Jaka płyta grzewcza ceramiczna do kuchni? Ranking październik 2022

Płyta grzewcza ceramiczna ma bardzo prosty mechanizm działania. Bezpośrednio pod jej powierzchnią zamieszczony jest mechanizm grzewczy, który w ciągu kilku sekund podnosi temperaturę do wybranego przez nas momentu. Przez różnorodność produktów dostępnych na rynku, ciężko rozpoznać i wybrać urządzenie, które będzie spełniało nasze oczekiwania.

elektryczna płyta grzewcza, ceramiczna
elektryczna płyta grzewcza, ceramiczna

Zatem na jaką płytę ceramiczną się zdecydować?

Płyta ceramiczna do zabudowy cieszy się dużą popularnością, ponieważ bez problemu komponuje się z aranżacją naszej kuchni. Dlatego przy wyborze zwróć uwagę na wygląd, który Cię interesuje.

Pamiętaj, że kuchenka z płytą ceramiczną przede wszystkim ma być użyteczna. Z tego powodu zastanów się, kto i jak będzie jej używał. Jeśli urządzenie ma służyć jednej osobie, która zasadniczo używa jej rzadko, to nie warto inwestować w płytę dużych rozmiarów. Natomiast w przypadku kilkuosobowej rodziny warto kupić sprzęt z większą płytą. Dodatkowo palniki powinny być różnej wielkości i przemyślanym rozmieszczeniu. Dzięki temu gotowanie będzie znacznie prostsze i szybsze.


Płyta ceramiczna a indukcyjna

Wraz z postępem technologicznym tradycyjne rozwiązania w postaci gazowych płyt grzewczych zostają wypierane przez nowocześniejsze rozwiązania w postaci płyt indukcyjnych oraz ceramicznych. Doskonale znane wszystkim kuchenki gazowe są chętnie wykorzystywane ze względu na obecność w domu instalacji gazowej.

 • Nowocześniejszym rozwiązaniem jest postawienie na płytę elektryczną, szczególnie w wersji do zabudowy. Najnowsze trendy to przede wszystkim płyty indukcyjne, które umożliwiają nagrzanie patelni czy garnków w sposób bezpośredni, jeżeli są one wyposażone w dno ferromagnetyczne. Obróbka termiczna nie powoduje natomiast nagrzewania samego blatu, jedynie pola grzewcze przekazują ciepło. Płyty indukcyjne są bardzo wygodnym rozwiązaniem, w dodatku łatwo się je czyści, musimy jednak robić to w sposób delikatny, aby nie zarysować powierzchni. Są one droższe od płyt ceramicznych.
 • Jeżeli zdecydujemy się na płytę ceramiczną, otrzymamy bardzo odporne na zarysowania rozwiązanie, które świetnie komponuje się zarówno z tradycyjnym, jak i nowoczesnym wnętrzem. W przeciwieństwie jednak do płyty indukcyjnej nagrzewa się jej cała powierzchnia, co zwiększa ryzyko przypadkowego oparzenia. Niektóre modele wyposażone zostały w czujniki kontrolujące proces nagrzewania się pól grzewczych (nagrzewają się one w momencie umieszczenia na nich naczynia). Powierzchnia płyty ceramicznej potrzebuje więcej czasu do osiągnięcia wyższej temperatury, jak również ostygnięcie jej trwa dłużej.

Tania płyta ceramiczna – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 8 chętnie kupowanych grzewczych płyt ceramicznych na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco.


Jakie garnki do płyty ceramicznej?

Gotowanie na gazie staje się coraz mniej popularne. W nowych budynkach w zasadzie nie stosuje się już podłączenia gazowego.

Płyta ceramiczna to godna rozważenia bezpieczna alternatywa dla starych kuchenek gazowych. Gotowanie na niej jest szybkie i przyjemne, również ze względu na łatwość czyszczenia. Nie każdy garnek nadaje się do gotowania na płycie.

Garnki do gotowania na płycie ceramicznej

 • Muszą mieć idealnie płaskie dno. Powinno ono dokładnie przylegać do płyty, żeby cała energia z pola grzewczego była przekazywana bezpośrednio do garnka.
 • Dno garnka powinno być grube. Garnki do gotowania „na prądzie” są nieco cięższe. Grube dno nie wypacza się i zapewnia lepsze przyleganie do płyty.
 • Znacznym ułatwieniem przy zakupie garnków są specjalne symbole na naczyniach. Wyglądają jak okręgi poprzecinane rozchodzącymi się promieniami. Zazwyczaj jest też napis „ceramic”.

Wybór garnków jest obszerny i w bardzo szerokiej ofercie cenowej. Nie powinno być zatem żadnego problemu z nabyciem naczyń do gotowania na nowoczesnych płytach ceramicznych.


Kuchnia ceramiczna – warto czy nie warto?

Obecny rozwój technologii stwarza wiele możliwości wyboru dla siebie najodpowiedniejszej alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań. Płyty ceramiczne stanowią przeciwwagę dla płyt gazowych oraz indukcyjnych. Każda z nich posiada swoje wady i zalety. Które z nich możemy wymienić dla kuchni ceramicznej?

Zalety posiadania kuchni ceramicznej

 • Kuchnia ceramiczna ceniona jest za swój nowoczesny wygląd, który może zostać dopasowany do nowo urządzonej kuchni.
 • Ponadto należy wspomnieć również o tym, że czyszczenie jej gładkiej powierzchni jest bardzo łatwe i trudno ją zarysować.
 • Ciepło wytwarzane jest jedynie w wyznaczonych polach grzewczych.
 • Na płycie ceramicznej umieszczona jest również lampka, która wskazuje na nagrzany palnik. Tak więc ryzyko wspomnianego poparzenia jest niewielkie.

Wady posiadania kuchni ceramicznej

 • Proces nagrzewania płyty grzewczej trwa dosyć długo.
 • Trzeba uważać, aby przypadkiem jej nie dotknąć i nie poparzyć się, gdyż na jej ochłodzenie również trzeba poczekać. Z tego względu rachunki za prąd mogą być trochę wyższe niż w przypadku innych rozwiązań.

Płyty ceramiczne RANKING

Zestawienie TOP 8 najchętniej kupowanych płyt ceramicznych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...