Kuchenka gazowa Ranking październik 2022

Kuchenka gazowa znajduje się niemalże w każdej polskiej kuchni. Jest to starszy typ urządzenia, który jednak przez lata sprawdził się znakomicie i nadal jest chętnie kupowany przez osoby ceniące tradycję, wygodę oraz niską cenę.

Jaka kuchenka gazowa do zabudowy, wolnostojąca?


Jaka kuchenka gazowa?

Ilość palników

Kuchenki gazowe mogą być zróżnicowane – małe, dwupalnikowe, w cenie od nieco powyżej 100 złotych oraz duże, tradycyjne, czteropalnikowe, umożliwiające przyrządzenie obiadu dla dużej rodziny. Na rynku dostępne są również kuchnie gazowe mające więcej niż cztery palniki. Te ostatnie kosztują od ponad 700 do nawet 3000 złotych. Niedrogie są małe, przenośne kuchenki gazowe, zasilane gazem z butli turystycznej.

Elementem determinującym wybór odpowiedniej dla nas kuchenki gazowej będzie chociażby rozmieszczenie i wielkości samych palników. Ze względu na zakres dostępnych funkcji tego typu kuchnie są uboższe w porównaniu chociażby do kuchni indukcyjnych czy też gazowo-elektrycznych. Jeżeli zdecydujemy się już na zasilanie gazem, wówczas warto zakupić model posiadający zabezpieczenie przeciwpyłowe gazu oraz oczywiście piekarnik.

Warto także zainteresować się modelami posiadającymi specjalnie skonstruowane palniki z podwójną albo nawet potrójną koroną, w efekcie czego uzyskujemy zdecydowanie większą moc grzewczą.

Czasami dostępne są kuchenki jednopalnikowe, które sprawdzają się w małych kawalerkach lub wynajmowanych pokojach czy też studenckich stancjach. Takie kuchenki kosztują zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

Warto wiedzieć

Kuchnia gazowa została wynaleziona w 1803 roku przez Zachausa Winzlera. Od tego czasu kuchenki są użytkowane i chwalone przez konsumentów na całym świecie. Gaz ziemny lub mieszanka propan-butan są niedrogim paliwem zasilającym tego rodzaju urządzenie. Kuchenki zasilane prądem elektrycznym są droższe w eksploatacji.

Piekarnik

Część kuchenki stanowi zazwyczaj piekarnik, w którym można przyrządzić ciasta, smaczne pieczenie czy różnorodne zapiekanki. Kuchnia gazowa powinna posiadać piekarnik z płynną regulacją temperatury oraz termometrem.

kuchnia z palnikami gazowymi
kuchnia z palnikami gazowymi
Piekarniki z termoobiegiem instalowane są w nowocześniejszych urządzeniach, czasami są wyposażone w rożen i opiekacz. Urządzenia na gaz są tańsze od kuchenek elektrycznych i dlatego są dość często kupowane.

Piekarnik może być wyposażony w termosondę, umożliwiającą mierzenie temperatury w środku potrawy. Kuchnia gazowa powinna być ustawiana w kuchni co najmniej 50 centymetrów od okna, aby podmuch wiatru nie zgasił jej płomienia.

Wnętrze piekarnika musi być dobrze oświetlone. Klasa energetyczna oznaczana jest literami od A do G – im wyższa klasa, tym lepsza kuchenka. Jeśli chcemy korzystać z kuchni przez lata, to warto płytę gazową czyścić preparatami dedykowanymi do tego celu. Przedłuży to jej żywotność oraz sprawi, że kuchenka będzie wyglądała estetyczniej.

Wolnostojące i do zabudowy

W sprzedaży oferowane są kuchenki wolnostojące oraz do zabudowy. Kuchnie gazowe niekiedy stwarzają zagrożenie, ale tylko te najstarsze i nie podlegające przeglądom, te nowszej generacji są w pełni bezpieczne.

Bezpieczeństwo kuchenek zależy w dużej mierze od stanu instalacji gazowej w mieszkaniu lub domu. Przegląd takiej instalacji należy zamawiać przynajmniej raz w roku.


