Ekspres do kawy kolbowy Ranking październik 2022

Ekspres kolbowy marki DeLonghi

Ekspres ręczny, nazywany też kolbowym lub dźwigniowym, jest wysoko oceniany przez smakoszy. Zmielone ziarna wsypać należy do sitka, a kolba z sitkiem powinna być przymocowana do ekspresu. Woda przepływa przez zmieloną kawę pod odpowiednim ciśnieniem, wyciskając maksymalną ilość smaku oraz wyjątkowy zapach.

Ekspres kolbowy daje jedną lub dwie kawy typu espresso o pojemności 25-50 mililitrów. Ekspres przeważnie jest wyposażony w dwa sitka – jedno pojedyncze i jedno podwójne. Niektóre ekspresy kolbowe zostały wyposażone w dyszę, dzięki której można spieniać mleko, otrzymując kawę cappuccino lub latte.

Ekspres ręczny jest dobry dla osób, które nie chcą wydać sporej gotówki na ekspres ciśnieniowy. Ekspresy kolbowe są wysokociśnieniowe, a kawa w nim wytwarzana jest w temperaturze 92 do 96°C i dozowana pod ciśnieniem. Ciśnienie w takim ekspresie ma 9-11 barów, natomiast sama pompa może wytworzyć nawet 15 barów. Kawa ma piankę o jasnobrązowej barwie, stworzona jest z oleistych substancji, które cechują się przyjemnym aromatem. Ekspresy kolbowe są dedykowane głównie do użytku domowego.


Ile kosztuje ekspres kolbowy?

Można go kupić w kwocie od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Tego rodzaju ekspresy produkują takie firmy jak chociażby First, La Pavoni, Krups, Siemens, DeLonghi itp. Zaletą takiego ekspresu są jego niewielkie rozmiary oraz duży potencjał – kawa w nim przygotowana zachwyca zapachem oraz smakiem.

Dla kilkuosobowej rodziny taki ekspres do kawy będzie w pełni wystarczający, jest prosty w budowie, co jest jego wielką zaletą. Nie jest jednak z reguły wystarczająco wydajny do zastosowań biurowych czy też na potrzeby restauracji.

ekspresy kolbowe do kawyNiektóre modele marki Krups posiadają cenną funkcję Thermoblock, która pozwala na regulację i ustawienie odpowiedniej temperatury, co jest niezwykle istotne podczas procesu parzenia kawy. Ekspres kolbowy nie jest wyposażony w młynek do kawy, ponieważ nie ma możliwości jego wbudowania ze względów głównie gabarytowych. Młynek należy kupić osobno – może to być:

 • młynek ręczny (należy włożyć wysiłek w mielenie kawy),
 • elektryczny (taki młynek samodzielnie zmieli kawę).

Jaki wybrać ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy jest idealnym urządzeniem do użytku domowego. Mały, kompaktowy, a poza tym pozwalający na przyrządzenie aromatycznej i pysznej kawy. Odpowiednie jakościowo ekspresy możemy nabyć już za kwotę znacznie poniżej 1000 złotych. Najlepiej nie kupować ekspresu kolbowego w Internecie, lecz w sklepie tradycyjnym, w którym można sprawdzić jego parametry, niejako dopasować je do nas. Obsługa ekspresu kolbowego wymaga pewnej wiedzy oraz zręczności, dlatego nazywany jest on ekspresem dla koneserów, znawców dobrej kawy.

Ekspres kolbowy – za i przeciw

Ekspresy kolbowe do kawy
ekspres ciśnieniowy kolbowy Delonghi EC 680 BK
ekspres ciśnieniowy kolbowy Delonghi EC 680 BK
Zalety Wady

+ ręczne parzenie nadaje kawie wyjątkowego aromatu oraz smaku

+ warto wybierać modele wyposażone w dyszę do spieniania mleka

+ zajmują mało miejsca w kuchni ze względu na niewielkie gabaryty

– mała wydajność urządzenia

– czyszczenie bywa kłopotliwe

– ubijanie kawy wymaga trochę wprawy

– ekspresy kolbowe nie posiadają wbudowanego młynka do mielenia kawy


Ekspresy kolbowe do kawy ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych ekspresów kolbowych do kawy. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie, czyli jaki ekspres kolbowy wybrać?

