Jaka płyta elektryczna? Ranking październik 2022

Płyta żeliwna jest płytą z palnikami elektrycznymi, których ilość w zależności od konfiguracji waha się od 2 do 6, wyposażona w spiralne grzałki. W zależności od mocy grzałki wyróżnia się krążki standardowe i szybko grzejne – te drugie są o wiele efektywniejsze.

Jaka płyta elektryczna? Na zdjęciu płyta elektryczna wykonana z ceramiki

Płyta elektryczna jest droższa od gazowej, jest jednak efektywniejsza w przygotowywaniu potraw, nie ma również ryzyka zatrucia się gazem.


Charakterystyka elektrycznej płyty grzewczej

 • Ze względu na brak jednolitej płaskiej powierzchni klasyczne płyty elektryczne są trudniejsze do czyszczenia z wszelkich osadów, a konwencjonalne spirale grzejne sprawiają, że płyty te są o wiele droższe w eksploatacji od chociażby płyt ceramicznych.
 • Urządzenie czyści się szmatką nasączoną płynem odpowiedniej jakości. Ważne, aby wybrać dobrej jakości płyn i czyścić płyty lekko zabrudzone, w przeciwnym wypadku niezwykle trudno oczyścić je z pyłów i zanieczyszczeń. Można także zdecydować się na zakup płyty wyposażone w gładki blat ze szkła hartowanego.
 • Standardowe płyty elektryczne z palnikami (zwane również płytami żeliwnymi) nie mają tak zaawansowanych funkcji jak chociażby programatory zegarowe, czujniki ciepła szczątkowego, czy zabezpieczenia przed dziećmi. Znajdują one nadal nabywców ze względu na swą prostotę, łatwość obsługi oraz korzystną, niską cenę.
 • W zależności od modelu mamy do wyboru opcję sterowania za pomocą dotyku lub pokrętła. Moc płyty elektrycznej może się natomiast wahać od 1000 W nawet do ponad 10000 W.
 • Przy wyborze płyty elektrycznej do zabudowy bardzo istotne są jej wymiary – najmniejsze z nich mają szerokość zaledwie 20 cm, natomiast największe modele dochodzą nawet do 99 cm.
 • Oprócz samej szerokości bardzo istotna jest również głębokość urządzenia. Zakres ten wynosi 30-69 cm, najpopularniejsze to natomiast 50-59 cm.

Producenci płyt elektrycznych wolnostojących i do zabudowy:
Amica, Bosch, Siemens, AEG, Beko, De Dietrich, Domino, Foster, Freggia, Gaggenau, Gorenje, Miel, Samsung, Smeg, Whirlpool.


Płyty elektryczne wolnostojące ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt elektrycznych wolnostojących. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Przydatne funkcje i rozwiązania w płytach elektrycznych

 • Trzeba koniecznie pamiętać, aby płyta wyposażona została w specjalistyczny wyłącznik, który po uzyskaniu określonej temperatury odłącza i włącza zasilanie, w celu utrzymania stałej temperatury.
 • Niezwykle istotna jest też blokada przed przypadkowym uruchomieniem, zwłaszcza przez dzieci, która pozwala na zablokowanie elementów sterujących kuchnią.
 • W sprzedaży oferowane są też płyty wyposażone w czujnik reagujący na obecność naczynia. Płyta choć włączona nie zacznie grzać dopóki nie położy się na niej jakiegoś naczynia.
 • Wybierając nowoczesną płytę elektryczną o płaskiej, gładkiej powierzchni stawiamy na jakość, ponadto łatwo utrzymać je w czystości. Taki sprzęt jest idealny do małego lub dużego gospodarstwa domowego.
 • Funkcja memory pozwala zarejestrować czas pracy pola grzejnego i oszczędzać wydatki ponoszone na energię elektryczną przez przeciętne gospodarstwo domowe, dlatego warto zakupić urządzenie z funkcją memory.

Płyty elektryczne do zabudowy ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt elektrycznych do zabudowy z zasilaniem gazowym. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

 • Płyty elektryczne kosztują od kilkuset do nawet 5000-6000 złotych. Podczas eksploatacji należy używać garnków z gładkim, równym, grubym i czystym dnem, najlepiej ze stali nierdzewnej, wówczas potrawy podgrzewa się szybko.
 • Średnica garnka powinna być dopasowana do średnicy pola grzejnego, czyli miejsca, na którym trzeba postawić garnek. Poza tym garnek trzeba przykryć, ponieważ to skraca czas gotowania.
 • Po zakończeniu gotowania należy wyłączyć pole grzejne, które mimo to długo zachowuje dużo energii i spokojnie ją oddaje nawet przez jakiś czas. System zapewnia rozłożenie ciepła na polu grzejnym.
 • W ofercie rynkowej znajdują się płyty grzewcze, w których spirale grzewcze znajdują się pod osłoną blatu wykonanego ze szkła hartowanego. Jednolita powierzchnia zapewnia przez to zdecydowanie mniej problemów z czyszczeniem.
 • Choć jest to tani wariant, musimy brać pod uwagę wysokie koszty eksploatacji płyt elektrycznych. W sprzedaży są dostępne także wersje elektryczno-gazowe.

