Kupujemy wentylator do domu. Jaki wiatrak kolumnowy najlepszy?

Wiatrak kolumnowy to współczesna alternatywa dla tradycyjnych wiatraków. W przeciwieństwie do starszych modeli ten niemal nie generuje hałasu, jest zaprojektowany w dobrym stylu i przede wszystkim świetnie chłodzi. Jak znaleźć idealny model dla siebie?

wentylator stojący kolumnowy
wentylator stojący kolumnowy


Jak wybrać dobry wiatrak kolumnowy?

Wentylator kolumnowy z nawilżaczem to idealna propozycja dla osób, które są wrażliwe na suche powietrze. Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest moc – to od niej zależy, jak dobrze wiatrak będzie chłodził i nawilżał nasze pomieszczenia. Wiele modeli w zestawie ma pilot zdalnego sterowania. To wygodna opcja, dzięki której będziesz regulował pracę urządzenia, nie wstając z fotela czy łóżka.

Wentylator z jonizatorem świetnie nadaje się dla tych, którzy mają astmę, migrenę czy alergię. Funkcja jonizacji usuwa szkodliwe jony dodatnie z powietrza za pomocą wytwarzanych anionów. W ten sposób w powietrzu jest mniej substancji, które mogą wzmacniać przykre dolegliwości występujące w rodzinie.


Kolumnowy wentylator z nawilżaczem powietrza

Dbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza we wnętrzu wpływa korzystnie nie tylko na nasze lepsze samopoczucie, jak również ma znaczenie prozdrowotne. Według specjalistów optymalną jej wartością w warunkach pomieszczeń o charakterze zamkniętym wynosi od 30 do 65%, przy czym w dużej mierze ten poziom jest uzależniony od temperatury panującej wewnątrz.

Wentylatory kolumnowe należą do grupy modeli stojących, w przypadku których producenci często decydują się na dodatkowe wyposażenie w postaci nawilżacza powietrza. To rekomendowane rozwiązanie w przypadku pomieszczeń, gdzie występują problemy ze zbyt suchym powietrzem. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup modelu dysponującego możliwością regulacji pracy systemu wentylacyjnego oraz pojemnikiem na wodę łatwym w demontażu, aby móc w każdej chwili go bezproblemowo napełnić.

Wielkość samego wentylatora oraz jego moc powinniśmy uzależnić od pomieszczenia, w którym chcemy do ustawić. Bardzo ważnym czynnikiem decyzyjnym powinien być również poziom głośności urządzenia na poszczególnych programach – kultura jego pracy (szczególnie przy wielogodzinnym uruchomieniu) wpływa na nasz komfort przebywania w miejscu, gdzie został on zainstalowany.


Wentylator kolumnowy a wiatrak stojący – co lepsze?

Tradycyjne wiatraki stojące na dobre zadomowiły się podczas upałów nie tylko w biurach, gdzie klimatyzacja nie spełnia oczekiwań lub nie jest zamontowana, albo w przypadku domowych zastosowań. Kluczowym elementem w kontekście wyboru konkretnego modelu i typu wentylatora jest przede wszystkim jego zasięg – im większy, tym oczywiście większy zakres kątowy będzie w stanie zapewnić.

Ostatnio coraz popularniejszą formą wentylatorów są właśnie modele kolumnowe, których wnętrze składa się z systemu przynajmniej kilku wiatraków umieszczonych w obudowie, a za ich obrót odpowiada specjalnie zamontowany walec. Co je wyróżnia? Przede wszystkim dzięki swojej niewielkiej szerokości świetnie sprawdzą się umieszczone w zakamarkach czy też wąskich przestrzeniach, a ponadto najlepsze modele są w stanie zapewnić znacznie większy zakres obrotu. Wersje z dołączonym do zestawu pilotem są bardzo wygodne w obsłudze i z reguły dysponują rozbudowaną ilością dostępnych funkcji.

Niezależnie od wybieranego typu zwracajmy uwagę na:

  • możliwie jak najszerszą regulację prędkości nawiewu,
  • poziom hałasu emitowanego przez wentylator na poszczególnych biegach (z reguły wyższą kulturę pracy zapewniają wersje kolumnowe),
  • zastosowane materiały do wykonania obudowy oraz podstawy, a także ich solidność,
  • możliwości regulowania zakresem obrotu wentylatora oraz jego wysokością pod kątem optymalnego kierunku jego pracy,
  • przydatne dodatkowe funkcje, zazwyczaj oferowane przez wentylatory kolumnowe, np. wyświetlacz z panelem LCD czy też jonizację oczyszczającą strumień powietrza.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...