Kuchenki gazowo-elektryczne RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych kuchni gazowo-elektrycznych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Płytki kuchenki mają przeważnie 50-60 centymetrów szerokości, bywają też urządzenia z palnikami o szerokości 30 lub 70 czy nawet 90 centymetrów. Wolnostojące urządzenia zazwyczaj mają maksymalnie 85 centymetrów wysokości.

Ruszt i pokrywa

Ruszt stanowi cenne wyposażenie kuchenki, te żeliwne są trwałe i długo utrzymują ciepło. Metalowa lub szklana pokrywa zabezpiecza palniki, gdy kuchnia nie jest użytkowana. Szuflada nad piekarnikiem pozwala przechowywać naczynia lub sztućce.

Ruszt składający się z kilku części jest zdecydowanie łatwiej umyć ze względu na mniejsze gabaryty. Ponadto warto wybrać wariant żeliwny ze względu na większą trwałość oraz dłuższe utrzymywanie temperatury.

Koszt kuchenki gazowej jest także determinowany przez rodzaj zastosowanego materiału do wykonania płyty gazowej, która może być emaliowana, ceramiczna, stalowa lub też szklana.

Tworzywa kuchenek gazowych

Płyty kuchenek gazowych wykonane są z emalii, stali nierdzewnej lub szkła. Płyta gazowa emaliowana jest najtańsza, posiada elektryczny zapalacz gazu, regulowany za pomocą pokrętła, które automatycznie zapala palnik.

Innym typem jest płyta ze stali nierdzewnej, stosowana w kuchniach o minimalistycznym wystroju oraz płyta ceramiczna.

Z kolei płyta szklana produkowana jest z hartowanego szkła, dzięki czemu jest trwała, estetyczna i polecana, nikiedy posiada płaski palnik.

Na popularności zyskują płyty gazowe bez palnika, podobne do płyt indukcyjnych.

Okres gwarancyjny trwa zazwyczaj od 2 do 4 lat, opcjonalnie za dopłatą możemy ją dodatkowo przedłużyć.

Znani producenci kuchenek gazowych:
Amica, Gorenje, Bosch, Electrolux, Mastercook, AEG, Beko, Bomann, Exquisit, Freggia, Hotpoint-Ariston, Indesit, Kernau, Manta, MPM, Ravanson, Siemens, Smeg, Zanussi.

Jakie są zalety i wady kuchenek gazowych?

Można szybko zmieniać temperaturę poprzez zmianę płomienia palnika, kuchenka jest niedroga i tania w eksploatacji – znacznie tańsza od kuchenek elektrycznych.

Wadami takich kuchenek są:

 • konieczność fachowej instalacji,
 • problemy z czyszczeniem,
 • zagrożenie spowodowane przez nieszczelną instalację,
 • w przypadku piekarnika gazowego – pieczenie nie jest równomierne, wysoka temperatura jest generowana od spodu.

Jaka najlepsza? Szukamy dobrej kuchni gazowej wg zasobności portfela


Tania kuchenka gazowa do 700 złotych

kuchenka gazowo-elektryczna MPM 51-KGF-15
kuchenka gazowo-elektryczna MPM 51-KGF-15
1.Budżet 700 zł może wystarczyć na najprostsze urządzenia. W tej cenie znajdujemy kuchenkę gazową wraz z piekarnikiem głównie mniej znanych producentów. Nie są one tworzone przez projektantów mody, więc nie powinniśmy nastawiać się na wyjątkowe wrażenia estetyczne. W standardzie są piekarniki o pojemności w okolicach 50 l oraz elektryczny iskrownik. Kurki gazowe mocuje się w tych modelach od frontu.


Kuchenka gazowo-elektryczna od 700 do 1000 złotych

kuchenka gazowo-elektryczna Beko FSG 52020 FW
kuchenka gazowo-elektryczna Beko FSG 52020 FW
2.W przypadku kuchenek w tym przedziale cenowym do gry wchodzą bardziej znane marki. Przede wszystkim Beko (znane z dobrej jakości i niskiej ceny) oraz istniejąca od lat na polskim rynku Amica. Nieco wyższa cena charakteryzuje się przede wszystkim nieznacznie większymi piekarnikami (w granicach 55-60l). Powyżej 700 zł nie spotyka się już klasy energetycznej niższej niż A. Dominują sprzęty z płytą gazową oraz elektrycznym piekarnikiem, ale można znaleźć urządzenia zasilane jedynie gazem ziemnym.


