Dom pełen ciepła, czyli dlaczego warto zainstalować ogrzewanie na podczerwień? Ranking grudzień 2023

Polski klimat nie należy do najprzyjaźniejszych dla człowieka, dlatego jednym z podstawowych elementów, które muszą się znaleźć w każdy domu lub mieszkaniu, jest oczywiście ogrzewanie. Pozwala ono zapewnić ciepło mieszkańcom, nawet w najzimniejsze dni oraz sprawia, że ściany zewnętrzne nie nasiąkają wilgocią i nie przynoszą problemów z grzybami i pleśnią.

ogrzewanie na podczerwień
ogrzewanie na podczerwień

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o stosowaniu rozwiązań grzewczych, które są dobre i bezpieczne dla środowiska. W niektórych miastach wprowadza się nawet ograniczenia co do rodzaju opału, aby zmniejszyć narastające lawinowo problemy z zanieczyszczeniem powietrza. Przykładem może być choćby Kraków.

W tej sytuacji warto zainteresować się ekologicznymi rozwiązaniami, które na dodatek pozwalają ogrzać dom znacznie wydajniej niż tradycyjne systemy grzejnikowe. Z pomocą przychodzi nowoczesne i coraz popularniejsze ogrzewanie na podczerwień. Dziś opowiemy, w jaki sposób działa oraz jakie są rodzaje instalacji grzewczych na podczerwień, które możemy zainstalować w naszych domach.

Ogrzewanie na podczerwień a tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe

Zacznijmy od początku. Czym się różni sposób działania ogrzewania na podczerwień od tego, które wszyscy znamy?

Ogrzewanie grzejnikowe, zwane również konwekcyjnym, opiera się na źródłach ciepła (grzejnikach), podpiętych do pieca, opalanego różnymi materiałami (gazem, elektrycznością, węglem itp.). Każdy z grzejników nagrzewa się, a następnie oddaje ciepło powietrzu wokół. Ono z kolei, gdy osiąga wyższą temperaturę, zaczyna się unosić i dochodzi do zjawiska konwekcji.

W pomieszczeniach ogrzewanych konwekcyjnie, występuje nieustanny ruch powietrza. Jego ciepłe warstwy unoszą się i sprawiają, że we wnętrzu mamy odmienną temperaturę wysoko, pod sufitem, niż przy samej podłodze. Różnica bywa mocno odczuwalna i osiąga kilka lub kilkanaście stopni Celsjusza.

Dodatkowo ogrzewanie tego typu, wprawiając powietrze w nieustanny ruch, może być niekorzystne dla osób z alergiami wziewnymi, które nasilają się ze względu na nieustanne przemieszczanie się mas powietrza, a wraz z nimi również roztoczy i kurzu.

Przejdźmy teraz do ogrzewania na podczerwień. Składa się ono najczęściej z promienników lub mat, folii grzewczych, podpiętych do instalacji elektrycznej. Nie następuje w tym przypadku nagrzewanie powietrza. Fale elektromagnetyczne ogrzewają bowiem wyłącznie znajdujące się na ich drodze przeszkody, jak przegrody i wszystkie przedmioty umieszczone w pomieszczeniu.

Nie dochodzi do marnowania energii na podwyższanie temperatury mas powietrza, ani do jego nieustannego ruchu we wnętrzu. Jest to rozwiązanie proste, efektywne, ekologiczne i zdrowe dla alergików.

Rodzaje instalacji na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień można coraz częściej znaleźć w ofercie różnych firm. Warto zwracać uwagę na wybór instalacji sprawdzonych i odznaczających się wysoką jakością wykonania, na przykład takich, jakie ma swej ofercie firma Econovli.pl, specjalizująca się w różnych systemach ogrzewania na podczerwień.

Do najczęściej stosowanych rodzajów instalacji w przypadku podczerwieni należą promienniki oraz folie lub maty grzewcze. Jak one działają?

Promienniki to rodzaje lamp, emitujących promieniowanie podczerwone. Montuje się je na ścianach lub sufitach. Pozwalają na ukierunkowanie strumienia fal, dzięki czemu z łatwością udaje się ogrzewać dokładnie tę część przestrzeni, którą chcemy. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku dużych lub wysokich wnętrz. Promienniki często wykorzystuje się w domach, ale też w pomieszczeniach biurowych, salach koncertowych, magazynach lub halach sportowych.

Innym rozwiązaniem są maty i folie, do zastosowania na podłogach lub też ścianach i sufitach. Pozwalają na równomierne ogrzewanie całej powierzchni, dając komfortowe i przyjemne ciepło. Dodatkowo tego typu system, pozwala ograniczyć do zupełnego minimum wszelką instalację grzewczą we wnętrzu, dzięki czemu zyskujemy przestrzeń, która w tradycyjnych rozwiązaniach, byłaby zajęta przez grzejniki i łączące je rury.

Domowe ogrzewanie powinno być przede wszystkim skuteczne, aby dawać komfort i przyjemność przebywania w pomieszczeniach, nawet przy najgorszej pogodzie na zewnątrz. Ogrzewanie na podczerwień to rozwiązanie efektywne, wygodne oraz pozwalające na wprowadzenie znaczących oszczędności w domowym budżecie. Warto zatem rozważyć zainstalowanie go, zwłaszcza jeśli jesteśmy akurat na etapie budowy lub remontu domu albo mieszkania.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...