Czajnik na gaz Ranking grudzień 2023

Czajnik na gaz stanowi niezwykle ważny sprzęt kuchenny. To właśnie dzięki temu niepozornemu naczyniu można błyskawicznie przygotować rozgrzewającą herbatę albo pobudzającą kawę. Elementem, który różni tradycyjny czajnik od garnka, jest rurka, przez którą łatwo można przelewać wodę.

czajnik na gaz metalowy

Czajniki na gaz posiadają funkcjonalne uchwyty oraz pokrywkę. Ponadto różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane. Podejmując decyzję o kupieniu nowego czajnika, należy wziąć pod uwagę szereg różnorakich kryteriów. Warto przyjrzeć się niektórym z nich.


Pojemność czajnika na gaz uwzględniająca potrzeby użytkownika

O tym, że pojemność jest priorytetową kwestią przy wyborze czajnika, nie trzeba nikogo przekonywać. Producenci mają w swoim portfolio czajniki charakteryzujące się pojemnością od 0,4 litra do 3 litrów. Mieszkającemu samotnie w domu singlowi z pewnością wystarczy model o niewielkich gabarytach. Z kolei dla pięcioosobowej rodziny optymalną objętością jest 1,7 litra. Profesjonalne lokale gastronomiczne, gdzie niejednokrotnie mają miejsce huczne imprezy, powinny być zaopatrzone w największe modele dostępne na rynku.


Tworzywo jako czynnik wpływający na funkcjonalność i estetykę

Materiał, z jakiego wykonany jest czajnik, determinuje sposób gotowania wody. W przypadku czajników elektrycznych często spotykanymi materiałami służącymi do ich wytworzenia są stal nierdzewna, szkło i ceramika. Należy unikać czajników wykonanych z jakichkolwiek tworzyw sztucznych, ponieważ woda, która osiąga temperaturę wrzenia, może sprawić, że rozpuszczone zostanę szkodliwe dla zdrowia ludzkiego syntetyki.

Podczas przygotowywania gorących napojów takich jak na przykład kawa, zielona herbata, kakao lub czekolada należy także pamiętać, aby nie gotować wielokrotnie tej samej wody bez względu na rodzaj czajnika, w którym została ona zagotowana. W wodzie takiej dynamicznie rozprzestrzeniają się bowiem kolonie bakterii beztlenowych. Wzrasta także stężenie pierwiastków nierozpuszczalnych w wodzie, takich jak arsen, selen i fluor, które w większych dawkach są źle tolerowane przez ludzki organizm.

Żeliwny zaparzacz do herbaty marki BergHOFF w kolorze bordowym.
Żeliwny zaparzacz do herbaty marki BergHOFF w kolorze bordowym.

Materiał, z jakiego wyprodukowany został czajnik na gaz, ma znaczenie także w innych sytuacjach życia codziennego.

W przypadku czajników przeznaczonych do płyt indukcyjnych warto wybrać takie naczynie, których dno wykonane jest z materiału przyciągającego magnes. Standardowymi przykładami takich tworzyw są stal oraz żelazo. Warto także starannie przeanalizować oznaczenia zaaplikowane na czajniku przez producenta, który ma obowiązek poinformować ewentualnego nabywcę o możliwości wykorzystania czajnika w kuchenkach bazujących na technice płyt indukcyjnych. Wspomniany znak jest zazwyczaj minimalistyczną ilustracją zwoju.

Jeśli na co dzień korzystamy z płyt indukcyjnych, powinniśmy wystrzegać się czajników wytworzonych z:

  • ceramiki,
  • aluminium,
  • szkła,
  • stali nierdzewnej.

W przypadku płyt indukcyjnych trzeba także unikać czajników, których konstrukcja charakteryzuje się wypukłym dnem lub nóżkami.

Materiał, z którego został zaprojektowany czajnik, ma niebagatelny wpływ na estetykę wnętrza kuchni, a tym samym na panującą w niej atmosferę i emocje towarzyszące odwiedzającym ją gościom. W nowoczesnych pomieszczeniach doskonale sprawdzają się szklane lub aluminiowe czajniki na gaz, których wygląd utrzymany jest w stonowanej, minimalistycznej konwencji. W przypadku bardziej tradycyjnych, rustykalnych wnętrz doskonałym rozwiązaniem będzie czajnik wykonany z ceramiki, cenione są chociażby żeliwne zaparzacze do herbaty. Naczynia tego typu często ozdobione są oryginalnymi artystycznymi wzorami i znakomicie wkomponowują się w klasyczne wnętrza.


Materiał czajników na gaz – za i przeciw

Czajnik ze stali nierdzewnej

Zalety:

    + zapewniają dość szybkie nagrzewanie wody
    + różnorodność wariantów kolorystycznych
    + atrakcyjna cena podstawowych czajników
    + lekkość konstrukcji
    + trwałość i wykonanie z odpornego na korozję materiału

Wady:

    – długotrwała eksploatacja sprawia, że na powierzchni pojawiają się kłopotliwe zanieczyszczenia

Czajniki emaliowane

Zalety:

    + różnorodność wariantów kolorystycznych i designerskich
    + można je dopasować do danego stylu kuchni, nawet retro
    + tego typu czajniki są lekkie
    + wysoka trwałość emaliowanej warstwy
    + emalia nie zawiera szkodliwych dla zdrowia związków, co jest szczególnie przydatną informacją dla alergików

Wady:

    – podstawowe wersje są nieco droższe od czajników w całości wykonanych ze stali nierdzewnej

Czajnik żeliwny

Zalety:

    + niezapomniany smak oraz aromat parzonej herbaty
    + wysoka trwałość żeliwa
    + eleganckie wykonanie doskonale komponuje się z kuchennych aranżacjami, zwłaszcza tymi w stylu retro

Wady:

    – są cięższe od stalowych czajników
    – niektóre funkcjonują jedynie jako zaparzacze do herbaty i nie można w nich gotować wody na palniku gazowym
    – są droższe od czajników emaliowanych oraz tych wykonanych ze stali nierdzewnej
    – wymagają odpowiednich zabiegów czyszczących, nie należy używać do ich pielęgnacji żadnych szczotek czy też środków myjących

Czajnik indukcyjny

Zalety:

    + woda zagotuje się szybciej
    + w dłuższej perspektywie duża oszczędność energii
    + łatwo je utrzymać w czystości
    + możliwość stosowania wielu czajników indukcyjnych na zwykłych kuchenkach gazowych

Wady:

    – czajnik przeznaczony do stosowania na płycie indukcyjnej powinien mieć specjalne dno ferromagnetyczne
    – wysoka cena

Czajniki na gaz ◊ Ranking grudzień 2023 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych czajników na gaz z gwizdkiem do gotowania wody. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Producenci czajników gazowych i zaparzaczy do herbaty

Berghoff, Emalia Olkusz, Florina, Hoffner, Alda, Alessi, Altom, Ambition, Artmet, Banquet, Bergner, Bohmann, Bolesławiec, Botti, Bugatti Italy, Chodzież, Cilio, Collezione Vittore Conforto, Dajar, Domo, Domotti, Edenberg, Elo-Pol, Florentyna, Galicja, Granchio, GSI Outdoors, Hanssen, Hendi, Home Delux, Isosteel, Kaiserhoff, Kamille, Karolina, Kassel, Kela, Kinghoff, Konighoffer, Korkmaz, Lamart, Lubiana, Maestro, Metalac, Morphy Richards, MPM, Odelo, Orion, Pavonidea, Peterhof, Rainbow, Renberg, Romix, Sapir, Schulte-Ufer, Silesia, Silesia Rybnik, Stalgast, Starke, Staub, Stellar, Tadar, Tefal, Tescoma, THK, Toro, VETRO-PLUS, Vinzer, Vittore Comforto, Wellberg, Wesco, Westmark, Zest For Life, Zwilling.