 • Rodzaj bojlera – w tym przypadku możemy wybrać wersję pojedynczą (najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, spotykane głównie w ekspresach z niższej półki cenowej), wymiennik ciepła (pozwala utrzymać temperaturę przygotowanego napoju, składa się z dużego i mniejszego bojlera, możemy jednocześnie spienić mleko oraz zaparzyć kawę), a także podwójną (ekspres z jednym zbiornikiem do generowania pary, a drugim do zagotowania wody, cechują się niezależnością w pracy). W profesjonalnych zastosowaniach rekomendowane są przede wszystkim ekspresy posiadające dwa bojlery niezależne od siebie, a także te wyposażone w wymiennik ciepła. Osoby poszukujące budżetowych rozwiązań mają do dyspozycji sprzęt z bojlerem pojedynczym;
 • Kontrolowanie temperatury – w zależności od potrzeb i wygody możemy zdecydować się na ekspres wyposażony w analogowy termostat (do prostych zastosowań, gdy ograniczamy się do przygotowywania głównie jednego rodzaju kawy) lub kontroler temperatury w wersji cyfrowej (umożliwia ustawienie temperatury z bardzo dużą dokładnością, co jest szczególnie polecane w przypadku osób przygotowujących na co dzień różne odmiany kawy, potrafią również wydajniej i oszczędniej utrzymać temperaturę napoju);
 • Typ pompy – w jej przypadku lepszym, droższym, a zarazem cechującym się wyższą kulturą pracy jest ekspres posiadający pompę rotacyjną. Wersje wibracyjne stosuje się w tańszych ekspresach;
 • Izolacja termiczna bojlera – im z lepszą termoizolacją mamy do czynienia, tym skuteczniej potrafi on utrzymać temperaturę.

Jak szukali użytkownicy?

 • ekspres ciśnieniowy kolbowy ranking
 • ekspres kolbowy ranking 2019
 • ekspres do kawy delonghi do 500 zł
 • ekspres do kawy kolbowy ranking
 • ekspres kolbowy z młynkiem
 • ekspres kolbowy z młynkiem mały
 • jaki ekspres kolbowy 2018
 • jaku ekspres ciśnieniowy kolbowy do 1000
 • kolbowy ekspres do kawy

Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Ekspres do kawy kolbowyRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Do niedawna nie wiedziałem nawet, że istnieje coś takiego jak ekspres kolbowy. Spotkałem się z nim po raz pierwszy jakieś dwa tygodnie temu na imprezie u kolegi. Wydawało mi się, że to klasyczna ciśnieniówka a tu taka niespodzianka. Muszę powiedzieć, że kawa wychodzi naprawdę smaczna o mocnym smaku i aromacie, zupełnie coś innego niż ta zwyczajnie parzona. Skutki tej imprezy są takie, że teraz sam przymierzam się do kupna takiego sprzętu 🙂

  Reply
 • Myślę, że taki ekspres do kawy kolbowy jest najbardziej profesjonalnym urządzeniem do parzenia kawy. Najczęściej w końcu taki się widuje w knajpach. Gdybym miał dużo pieniędzy zainwestowałbym właśnie w taki.

  Reply
 • Jedyny minus to brak młynka – ale to można przeżyć i poradzić sobie bez problemu. Ekspres kolbowy to chyba najlepsze z możliwych co do małych espresso – jak ktoś lubi taką kawę to jest to obowiązkowa pozycja. Mój brat posiada taki ekspres, bodajże firmy Delonghi i chwali sobie. W odwiedziny zawsze przychodzę z nastawieniem, że wypije dobrą kawę.

  Reply
 • Od dawna zamierzam się do kupna ekspresu. Jest ktoś w stanie polecić mi dobry ekspres kolbowy? W tym temacie jestem laikiem, a kawę lubię i chciałbym poeksperymentować. Budżet raczej nie gra roli.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...