Jakie lampy sufitowe wybrać? Ranking marzec 2021

lampy sufitowe

Lampy sufitowe pojawiają się niemal w każdym pomieszczeniu. W niektórych wnętrzach są nie tylko jedynym, ale i głównym źródłem światła, choć ich rola nie ogranicza się jedynie do ozdabiania wnętrz. Zobaczmy, na co zwracać uwagę, przy wyborze lamp sufitowych.


Funkcja lampy sufitowej

Jak już we wstępie wspomniano, lampy sufitowe mogą pełnić rozmaite funkcje. W niektórych wnętrzach będzie to główne i jedyne oświetlenie, którego zadaniem będzie zapewnienie dobrego oświetlenia całego pomieszczenia. W takich sytuacjach powinniśmy dobierać lampy do wielkości pokoju, by ich światło było wystarczające. Dobrze w takich miejscach sprawdzają się żyrandole z kilkoma żarówkami, dzięki którym można osiągnąć oczekiwany poziom oświetlenia.

Są jednak miejsca, gdy lampy sufitowe nie są jedynym źródłem światła. To lampy wiszące np. nad stołem. Nadal są to lampy sufitowe, ale ich zadaniem jest punktowe oświetlenie przestrzeni na stole. W takich miejscach dobrze sprawdzają się lampy z kloszami otwartymi od spodu, które skupiają strumień światła w dół, nie rozpraszając go na boki.


Wygląd lampy sufitowej

Drugim aspektem, który koniecznie musimy wziąć pod uwagę przy wyborze lampy sufitowej, jest jej wygląd. Lampa powinna być bowiem dopasowana do stylu wnętrza i to właśnie on powinien być tutaj głównym wyznacznikiem związanym z estetyką.

We wnętrzach skandynawskich, które cieszą się w Polsce dużą popularnością, świetnie sprawdzają się lampy proste, metalowe, bez zbędnych dekoracji. Często wieszane są one w grupach po 2-3 identyczne obok siebie, co tworzy ciekawą dekorację przestrzenną. W ten sposób lampy sufitowe stają się widocznym elementem wystroju wnętrza.

Jeśli urządzamy wnętrze w stylu glamour, to warto sięgnąć po lampy bardziej zdobione. Kryształy, połyskujący metal, czy frędzle są w tych lampach jak najbardziej pożądane. Można również poszaleć z kolorystyką, choć najbardziej typowe dla wnętrz w tym stylu są lampy białe, srebrne i czarne.

Nie będziemy w tym miejscu omawiać wszystkich stylów wnętrzarskich, ale chcieliśmy jedynie wskazać kierunek, w jakim powinniśmy iść poszukując swojej wymarzonej lampy sufitowej.


Podłączenie lampy sufitowej

Ostatnią rzeczą, na którą chcemy zwrócić uwagę, jest podłączenie lampy sufitowej. Warto bliżej zapoznać się w tym tematem, bo w zależności od sposobu podłączenia możemy uzyskać różne efekty. Niektóre instalacje pozwalają na zaświecanie części żarówek, dzięki czemu można regulować natężenie światła w zależności od potrzeb. Niektóre lampy mogą współpracować również ze ściemniaczami, dzięki którym można płynnie regulować strumień światła, choć nie wszystkie żarówki się do tego nadają. Są to z pozoru drobiazgi, ale w sytuacji, gdy wrócimy do domu szczęśliwi z nową lampą i okaże się, że nie da się jej zainstalować i regulować tak, jak chcieliśmy, to niestety nasza radość z nowego nabytku będzie dużo mniejsza. Warto więc te kwestie sprawdzić przed zakupem lampy.

Więcej na: https://silla.pl/pol_m_Wnetrze_Lampy-356.html.

Jak szukali użytkownicy?

  • lampy sufitowe

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...