Podsumowanie

Dobrej jakości czajnik na gaz powinien być wykonany z odpowiedniego materiału, dzięki któremu sprzęt posłuży nam przez lata. Trwałość zakupu jest jednym z kluczowych kryteriów wyboru. Przy wyborze konkretnego czajnika pamiętajmy, aby był on wykonany z tworzywa możliwie jak najbezpieczniejszego dla naszego zdrowia – przede wszystkim rekomendowane są czajniki, do wykonania których użyto stali szlachetnej lub emalii.

Odpowiednia grubość powłoki zewnętrznej i wewnętrznej pozwalają na większą odporność czajnika na uszkodzenia mechaniczne, a ich gładkość zapewni bezproblemowe czyszczenie. Przy zakupie konkretnego modelu należy zwrócić uwagę, czy emaliowana powłoka została nałożona starannie – w konstrukcjach niższej jakości może się zdarzyć, że niedoskonałości powierzchniowe lub zbyt cienka warstwa odsłonią stalową powłokę, która niezabezpieczona przez dłuższy czas może korodować.

Przydatnym rozwiązaniem będzie emaliowana powłoka wewnętrzna, którą wykonano w jasnej barwie – pozwoli to zdecydowanie łatwiej dostrzec ewentualne zanieczyszczenia oraz osiadający się kamień na powłoce. Do codziennego zastosowanie przyda nam się z pewnością gwizdek informujący o zagotowaniu wody.

Wybór odpowiedniego typu pokrywki zależy już od naszych preferencji – czy chcemy mieć czajnik z luźną pokrywką czy też mocniej przytwierdzoną. Sama kolorystyka może być dopasowana do stylu aranżacji przestrzeni kuchennej – mamy tutaj do wyboru jednolite barwy czerwone, białe, czarne itp., możemy się również zdecydować na czajniki posiadające powłokę emaliowaną z wzorami o różnej tematyce.

Jak szukali użytkownicy?

  • jaki czajnik na gaz
  • jaki czajnik na gaz najzdrowszy
  • dobry czajnik na gaz
  • czajnik na gaz tefal opinie
  • czajnik na gaz top 10
  • top 10 czajnik na gaz 2020
  • czajnik na gaz tefal
  • czajnik na gaz szybko gotujący wodę
  • Czajnik na gaz retro
  • czajnik na gaz BOHMANN CENA

Jaki sprzęt wybrać?

6 opinii o “Czajnik na gazRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2023

  • Czajnik ceramiczny na gaz to świetny wybór! Niektórzy mówią, że to przestarzała metoda i trzeba mieć czajnik elektryczny, ale według mnie jest to świetne rozwiązanie i dalej spełnia swoje zadanie. Nie osadza się kamień co jest mega ważne.

    Reply
  • Dobry czajnik do kuchenki gazowej powinien pojawić się w każdej kuchni. Lubię bardzo tradycyjne już raczej gotowanie wody, mimo, że można ugotować mniej i jest to czasami wolniejsze to dalej jestem do tego przywiązany 😉

    Reply
  • Niby już coś, co wyszło z mody, ale dalej mam czajnik ceramiczny na gaz i spisuje się super 😉 Wydaje mi się, że jest to lepsze wyjście, bo nie zbiera się tyle kamienia co w czajniku elektrycznym i woda smakuje zupełnie inaczej.

    Reply
  • W dzisiejszych czasach zdecydowanie lepiej kupić jest dobry nowoczesny czajnik na gaz, niż elektryczny. Nie zanieczyszcza się tak i nie zbiera kamienia. Woda smakuje zupełnie inaczej, kawa czy herbata są sto razy lepszy.

    Reply
  • ja mam czajnik Breville, nie jest na gaz a elektryczny. nie wyobrażam sobie na gaz, przecież to tak długo się gotuje a elektryczny w minutkę

    Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...