Młynek do kawy Ranking październik 2022

młynki do kawy

Czy dobrą kawę można wypić tylko w kawiarni? Czy w domu można przygotować ten napój o porównywalnych walorach smakowych? Na pewno tak, trzeba mieć jedynie świeżą kawę w ziarnach i dobry młynek do jej przygotowania.

Na rynku dostępne są młynki ręczne oraz elektryczne. Jeszcze 30 lat temu normą było mielenie kawy w młynku ręcznym, co wymagało pewnego wysiłku i było czasochłonne. Początkowo, przed wiekami, kawę mielono między kamieniami. Młynki do kawy sięgają swoją historią XVI wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze ręczne urządzenia.

Niektórzy smakosze twierdzą, że ręczne mielenie kawy jest najlepsze, bo wydobywa z kawy niezapomniany aromat i pozwala cieszyć się wysokiej jakości kawą. Ręczne mielenie nie powoduje nagrzewania się kawy, dlatego jej aromat pozostaje. Młynki ręczne mają także cenną właściwość – mielą równomiernie, są wolnoobrotowe, a kawa mielona jest w nich dzięki żarnom.

Jednym z najbardziej popularnych materiałów, z których wykonane są noże albo żarna (w zależności od modelu), jest stal. Metal ten gwarantuje odpowiednią jakość oraz wytrzymałość. Najlepiej, aby była to stal nierdzewna, w dodatku poddana procesowi utwardzania, z chromowanymi elementami. W przypadku młynków ręcznych materiałem, z którego wykonane są żeliwa, jest najczęściej żeliwo lub ceramika (nowocześniejsze modele), gwarantujące również bardzo wysoką trwałość.

Młynki elektryczne cechują się ponadto zróżnicowaną mocą – zazwyczaj od 800 W do nawet 1600 W. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest opcja młynka wyposażonego w timer oraz programator, który pozwala praktycznie dowolnie konfigurować proces mielenia ziaren kawy.


Młynki do kawy ręczne ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych młynków ręcznych do kawy. Ranking został opracowany na podstawie porównywarki cenowej i jest aktualizowany na bieżąco.


Wiele ręcznych młynków wygląda na urządzenia wiekowe, ponieważ są stylizowane na zabytkowe. Styl vintage ma wielu zwolenników. W niewielkiej szufladce mieści się niewiele kawy, ale wystarczy na przyrządzenie napoju dla czterech osób. Młynki ręczne mielą kawę raczej grubo, dlatego przygotowują bardzo dobry proszek do kawiarek, na potrzeby espresso nie zmielą jednak kawy tak, jak powinny. Jeśli trzeba przygotować kawę dla 2-3 osób, wówczas młynek ręczny jest idealnym rozwiązaniem. Aby zmielić kawę na jedną filiżankę napoju trzeba kręcić korbką około 70 razy. Jeśli ktoś pije dużo kawy i często podejmuje w domu gości, wówczas lepiej zakupić młynek elektryczny. Chcąc jednak mieć równomiernie zmieloną kawę, można spokojnie postarać się o zakup młynka ręcznego.

Zalety młynków ręcznych:

  młynek ręczny jest wolnoobrotowy, dzięki czemu nie dochodzi do przepalania ziaren kawy, co często się zdarza przy szybkich obrotach,
  ręczne młynki żarnowe rozcierają ziarna kawy, dzięki czemu wydobędziemy z niej unikalny aromat oraz smak,
  dedykowane dla prawdziwych smakoszy kawy, dla których przygotowanie tego trunku stanowi niejako rytuał,
  nie wymagają źródła zasilania i są bardzo mobilne,
  bardzo niska awaryjność spowodowana nieskomplikowaną konstrukcją,
  bardzo przystępne cenowo.

Wady młynków ręcznych:

  niska wydajność ze względu na charakterystykę wolnoobrotową,
  zmielenie kawy wymaga wysiłku i czasu,
  ręczne młynki z metalowymi ostrzami gorzej radzą sobie z rozcieraniem ziaren kawy.

Młynek elektryczny

młynki do kawy udarowe

Młynki elektryczne nie wymagają nakładu pracy, wystarczy włączyć je do prądu i nacisnąć przycisk, czasami musimy jedynie ustawić grubość przemiału. Podział młynków elektrycznych:

 • udarowe (ostrzowe, nożowe), są to młynki tańsze, przez różne osoby postrzegane jako sprzęt gorszej jakości. Nie można w takich młynkach kontrolować jak gruby proszek powstaje, kawa jest przegrzana, jej aromat zanika. W takim młynku można mielić również przyprawy;
 • Młynki udarowe ◊ Ranking październik 2022 ◊

  Zestawienie najchętniej kupowanych młynków udarowych do kawy. Ranking został opracowany na podstawie porównywarki cenowej i jest aktualizowany na bieżąco.


 • żarnowe są automatyczne, pozwalają ustawić grubość przemiału. Dzięki nim można mieć kawę o różnej grubości. Potrafią zmielić kawę drobno, dzięki czemu kawa nadaje się do ekspresu ciśnieniowego.
 • Młynki elektryczne żarnowe ◊ Ranking październik 2022 ◊

  Zestawienie najchętniej kupowanych elektrycznych młynków żarnowych do kawy. Ranking został opracowany na podstawie porównywarki cenowej i jest aktualizowany na bieżąco.


Młynki z mechanizmem uruchamianym komputerowo i wyświetlaczem LCD to godna rozważenia opcja, jeżeli zdecydowaliśmy się już na model elektryczny.