Dobre kuchenki gazowe od 1000 do 1500 złotych

kuchenka gazowa Amica 618GGD4.33HZpFQ(W)
kuchenka gazowa Amica 618GGD4.33HZpFQ(W)
3.Przy zakresie cenowym od 1000 do 1500 zł możemy szukać wartościowego sprzętu firmy Elektrolux czy Whirpool. Poza atrakcyjniejszym wyglądem, cena może się wiązać z dodatkowymi funkcjonalnościami lub większymi wymiarami. Dodatkową funkcją, którą oferują producenci jest parowanie albo programowanie piekarnika. Standardem jest termoobieg, a także wyświetlacz z zegarkiem i minutnikiem. Wszystkie kuchenki gazowe powinny być wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości.


Najlepsze kuchenki gazowe od 1500 złotych

kuchnia gazowa Lofra Maxima M75GV
kuchnia gazowa Lofra Maxima M75GV
4.Cenę może ograniczyć tylko fantazja. Kuchenka gazowo-elektryczna, która kosztuje 1500 zł i więcej musi dobrze wkomponować się wizualnie w resztę mebli kuchennych. Czasami cena wiąże się z nietypowymi wymiarami i naprawdę dużym piekarnikiem (ok. 70l). Częściej jednak producenci dodają dodatkowe udogodnienia, tj. pieczenie w niskiej temperaturze (sous-vide), zaawansowany programator, grill w piekarniku. Klasyczna metalowa pokrywa płyty często zastępowana jest estetyczniejszą – szklaną.


Kuchenki gazowe RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych kuchni gazowych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jak szukali użytkownicy?

 • domowa kuchenka gazowo elektryczna 5 palnikowa jaka najlepsza
 • palniki do kuchenki gazowej
 • kurki do kuchenki amica
 • kuchnia gazowa z piekarnikiem gazowym ranking
 • kuchnia gazowa wolnostojąca
 • kuchenki gazowo elektryczne ładne nowoczesne
 • kuchenki gazowe
 • kuchenki
 • kuchenka gazowa
 • Ranking kuchenek gazowych z piekarnikiem gazowym

Jaki sprzęt wybrać?

6 opinii o “Kuchenka gazowaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Ja mam kuchenkę gazową Amici i mogę polecić. Bardzo klasyczna, proste sterowanie przyciskami ale na plus wykonanie i fajny inoxowy kolor. Dodatkowo dobra zapalarka do gazu i sporej pojemności komora piekarnika. Zresztą marka sprawdzona i w dobrej cenie mają sprzęt.

  Reply
  • Gazówka Amici spoko, w porównaniu z konkurencją mają w niższym przedziale cenowym nieco większy wybór. Przystępne cenowo, dobre wykonanie, w zupełności wystarczy do codziennych zastosowań.

   Reply
 • Do dzisiaj posiadam kuchenkę z piekarnikiem gazowym i jestem z niej zadowolona. Nie jest to stary sprzęt, ale lubię takie tradycyjne zastosowania. Może w przyszłości zdecyduje się na wymianę, ale teraz o tym nie myślę. Swoją drogą przydatny materiał dla osób, które nie wiedzą jak się za to zabrać.

  Reply
 • U mnie w domu jest kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym. Bardzo fajne rozwiązanie. Sprzęt firmy Amica sprawdza się już u mnie od dłuższego czasu, nie tylko kuchenka ale reszta także jest z tej firmy i śmiało mogę ją polecić. Podobno nie ma problemu z gwarancją taki mi powiedział kolega i też mnie to skusiło.

  Reply
 • W mojej kuchni z kolei spisuje się świetnie kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym. Ma już parę lat ale bardzo dobrze sobie radzi. Takie połączenie gazu i elektrycznego piekarnika wydaje mi się bardzo dobre i wygodne, ale to już zależy od gustu.

  Reply
 • Może to dość nietypowe w tych czasach, ale mi potrzebna jest dobra kuchenka gazowa do zabudowy. Przejrzałam artykuł i już wiem czym się kierować, bardzo pomocny tekst. Wiem, że w dzisiejszych czasach tylko elektryczne, ale do gazowych mam sentyment.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...