Ekspres do kawy przelewowy

ekspres do kawy z młynkiemEkspres do kawy przelewowy jest najprostszym rodzajem tego urządzenia, który największą popularnością cieszył się zwłaszcza w latach 90. ubiegłego stulecia oraz na początku XX wieku.

Jego zaletami jest fakt, że cechuje się zazwyczaj kompaktowymi rozmiarami, przez co nie zajmuje wiele miejsca, jest łatwy w obsłudze. Ekspres przelewowy posiada z reguły dzbanek mający pojemność od 0,5 do nawet 3 litrów.

Ekspresy przelewowe posiadają płytę utrzymującą ciepło, dzięki której dzbanek z kawą utrzymuje wysoką temperaturę przez dłuższy czas – w niektórych modelach mogą to być nawet 4 godziny lub więcej.

Sporym ograniczeniem urządzenia jest fakt, że w ekspresie przelewowym nie można przyrządzić cappucino, macchiate czy latte. Kawa z ekspresu przelewowego ma wysoką zawartość kofeiny, cechuje się także zazwyczaj wysokim poziomem goryczy. Niektórzy smakosze kawy wolą jednak bardziej wysublimowany smak i aromat – dla nich bardziej są dedykowane ekspresy ciśnieniowe.


Ile kosztuje ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy można kupić za kwotę znacznie poniżej 100 zł – tyle kosztują najtańsze modele. Droższe i zarazem najbardziej popularne ekspresy kosztują przeważnie powyżej 300 zł.

Ekspres do kawy przelewowy jest prosty w konstrukcji i procesie parzenia: filtr, kawa i woda. Niektóre z modeli posiadają dodatkowe elementy i funkcje, takie jak:

 • automatyczne czyszczenie,
 • funkcja spienienia mleka,
 • wbudowany w ekspres młynek do kawy.
Ekspresy przelewowe do kawy
ekspres przelewowy Philips HD7470/20
Zalety Wady

+ są tańsze w porównaniu do chociażby ekspresów ciśnieniowych

+ spora wydajność, przez co można w szybkim tempie zaparzyć kawę dla przynajmniej kilku osób

+ ekspresy przelewowe ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję są proste w obsłudze

– mogą zaparzyć niestety tylko jeden rodzaj kawy

– nie dają takiej głębi smaku (chociaż to kwestia dyskusyjna) jak ekspres ciśnieniowy

– wymagane jest założenie filtra, chociażby papierowego

Duży, 2-litrowy dzbanek pozwoli zaserwować kawę z ekspresu przelewowego kilku osobom jednocześnie. Ekspres przelewowy jest nieekonomiczny, gdy chcemy zaparzyć jedną filiżankę kawy, ale przy jej dużych ilościach urządzenie to dobrze się sprawdza w biurze czy w domu.

Najbardziej znani producenci ekspresów przelewowych to Bosch, DeLonghi, Zelmer, Krups, Philips, Russel Hobbs, czy też Electrolux. Niektóre firmy z kolei produkują ekspresy, do których trzeba włożyć papierowe filtry, inne natomiast montują filtry stałe (są to droższe ekspresy).

Na rynku znaleźć można również modele mające w wyposażeniu timer. Niewielki ekspres pozwala przyrządzić 4 filiżanki kawy jednocześnie, większe urządzenie daje możliwość zaparzenia nawet 13 filiżanek.

Największą grupę ekspresów przelewowych stanowią modele dysponujące mocą 1000-1300 W, popularne są także urządzenia z przedziału 800-1000 W, jak również nieco słabsze 600-800 W. Jeżeli zależy nam na mocy ekspresu przelewowego, wówczas za taki 1300-1600 W lub powyżej będziemy musli przeznaczyć nieco więcej gotówki.


Ekspresy do kawy przelewowe RANKING

Bardzo często tego typu ekspresy do kawy posiadają również na wyposażeniu timer, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie. Poniżej zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych ekspresów przelewowych do kawy z młynkiem. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Jak szukali użytkownicy?

 • ekspres do kawy z młynkiem
 • ekspres ciśnieniowy z młynkiem
 • expres do kawy z mlynkiem i podlaczona wodw pl
 • przeplywowy ekspres do kawy z mlynkiem

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Dzbanek filtrujący

Dzbanek filtrujący

Jakość wody, którą pijemy, jest bardzo istotną kwestią w kontekście naszego zdrowia. Ogromną część rynku…

2 opinii o “Ekspres do kawy przelewowy

 • Pamiętam moment, gdzieś pod koniec lat dziewięćdziesiątych gdy w każdym polskim domu dumnie stał ekspres przelewowy 🙂 Nie inaczej było w moim domu rodzinnym. Wtedy to chyba sprzedaż kawy poszła w górę w całym kraju. Nie wiem co ludzie w tym widzieli, przyrządzona w ten sposób kawa jest gorzka i po prostu nie dobra. Nie wiem, może teraz w tych nowszych modelach wygląda to inaczej, jednak ja już chyba nigdy nie przekonam się do ekspresu przelewowego.

  Reply
 • Moja babcia nadal ma taki ekspres do kawy przelewowy. Kiedyś uważałam, że to prawdziwy rarytas i luksus, kawa z takiego ekspresu. Teraz jak już kawę trochę piję i chodzę po kawiarniach, wiem, że taki ekspres nie umywa się do ciśnieniowych, a nawet do zwykłych, domowych kawiarenek.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *