • TEST NAJBARDZIEJ STABILNA PRALKA
 • cicha pralka slim

Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “Cicha pralka automatycznaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2020

 • Nie wiem czy znalazłby się ktoś na świecie kto chciałby mieć w domu pralkę ręczną 😀 Teraz w grę wchodzi tylko pralka automatyczna pytanie czy ładowany od przodu czy od góry. W poprzednim mieszkaniu, które wynajmowałem stała pralka ładowana od góry i muszę powiedzieć, że mega wygodna opcja. Teraz przymierzam się do kupna pralki na nowe mieszkanie i chyba też skuszę się na taką ładowaną od góry. Niby ma mniej miejsca na pranie ale jakoś bardziej mi odpowiada.

  Reply
 • Z rok temu kupiliśmy z narzeczonym pralkę za 1200 złotych w promocji, marki Whirpool. Sprawdza się bardzo dobrze. Jest cicha i pojemna bo kupiliśmy bęben na 7 kilogramów. Ma też funkcję EcoMonitor, która pokazuje zużywanie energii na konkretnych funkcjach. Polecam wszystkim.

  Reply
 • W moim mieszkaniu, gdzie w łazience jest mało miejsca jedynym rozwiązaniem jest pralka automatyczna ładowana od góry. Jest mała w porównaniu do tych ładowanych od przodu i zdecydowanie pozwala zaoszczędzić trochę miejsca. Przydatny artykuł!

  Reply
 • Dla mnie podstawą wyboru dobrej pralki, jest to, żeby była cicha. Jestem niezmiernie wyczulony na wszelkiego typu brzęczenia i buczenia. Nie wyobrażam sobie pralki która prawie wyskakuje na środek łazienki, a w dodatku słychać ją nawet na klatce, co słyszalne jest u reszty sąsiadów.

  Reply
 • Ja mam pralkę Amici i na głośność w sumie nie narzekam, bardzo fajnie chodzi, dodatkowo jeszcze była w dobrej cenie i miała sporo funkcji. A mi bardzo zależało na możliwości regulowania czasu prania, opcji prania nocnego bez wirowania do rana czy blokadzie przed dziećmi.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...