Kupujemy wentylator do domu. Jaki wiatrak kolumnowy najlepszy? Ranking grudzień 2023

Wiatrak kolumnowy to współczesna alternatywa dla tradycyjnych wiatraków. W przeciwieństwie do starszych modeli ten niemal nie generuje hałasu, jest zaprojektowany w dobrym stylu i przede wszystkim świetnie chłodzi. Jak znaleźć idealny model dla siebie?

wentylator stojący kolumnowy
wentylator stojący kolumnowy

Jak wybrać dobry wiatrak kolumnowy?

Wentylator kolumnowy z nawilżaczem to idealna propozycja dla osób, które są wrażliwe na suche powietrze. Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest moc – to od niej zależy, jak dobrze wiatrak będzie chłodził i nawilżał nasze pomieszczenia. Wiele modeli w zestawie ma pilot zdalnego sterowania. To wygodna opcja, dzięki której będziesz regulował pracę urządzenia, nie wstając z fotela czy łóżka.

Wentylator z jonizatorem świetnie nadaje się dla tych, którzy mają astmę, migrenę czy alergię. Funkcja jonizacji usuwa szkodliwe jony dodatnie z powietrza za pomocą wytwarzanych anionów. W ten sposób w powietrzu jest mniej substancji, które mogą wzmacniać przykre dolegliwości występujące w rodzinie.


Wentylator kolumnowy – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 6 chętnie kupowanych wentylatorów kolumnowych na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco. Wiatraki podłogowe w wersji kolumnowej są mniej popularnym, ale bardziej wydajnym oraz cichszym rozwiązaniem.


Kolumnowy wentylator z nawilżaczem powietrza

Dbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza we wnętrzu wpływa korzystnie nie tylko na nasze lepsze samopoczucie, jak również ma znaczenie prozdrowotne. Według specjalistów optymalną jej wartością w warunkach pomieszczeń o charakterze zamkniętym wynosi od 30 do 65%, przy czym w dużej mierze ten poziom jest uzależniony od temperatury panującej wewnątrz.

Wentylatory kolumnowe należą do grupy modeli stojących, w przypadku których producenci często decydują się na dodatkowe wyposażenie w postaci nawilżacza powietrza. To rekomendowane rozwiązanie w przypadku pomieszczeń, gdzie występują problemy ze zbyt suchym powietrzem. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup modelu dysponującego możliwością regulacji pracy systemu wentylacyjnego oraz pojemnikiem na wodę łatwym w demontażu, aby móc w każdej chwili go bezproblemowo napełnić.

Wielkość samego wentylatora oraz jego moc powinniśmy uzależnić od pomieszczenia, w którym chcemy do ustawić. Bardzo ważnym czynnikiem decyzyjnym powinien być również poziom głośności urządzenia na poszczególnych programach – kultura jego pracy (szczególnie przy wielogodzinnym uruchomieniu) wpływa na nasz komfort przebywania w miejscu, gdzie został on zainstalowany.


Wentylator kolumnowy a wiatrak stojący – co lepsze?

Tradycyjne wiatraki stojące na dobre zadomowiły się podczas upałów nie tylko w biurach, gdzie klimatyzacja nie spełnia oczekiwań lub nie jest zamontowana, albo w przypadku domowych zastosowań. Kluczowym elementem w kontekście wyboru konkretnego modelu i typu wentylatora jest przede wszystkim jego zasięg – im większy, tym oczywiście większy zakres kątowy będzie w stanie zapewnić.

Ostatnio coraz popularniejszą formą wentylatorów są właśnie modele kolumnowe, których wnętrze składa się z systemu przynajmniej kilku wiatraków umieszczonych w obudowie, a za ich obrót odpowiada specjalnie zamontowany walec. Co je wyróżnia? Przede wszystkim dzięki swojej niewielkiej szerokości świetnie sprawdzą się umieszczone w zakamarkach czy też wąskich przestrzeniach, a ponadto najlepsze modele są w stanie zapewnić znacznie większy zakres obrotu. Wersje z dołączonym do zestawu pilotem są bardzo wygodne w obsłudze i z reguły dysponują rozbudowaną ilością dostępnych funkcji.

Niezależnie od wybieranego typu zwracajmy uwagę na:

  • możliwie jak najszerszą regulację prędkości nawiewu,
  • poziom hałasu emitowanego przez wentylator na poszczególnych biegach (z reguły wyższą kulturę pracy zapewniają wersje kolumnowe),
  • zastosowane materiały do wykonania obudowy oraz podstawy, a także ich solidność,
  • możliwości regulowania zakresem obrotu wentylatora oraz jego wysokością pod kątem optymalnego kierunku jego pracy,
  • przydatne dodatkowe funkcje, zazwyczaj oferowane przez wentylatory kolumnowe, np. wyświetlacz z panelem LCD czy też jonizację oczyszczającą strumień powietrza.

Jak należy czyścić wentylator kolumnowy?

Wentylator to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu przetrwanie letnich, upalnych dni staje się łatwiejsze. Pod względem efektywności działania na szczególną uwagę zasługuje sprzęt kolumnowy, który dodatkowo może pełnić funkcję dekoracyjną. Czy wiemy, jak czyścić taki wentylator? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Czyszczenie obudowy

Każdy wentylator kolumnowy wymaga regularnego czyszczenia. Trzeba pamiętać m.in. o usuwaniu kurzu z obudowy, co nie jest zbyt kłopotliwe. Przyda się do tego miękka ściereczka. Jeśli na urządzeniu znajdują się trudne do usunięcia zanieczyszczenia, możemy lekko zwilżyć szmatkę w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do naczyń.

Przed umyciem obudowy upewnijmy się, że wentylator jest odłączony do prądu. Pamiętajmy też, że do czyszczenia nie wolno używać:

  • rozpuszczalników,
  • żrących środków,
  • oleju,
  • silnych substancji chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię.

Czyszczenie wnętrza wentylatora

Jak wygląda czyszczenie wnętrza wentylatora? Nie jest to tak trudna czynność, jak mogłoby się początkowo wydawać. To, co musimy zrobić, to odkręcić śrubę i zdjąć przednią kratkę (należy pociągnąć ją w dół). Wówczas z łatwością pozbędziemy się nagromadzonego w środku obudowy kurzu, np. za pomocą odkurzacza. Potem wystarczy z powrotem zamontować kratkę, sprzęt będzie gotowy do dalszego użytku.


Wentylatory kolumnowe RANKING

Zestawienie TOP 7 najchętniej kupowanych wentylatorów kolumnowych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco. Oprócz wysokiej kultury pracy modele tego typu cechują się niskim zużyciem energii oraz wieloma przydatnymi funkcjami i stopniami regulacji.


Jak szukali użytkownicy?

  • wentylator kolumnowy 2020
  • wentylator kolumnowy ranking

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...