Dobra Suszarka do warzyw i owoców Ranking marzec 2021

Jaka suszarka do owoców i warzyw? Co do suszenia grzybów?Suszarki do warzyw i owoców wykorzystuje się w celu zachowania smaku i aromatu warzyw oraz owoców na dłużej, przez co są najczęściej wykorzystywane chociażby przy suszeniu grzybów.

Własnoręcznie przygotowane suszone produkty mają wyjątkowy smak, ponadto zachowują sporo wartości odżywczych – przykładowo pełnowartościowe przekąski w postaci suszonych jabłek czy gruszek.


Producenci i rodzaje suszarek do owoców i warzyw

Wśród najpopularniejszych marek wyróżnić można Zelmer, MPM, Clatronic. Suszarki kosztują zazwyczaj od kilkudziesięciu do 300-400 złotych.

Rozróżniamy przede wszystkim suszarki płaskie lub piętrowe – wybierane w zależności od potrzeb oraz preferencji. Urządzenia te zasilane są sieciowo, w odróżnieniu od tradycyjnych suszarek wykonanych z płótna sam proces suszenia jest o wiele krótszy.

Zdrowe i aromatyczne suszone owoce można schować do szafki, wkładając do słoika lub przechowując w papierowej bądź płóciennej torebce (pamiętajmy, aby przechowywać je w suchym miejscu, bez dostępu światła).


Kryteria wyboru suszarki spożywczej

Wybierając odpowiednią suszarkę do grzybów i innych produktów spożywczych powinniśmy rozpatrywać przede wszystkim takie kryteria, jak:

 • moc urządzenia wraz z możliwością jej regulacji,
 • zużycie energii przez suszarkę,
 • tacki o różnorodnych rozmiarach, dopasowanych do wielkości urządzenia.

Moc należy dobierać z umiarem, gdyż w przypadku zbyt dużej może dojść do przesuszenia produktów w zewnętrznej warstwie, natomiast zbyt mała nie będzie wystarczająco wydajna.

Najczęściej spotykane są suszarki posiadające plastikową obudowę i wyposażone w 3-4 sitka. Bardzo ważną funkcjonalnością spotykaną w tych urządzeniach jest regulacja temperatury (bardzo często w zakresie ok. 35-70°C). Suszone owoce oraz warzywa są zawsze słodsze od świeżych produktów, gdyż po odparowaniu większości wody składniki odżywcze występują w większej koncentracji. W suszarce można również suszyć mięs, wędliny czy też ser.


Dane techniczne suszarek

Suszarki mają od 3 do 9 sit. Urządzenia mające 4-5 sit mieszczą 10-11 litrów owoców lub warzyw, a moc takich urządzeń wynosi zazwyczaj od 240 do 700 W (moc determinuje w dużej mierze wydajność suszarki). Jabłka lub banany suszy się przez pięć godzin, grzyby nawet 15 godzin, a natkę pietruszki od 2 do 10 godzin. Jest to długotrwały proces, który wymaga równomiernego suszenia. Zioła, pestki dyni czy słonecznika lub orzechy można również ususzyć w suszarce do warzyw lub owoców.

Urządzenie ma sporo funkcji i pozwala przyrządzić zdrowe oraz smaczne przekąski w prosty sposób. Korzystanie z suszarki do warzyw lub owoców jest rekomendowane przede wszystkim osobom mieszkającym w bloku, w mieście, które nie dysponują zbyt dużymi możliwościami przestrzennymi. Ponadto suszenie na słońcu wymaga odpowiedniej pogody.


Co jeszcze warto wiedzieć o suszeniu?

 • Im grubsze kawałki warzyw i owoców, tym dłuższy czas ich suszenia.
 • Im więcej wody w owocach i warzywach, tym dłużej będą schły.
 • Im dłuższy czas suszenia, tym większe zużycie energii elektrycznej.

Do niektórych suszarek można dokupić maty, na których suszy się składniki domowych batonów. Alternatywnym rozwiązaniem dla suszarki jest suszenie warzyw, owoców, orzechów i pestek na blasze w piekarniku.

Jesienią i zimą suszone owoce oraz warzywa stanowią pełną wartości odżywczych przekąskę, o bogatym smaku i z całą gamą witamin oraz minerałów.

piętrowa suszarka do warzyw, grzybów i owoców
piętrowa suszarka do warzyw, grzybów i owoców

Bardzo ważne jest, aby suszyć produkty w odpowiednich temperaturach, gdyż zbyt wysoka może spowodować utratę cennych składników odżywczych i zamknięcie porów, co prowadzi do niedostatecznego wysuszenia wewnątrz owoców i warzyw. Wybierajmy zatem suszarkę zawierającą informację, jakie temperatury osiąga urządzenie przy danym zakresie mocy, co pozwoli na elastyczną jej regulację w zależności od typu produktu czy też jego grubości.

Fundamentalny dla procesu suszenia jest również jego czas, różny dla różnych produktów, co należy oczywiście uwzględnić.


Cechy najlepszej suszarki spożywczej

 • duży zakres regulacji mocy, co pozwoli na jej dostosowanie do temperatury,
 • struktura przezroczysta, co pozwala na kontrolę żywności bez konieczności otwierania,
 • informacja o generowanej mocy i jej przełożeniu na temperaturę, przez co możemy ją dopasować do różnych produktów,
 • dostępność przynajmniej 5 pięter z opcją ich regulacji i przestawiania.

