Stolik kawowy – mały mebel, który daje wiele korzyści Ranking październik 2022

Planujesz wystrój salonu? Stolik kawowy to nie bez powodu mebel tak często goszczący w aranżacjach pomieszczeń o tym przeznaczeniu. Dlaczego nie powinno go zabraknąć u ciebie i na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie? Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać.


Stolik kawowy do salonu – dlaczego nie warto z niego rezygnować?

Stolik kawowy w salonie najczęściej pełni rolę dodatkowego blatu, na który można odłożyć filiżankę lub książkę. I choć bez wątpienia jest to jego główna rola, nie oznacza to wcale, że jest to funkcja jedyna. Pozornie zwykły stolik kawowy może też stanowić dodatkowy element dekoracyjny w pomieszczeniu, zarówno sam w sobie, jak i przy pomocy dekoracji i dodatków znajdujących się na jego blacie. Drewniana taca i ustawione na niej świece różnej wysokości? Kamionkowy wazon z bukietem świeżych lub suszonych kwiatów? To zaledwie niewielki tylko przedsmak tego, jak udekorować stolik kawowy w salonie i urozmaicić wystrój wnętrza. Jeśli do tematu jego zakupu podejdziesz w sposób przemyślany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza blatem oferował również dodatkowe możliwości przechowywania.


Jaki stolik kawowy wybrać, aby był praktyczny w codziennym użytkowaniu?

Różnorodność stolików kawowych dostępnych obecnie w sklepach meblowych może przyprawić o lekki zawrót głowy. Nie tylko w kwestii materiałów wykonania czy kolorystyki, ale i rozwiązań konstrukcyjnych – możliwości jest całe mnóstwo. Twój salon nie jest zbyt duży i zależy ci na tym, aby znalazło się w nim jak najwięcej miejsca do przechowywania? W takim razie dobrym pomysłem okaże się stolik kawowy z szufladami lub dodatkową półką pod blatem. Jeśli chcesz, aby stolik był praktyczny i wygodny w użytkowaniu, przy jego zakupie koniecznie zwróć również uwagę na wysokość jego blatu – powinien on znajdować się na wysokości zbliżonej (+/- 5 cm) do wysokości sofy lub narożnika, naprzeciw których jest ustawiony.


Gdzie ustawić stolik kawowy w salonie?

Odpowiednia wysokość blatu to jeszcze nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę przy aranżowaniu stolika kawowego w salonie – nie mniej istotne będzie tutaj miejsce jego ustawienia. To, że najlepiej będzie go ustawić naprzeciw centralnej części siedziska sofy lub naprzeciw dłuższego boku narożnika, to kwestia dość oczywista, prawda? Istotna będzie tutaj jednak również odległość pomiędzy blatem a siedziskiem – nie powinna ona być mniejsza niż 25-30 cm, w przeciwnym wypadku w trakcie siedzenia trudno będzie swobodnie i wygodnie trzymać nogi. Warto też wziąć pod uwagę, że jeśli pośród domowników znajdują się osoby stosunkowo wysokie, lepiej byłoby, aby odstęp pomiędzy stolikiem a sofą wynosił nawet 40 cm.


Kiedy warto zdecydować się na dodatkowy stolik pomocniczy?

W niedużym salonie z małą sofą lub niewielkim narożnikiem stolik kawowy zapewne okaże się rozwiązaniem w zupełności wystarczającym. W przypadku większych mebli wypoczynkowych może się jednak okazać, że wskazany będzie również zakup dodatkowego stolika pomocniczego. Dlaczego? Ponieważ osoby siedzące na końcach siedziska dużej sofy mogą mieć utrudniony dostęp do stojącego naprzeciw środkowej części siedziska stolika kawowego, przez co trudno będzie im odłożyć na blat filiżankę, bez konieczności wstawania. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto przy jednym z końców sofy dodatkowo ustawić stolik pomocniczy.


Jak wybrać właściwy stolik pomocniczy do salonu?

Kluczowa będzie wysokość, na której znajduje się blat stolika pomocniczego. Jak oszacować tę właściwą? Za punkt odniesienia powinny ci posłużyć podłokietniki mebla wypoczynkowego, przy którym stolik zostanie ustawiony – jego blat powinien znajdować się na poziomie zbliżonym do wysokości podłokietników (różnica w poziomach nie powinna wynosić więcej niż +/- 5 cm). A co w sytuacji, gdy sofa lub narożnik podłokietników nie posiadają? Wtedy kieruj się wysokością siedziska – blat stolika pomocniczego powinien znajdować się ok. 20 cm powyżej tego poziomu. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, możesz mieć absolutną pewność, że wybrane przez ciebie stoliki do salonu okażą się wygodne i poręczne w użytkowaniu na co dzień.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...