Jaka najlepsza? Szukamy dobrej płyty elektrycznej wg zasobności portfela

Płyty grzewcze, elektryczne to niezwykle funkcjonalny sprzęt, który stanowi wyposażenie coraz większej ilości kuchni i lokali gastronomicznych. Dopasowujemy je więc nie tylko gabarytami, ale kierujemy się także designem i własnymi oczekiwaniami. Jednak najważniejszym kryterium wciąż jest budżet, jaki możemy przeznaczyć na płyty grzewcze. Czego możemy więc oczekiwać od płyty elektrycznej w konkretnych przedziałach cenowych?

Tania płyta elektryczna do 500 złotych ◊ Ranking październik 2022 ◊

1.Niezależnie od ceny, płyty grzewcze elektryczne są niezwykle wszechstronne. W modelach do 500 złotych możemy oczekiwać automatycznego termostatu, który będzie regulował i utrzymywał odpowiednią temperaturę. W tym przedziale cenowym możemy spodziewać się mocy bliskiej lub nawet powyżej 2000 W, co zapewni szybkie nagrzewanie się, i antypoślizgowych nóżek, które zapewnią stabilność. Powłoka powinna być wykonana z wysokiej jakości szkła hartowanego.

Zestawienie TOP5 najchętniej wybieranych wolnostojących płyt elektrycznych w cenie do 500 zł.


Płyta elektryczna od 500 do 1000 złotych ◊ Ranking październik 2022 ◊

2.W tym przedziale cenowym możemy oczekiwać ceramicznej powłoki, która będzie niezwykle łatwa w czyszczeniu, a także możliwości regulacji mocy kuchenki. Dodatkowo modele z tego przedziału cenowego powinny być wyposażone w lampki kontrolne, wyświetlacz cyfrowy, a także sygnalizację dźwiękową. Możemy spodziewać się także dotykowego panelu i szeregu zabezpieczeń przed przegrzaniem.

Zestawienie TOP5 najchętniej wybieranych płyt elektrycznych w cenie od 500 do 1000 zł.


Dobra płyta elektryczna od 1000 do 1500 złotych ◊ Ranking październik 2022 ◊

3.Ten przedział cenowy to jedna z wyższych półek. Modele te zwykle posiadają 17-18 stopniową możliwość regulacji mocy, a także szereg dodatkowych funkcji, jak np. rozpoznawanie naczyń, zwiększenie mocy grzania danego pola, sterowanie sensorowe czy blokadę rodzicielką. Możemy także oczekiwać mocy nawet powyżej 7000 W. Dotykowy panel umożliwi nam sterowanie temperaturą każdego pola grzewczego. Dodatkowo system szybkiego nagrzewania sprawi, że potrawy przyrządzimy szybko i sprawnie.

Zestawienie TOP5 najchętniej wybieranych płyt elektrycznych w cenie od 1000 do 1500 zł.


Najlepsze płyty elektryczne od 1500 do 2000 złotych ◊ Ranking październik 2022 ◊

4.W tym przedziale cenowym, mamy prawo mieć ponadprzeciętne oczekiwania. Tak więc oprócz 17-18 stopniowej regulacji mocy, możemy także połączyć kilka pól grzewczych w jedno. Do funkcji wspomnianych w tańszych modelach, możemy dodać także funkcję rozpoznawania objętości naczyń, a także możliwość szybkiego zwiększenia temperatury pola grzewczego o nawet 50%. Dodatkowo możemy oczekiwać także funkcji quickStart, czyli szybkiego startu, i wskaźnika zużycia energii.

Zestawienie TOP5 najchętniej wybieranych mikrofalówek do zabudowy w cenie od 1500 do 2000 zł.


Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Jaka płyta elektryczna?Rankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Bardzo ciekawe zestawienie, takie informacje w pigułce są bardzo fajne. Mam u siebie coś takiego. Elektryczna płyta grzewcza ma bardzo ciekawe i przydatne funkcje. U mnie kupiona została z myślą do zabudowy i sprawuje się bardzo dobrze, nie ma z nią problemów. Fakt, jest trochę ciężka w czyszczeniu.

  Reply
 • Też bardzo chwalę sobie takie rozwiązanie. Płyta elektryczna dwupalnikowa u mnie w kuchni jest głównie ze względu na brak miejsca, ale spełnia swoje zadanie znakomicie. Nie ma z nią problemów i jest wydajna.

  Reply
 • Elektryczna płyta grzewcza pod zabudowę to świetne rozwiązanie do kuchni które sama praktykuję. Mieszkam sama i w zupełności mi to wystarcza, jest wygodne i łatwe w utrzymaniu. Można zaoszczędzić trochę miejsca 😉

  Reply
 • Z braku miejsca też musiałem zainwestować w coś takiego. Moim wyborem była ceramiczna płyta elektryczna, muszę przyznać, że spisuje się w porządku, nie ma problemu z nią od kilku dobrych miesięcy. Ciekawy materiał, można się połapać co i jak w tym temacie 😉

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...