Produkty spożywcze cechują się różnym czasem suszenia, dlatego miejmy to na uwadze. Będzie to szczególnie istotne, aby zaoszczędzić na wydatkach związanych z poborem prądu oraz by nie przesuszyć owoców, warzyw czy też grzybów.


Suszarki do owoców i warzyw RANKING ◊ Ranking marzec 2021 ◊

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych suszarek spożywczych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaka najlepsza? Szukamy suszarki do grzybów wg portfela


suszarka do warzyw i owoców MPM MSG01, o mocy 250W, z 5 sitami dysponującymi regulacją wysokości
suszarka do warzyw i owoców MPM MSG01, o mocy 250W, z 5 sitami dysponującymi regulacją wysokości
1.Do 100 złotych nasze możliwości wyboru także są szerokie, niskobudżetowe suszarki mają już coś do zaoferowania. Taki przedział cenowy oferuje nam sprzęt posiadający plastikową obudowę oraz moc wahającą się od 220 do 550 W, a każde z 5 sit dysponuje regulacją wysokości. Oczywiście za taką cenę nie zakupimy masywnego urządzenia, trudnego do przenoszenia (maksimum to 1,5kg) przy średnicy od 26 cm do 32 cm. Warto dodać, że większość suszarek do takiej kwoty ma wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem.


suszarka do warzyw Scarlett SC421, z plastikową obudową, mocą 250W oraz regulacją temperatury suszenia
suszarka do warzyw Scarlett SC421, z plastikową obudową, mocą 250W oraz regulacją temperatury suszenia
2.Od 100 zł do 200 zł pole do popisu rośnie, jak i rosną właściwości, którymi urządzenia dysponują. Ciężar sprzętu może już przekraczać 1,5 kg, a w niektórych sięga aż do 3 kg, jednak wiąże się to z dodatkowymi udogodnieniami. Moc takich suszarek oscyluje między 300 W, a 440 W. Masywność przekłada się na większą średnicę, bo sięgającą do 33 cm. W tym przypadku elektronika jest bardziej wyczuwalna ze względu na spotykane m.in. 8 programów suszenia, wbudowany termostat, czy nawet elektroniczną regulację suszenia.


suszarka spożywcza Gorenje FDK 24 DW z regukaccją temperatury suszenia, czasu oraz wysokości sit, moc 240W
suszarka spożywcza Gorenje FDK 24 DW z regukaccją temperatury suszenia, czasu oraz wysokości sit, moc 240W
3.Mając możliwość skorzystania z droższych suszarek w przedziale od 200 zł do 300 zł, warto wiedzieć, że w ten sposób inwestujemy w o wiele większą paletę udogodnień. Tutaj możemy już zauważyć niektóre elementy wykonane ze stali nierdzewnej, co wpływa na ciężar suszarki, który wynosi często powyżej 3,5 kg. Regulacja temperatury, sterowanie cyfrowe to nie wszystko. Niski hałas oraz 12 poziomów, które możemy regulować, dobrze prezentują się z wysoką mocą, która sięga 550 W.


potężna suszarka do warzyw Rommelsbacher DA 750, o mocy 750 W, wyposażona w nadmuch powietrza
potężna suszarka do warzyw Rommelsbacher DA 750, o mocy 750 W, wyposażona w nadmuch powietrza
4.Mając do dyspozycji sumę większą niż 300 złotych, możemy pozwolić sobie na inteligentny sprzęt posiadający czasomierz oraz możliwość automatycznego wyłączenia się i zasygnalizowania tego dźwiękiem. Wbudowany ekran LCD pozwala na czytelniejsze przekazywanie informacji. Wszystkie suszarki z najwyższej półki cenowej cechują się wysoką mocą, przekraczającą 500 W. Budowa przyjemna dla oka i wysoka funkcjonalność jest warta wysokiej ceny.

Jak szukali użytkownicy?

 • suszarka clatronik do owocow zuzycie energii ?
 • suszarka na owoce

Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “Dobra Suszarka do warzyw i owocówRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2020

 • Suszarka do warzyw i owoców bardzo mi się przydaję. Kupiłam parę lat temu, żeby suszyć jabłka i robić czipsy jabłkowe. W sklepach małe paczuszki są po 3 złotych, czyli tyle co kilogram jabłek! Więc sama postanowiłam robić i jestem bardzo zadowolona.

  Reply
 • Na wsi super sprawdza się u mnie suszarka do grzybów. Jako, że w sezonie pobliskie lasy są bardzo dobrym miejscem do zbierania grzybów to w czasie złej pogody jest mega fajnie wysuszyć grzyby, zamiast robić je do słoików bo jest to dużo bardziej czasochłonne.

  Reply
 • Mieszkając poza miastem dobra suszarka do owoców oraz warzyw przyda się bardzo. Podczas zbierania warzyw czy owoców w lecie można część ususzyć, a nie zawsze pogoda dopisuje – wtedy taka suszarka będzie jak znalazł. Ciekawy artykuł, pozdrawiam 😉

  Reply
 • Jeżeli ktoś zbiera grzyby, albo ma w ogródku warzywa to jak najbardziej fajna i przydatna rzecz. U mnie od roku jest suszarka do owoców i grzybów zelmer i przydaje się w sezonie praktycznie codziennie, tym bardziej jak są grzyby 😉

  Reply
 • Jak ktoś potrzebuje porządnego sprzętu, raczej bardziej zaawansowanego to polecam. Suszarka do grzybów mpm z regulacją temperatury to sprzęt najwyższej klasy, pełna regulacja i dostosowanie do naszych preferencji. Jedynym minusem może być w tym przypadku tylko cena 😀

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...