Zalety młynków elektrycznych:

  różnorodność funkcji,
  bez problemu znajdziemy model z regulacją grubości mielenia,
  bardzo wydajny, szczególnie przydatny, gdy chcemy przygotować kawę dla gości,
  nasza ingerencja nie jest potrzebna, proces mielenia odbywa się w sposób automatyczny.

Wady młynków elektrycznych:

  wymaga źródła zasilania,
  ziarna kawy gorzknieją pod wpływem temperatury pod wpływem obrotów,
  większa awaryjność urządzenia,
  młynki elektryczne są głośne.

Jak zbudowany jest młynek do kawy?

Młynek do kawy ma obudowę, w której ulokowany jest mechanizm, posiada pojemnik na zmieloną kawę, przycisk do włączania lub korbkę (typową dla młynków ręcznych), pokrętło do ustawiania grubości mielenia i ilości kaw. Młynka nie wolno myć wodą, najlepiej jest oczyścić go na sucho, przecierając ściereczką.

Młynki do kawy są osobnym urządzeniem lub częścią ekspresu do kawy. Młynek będący częścią ekspresu pozwala przyrządzić napój bez zbytniej ingerencji. Często urządzenie samodzielnie dobiera grubość mielonego proszku, wystarczy w tym celu wybrać odpowiedni przycisk. Ekspresy z młynkami do kawy należą do najlepszych urządzeń na rynku, cechujących się wysoką jakością.

Ceny młynków są zróżnicowane i wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Młynki do kawy produkują takie firmy jak Bosch, Krups, Sencor, Clatronic, Nivona, Severin, Gorenje, MPM, Ravanson, First Austria itp.


Młynki do kawy ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych młynków do kawy. Ranking został opracowany na podstawie porównywarki cenowej i jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie, czyli jakie kryteria przy wyborze młynka do kawy?

 • Typ zastosowanego noża – wpływa on na skuteczność mielenia ziaren naszej kawy. Do wyboru mamy modele z ręcznym mieleniem, na rynku dostępne są również te posiadające żarna wykonane ze stali czy też z ceramiki. Przy wykorzystywaniu młynka do zastosowań biurowych i biznesowych lepszym i wydajniejszym rozwiązaniem będzie z pewnością postawienie na automatyzację tego procesu.
 • Wielkość młynka – ten parametr wpływa na wydajność sprzętu, którą powinniśmy dostosować do naszych preferencji. Odpowiednia moc urządzenia oraz pojemność pozwoli na sprawne przygotowanie pysznej kawy. Dla co najwyżej kilku osób z reguły możemy zdecydować się na zakup prostego młynka ręcznego o niewielkiej pojemności, z kolei osoby poszukujące urządzenia na potrzeby przygotowania większej ilości kawy powinny zainteresować się takimi potrafiącymi zmielić jednorazowo kawę na przynajmniej kilkanaście filiżanek pysznego napoju.
 • Wygoda obsługi – osoby poszukujące wydajnego i komfortowego rozwiązania powinni zainteresować się modelami automatycznymi, posiadającymi ponadto szereg zabezpieczeń pozwalających uniknąć nie tylko awarii, ale również przed zranieniem np. zamontowanymi ostrzami. Przydatne okaże się kontrolowanie samego procesu mielenia ziaren poprzez zastosowanie przeźroczystych pokrywek oraz ścianek zbiornika. Przed niekontrolowanym przesuwaniem sprzętu chronią nóżki z powłoką antypoślizgową, z pewnością przydatne będzie zabezpieczenie przed automatycznym włączeniem urządzenia.
 • Cena młynka – najprostsze modele kosztują znacznie poniżej 100 zł, natomiast te najbardziej zaawansowane wymagają wyłożenia znacznie powyżej 1000 zł. Do domowego użytku spokojnie powinien nam wystarczyć dobry młynek w cenie do 200 zł.

Jak szukali użytkownicy?

 • młynek ręczny do kawy tadar

Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Młynek do kawyRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Fajna sprawa taki młynek do kawy. Elektryczny może i wygodniejszy ale te ręczne to niekiedy takie małe dzieła sztuki. Niestety cena bywa zaporowa, także skończę chyba z elektrycznym. Zastanawiam się nad modelem DeLonghi KG89, który jest tu prezentowany na stronie. Miał może ktoś z nim styczność? Dobrze byłoby mieć relacje od kogoś z pierwszej ręki bo wiadomo, że producent zawsze zachwala swój produkt. Cenowo nie wygląda to źle więc chyba się skuszę.

  Reply
 • Kiedyś miałam elektryczny młynek do kawy, taki bardzo stary, ale działał ok. Po czasie w końcu się zepsuł i przez pewien czas parzyłam kawę ze zmielonych już ziaren. Ale stwierdziłam, że to jednak nie to. Zakupiłam młynek również elektryczny, bodajże Bosha i jestem bardzo zadowolona. Kawa smakuje super i mielenie odbywa się w krótkim czasie.

  Reply
 • Jeżeli młynek do kawy, to tylko żarnowy. Żaden nie wydobędzie tej głębi smaku jak on. Kawa smakuje zupełnie inaczej, wiem bo moja przeprawa z młynkami była dosyć długa zanim zdecydowałem się na właśnie taki. Każdemu polecam 😉

  Reply
 • Osobiście nie jestem zwolennikiem elektrycznych młynków do kawy. Nie są tak dokładne, hałasują i są dosyć drogie. Mam w domu młynek ręczny do mielenia i służy mi już kilka dobrych lat. Nie ma z nim żadnego problemu, myślę, że to dosyć podstawowa forma, lecz dla mnie najpewniejsza.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...