Suszarka do warzyw i owoców

Jaka suszarka do owoców i warzyw? Co do suszenia grzybów?Suszarki do warzyw i owoców wykorzystuje się w celu zachowania smaku i aromatu warzyw oraz owoców na dłużej, przez co są najczęściej wykorzystywane chociażby przy suszeniu grzybów. Własnoręcznie przygotowane suszone produkty mają wyjątkowy smak, ponadto zachowują sporo wartości odżywczych – przykładowo pełnowartościowe przekąski w postaci suszonych jabłek czy gruszek.


Producenci i rodzaje suszarek do owoców i warzyw

Wśród najpopularniejszych marek wyróżnić można Zelmer, MPM, Clatronic. Suszarki kosztują zazwyczaj od kilkudziesięciu do 300-400 złotych.

Rozróżniamy przede wszystkim suszarki płaskie lub piętrowe – wybierane w zależności od potrzeb oraz preferencji. Urządzenia te zasilane są sieciowo, w odróżnieniu od tradycyjnych suszarek wykonanych z płótna sam proces suszenia jest o wiele krótszy.

Zdrowe i aromatyczne suszone owoce można schować do szafki, wkładając do słoika lub przechowując w papierowej bądź płóciennej torebce (pamiętajmy, aby przechowywać je w suchym miejscu, bez dostępu światła).


Kryteria wyboru suszarki do owoców i warzyw

Wybierając odpowiednią suszarkę do grzybów i innych produktów spożywczych powinniśmy rozpatrywać przede wszystkim takie kryteria, jak:

 • moc urządzenia wraz z możliwością jej regulacji,
 • zużycie energii przez suszarkę,
 • tacki o różnorodnych rozmiarach, dopasowanych do wielkości urządzenia.

Moc należy dobierać z umiarem, gdyż w przypadku zbyt dużej może dojść do przesuszenia produktów w zewnętrznej warstwie, natomiast zbyt mała nie będzie wystarczająco wydajna.

Najczęściej spotykane są suszarki posiadające plastikową obudowę i wyposażone w 3-4 sitka. Bardzo ważną funkcjonalnością spotykaną w tych urządzeniach jest regulacja temperatury (bardzo często w zakresie ok. 35-70°C). Suszone owoce oraz warzywa są zawsze słodsze od świeżych produktów, gdyż po odparowaniu większości wody składniki odżywcze występują w większej koncentracji. W suszarce można również suszyć mięs, wędliny czy też ser.


Dane techniczne suszarek

Suszarki mają od 3 do 9 sit. Urządzenia mające 4-5 sit mieszczą 10-11 litrów owoców lub warzyw, a moc takich urządzeń wynosi zazwyczaj od 240 do 700 W (moc determinuje w dużej mierze wydajność suszarki). Jabłka lub banany suszy się przez pięć godzin, grzyby nawet 15 godzin, a natkę pietruszki od 2 do 10 godzin. Jest to długotrwały proces, który wymaga równomiernego suszenia. Zioła, pestki dyni czy słonecznika lub orzechy można również ususzyć w suszarce do warzyw lub owoców.

Urządzenie ma sporo funkcji i pozwala przyrządzić zdrowe oraz smaczne przekąski w prosty sposób. Korzystanie z suszarki do warzyw lub owoców jest rekomendowane przede wszystkim osobom mieszkającym w bloku, w mieście, które nie dysponują zbyt dużymi możliwościami przestrzennymi. Ponadto suszenie na słońcu wymaga odpowiedniej pogody.


Co jeszcze warto wiedzieć o suszeniu?

 • Im grubsze kawałki warzyw i owoców, tym dłuższy czas ich suszenia.
 • Im więcej wody w owocach i warzywach, tym dłużej będą schły.
 • Im dłuższy czas suszenia, tym większe zużycie energii elektrycznej.

Do niektórych suszarek można dokupić maty, na których suszy się składniki domowych batonów. Alternatywnym rozwiązaniem dla suszarki jest suszenie warzyw, owoców, orzechów i pestek na blasze w piekarniku.

Jesienią i zimą suszone owoce oraz warzywa stanowią pełną wartości odżywczych przekąskę, o bogatym smaku i z całą gamą witamin oraz minerałów.

piętrowa suszarka do warzyw, grzybów i owoców
piętrowa suszarka do warzyw, grzybów i owoców

Bardzo ważne jest, aby suszyć produkty w odpowiednich temperaturach, gdyż zbyt wysoka może spowodować utratę cennych składników odżywczych i zamknięcie porów, co prowadzi do niedostatecznego wysuszenia wewnątrz owoców i warzyw. Wybierajmy zatem suszarkę zawierającą informację, jakie temperatury osiąga urządzenie przy danym zakresie mocy, co pozwoli na elastyczną jej regulację w zależności od typu produktu czy też jego grubości.

Fundamentalny dla procesu suszenia jest również jego czas, różny dla różnych produktów, co należy oczywiście uwzględnić.


Cechy najlepszej suszarki

 • duży zakres regulacji mocy, co pozwoli na jej dostosowanie do temperatury,
 • struktura przezroczysta, co pozwala na kontrolę żywności bez konieczności otwierania,
 • informacja o generowanej mocy i jej przełożeniu na temperaturę, przez co możemy ją dopasować do różnych produktów,
 • dostępność przynajmniej 5 pięter z opcją ich regulacji i przestawiania.

Produkty spożywcze cechują się różnym czasem suszenia, dlatego miejmy to na uwadze. Będzie to szczególnie istotne, aby zaoszczędzić na wydatkach związanych z poborem prądu oraz by nie przesuszyć owoców, warzyw czy też grzybów.


Suszarki do owoców i warzyw RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych suszarek do owoców, grzybów i warzyw. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jak szukali użytkownicy?

 • suszarka clatronik do owocow zuzycie energii ?
 • suszarka na owoce

Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “Suszarka do warzyw i owocówRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2020

 • Suszarka do warzyw i owoców bardzo mi się przydaję. Kupiłam parę lat temu, żeby suszyć jabłka i robić czipsy jabłkowe. W sklepach małe paczuszki są po 3 złotych, czyli tyle co kilogram jabłek! Więc sama postanowiłam robić i jestem bardzo zadowolona.

  Reply
 • Na wsi super sprawdza się u mnie suszarka do grzybów. Jako, że w sezonie pobliskie lasy są bardzo dobrym miejscem do zbierania grzybów to w czasie złej pogody jest mega fajnie wysuszyć grzyby, zamiast robić je do słoików bo jest to dużo bardziej czasochłonne.

  Reply
 • Mieszkając poza miastem dobra suszarka do owoców oraz warzyw przyda się bardzo. Podczas zbierania warzyw czy owoców w lecie można część ususzyć, a nie zawsze pogoda dopisuje – wtedy taka suszarka będzie jak znalazł. Ciekawy artykuł, pozdrawiam 😉

  Reply
 • Jeżeli ktoś zbiera grzyby, albo ma w ogródku warzywa to jak najbardziej fajna i przydatna rzecz. U mnie od roku jest suszarka do owoców i grzybów zelmer i przydaje się w sezonie praktycznie codziennie, tym bardziej jak są grzyby 😉

  Reply
 • Jak ktoś potrzebuje porządnego sprzętu, raczej bardziej zaawansowanego to polecam. Suszarka do grzybów mpm z regulacją temperatury to sprzęt najwyższej klasy, pełna regulacja i dostosowanie do naszych preferencji. Jedynym minusem może być w tym przypadku tylko cena 😀

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...