Kuchenka indukcyjna Ranking październik 2022

Kuchenka indukcyjna jest nowoczesna, coraz częściej pojawia się w domowych kuchniach i usprawnia prace związane z przygotowaniem posiłków. Płyta indukcyjna w niej zawarta powinna mieć tak zwaną funkcję booster oraz wysokiej jakości szkło ceramiczne.

Jaka kuchenka indukcyjna?


Funkcje kuchenek indukcyjnych

Najważniejsze cechy kuchenki to:

 • ciche prowadnice,
 • szybkie nagrzewanie,
 • rozmrażanie,
 • chowanie pokrętła,
 • sterowanie sensorowe,
 • chłodna szyba – może to być potrójna szyba lub uzupełniająca wentylacja szyby piekarnika (jeżeli kuchenkę mamy w zestawie z piekarnikiem).

Kuchenka indukcyjna służy głównie do gotowania oraz podgrzewania potraw. Działa na zasadzie wykorzystania pola magnetycznego w dnie naczynia kuchennego. Specjalne cewki wytwarzają zmienne pole magnetyczne, przemiana energii elektrycznej w cieplną powstaje dzięki indukowaniu prądów. Naczynie oddaje ciepło potrawie, która znajduje się w jego wnętrzu, powodując podgrzanie jedzenia. Przydatną funkcjonalnością będzie chociażby automatyczna regulacja temperatury, szybka reakcja na jej zmiany, dostosowanie powierzchni grzewczej do rozmiarów podstawy naczynia itp.

Zaletą kuchenki indukcyjnej jest szybkość jej grzania, energooszczędność oraz precyzja w sterowaniu dostarczaniem energii (zobacz: Kuchenka indukcyjna czy gazowa?). Kuchenka ogrzewa jedynie stojące na niej naczynia, nie oddaje żadnego ciepła do otoczenia. Kuchenki gazowe i elektryczne oprócz podgrzewania potrawy emitują ciepło na zewnątrz. W zależności od preferencji możemy zdecydować się na zakup kuchenki lub samej płyty mającej od jednego do czterech pól grzewczych, które dodatkowo mogą występować jako pojedyncze lub rozszerzone podwójnie, a nawet potrójnie (świetne rozwiązanie, gdy korzystamy z naczyń o różnych kształtach).

Zobacz nasz poradnik => Wybieramy garnki do płyty indukcyjnej

Bardzo łatwo czyści się pola grzewcze oraz cały blat ze względu na płaską i jednolitą powierzchnię – wystarczy nam do tego zwykła szmatka, delikatnie nawilżona wodą. Ważne jest natomiast, aby kuchenkę utrzymywać w czystości na bieżąco, unikając zaschniętych plam, które zdecydowanie trudniej potem usunąć. Nie używajmy do czyszczenia drucianych szczotek oraz silnych detergentów ze względu na ryzyko zarysowania powierzchni blatu.

Sterowanie płytami grzewczymi może odbywać się za pomocą specjalnych wysuwanych pokręteł z regulacją stopnia nagrzania płyt grzewczych lub też za pomocą programatora zsynchronizowanego z wyświetlaczem LCD.

Kuchenki z płytami indukcyjnymi mogą występować jako urządzenia wolnostojące lub do zabudowy.


Odpowiednie naczynia do kuchenki

Jest to bezpieczne urządzenie, ponieważ znacznie trudniej jest się oparzyć lub przypalić potrawy, używając takiej kuchenki. Urządzenia te wyłączają się automatycznie, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Do gotowania na takich kuchenkach potrzebne są specjalne naczynia, jednak ich nabycie nie stwarza większych problemów. Najlepiej, gdy są to garnki wykonane ze stali, żeliwa zwyczajnego lub emaliowanego, mające dno przyciągające magnes.

Nie można korzystać z:

 • naczyń ceramicznych, szklanych,
 • ze stali nierdzewnej (chyba że producent naczyń zezwala na ich użytkowanie ze względu na specjalne wykonanie),
 • aluminium (chyba że producent naczyń zezwala na ich użytkowanie ze względu na specjalne wykonanie),
 • brązu (chyba że producent naczyń zezwala na ich użytkowanie ze względu na specjalne wykonanie),
 • miedzi (chyba że producent naczyń zezwala na ich użytkowanie ze względu na specjalne wykonanie),
 • naczyń z nóżkami,
 • mających wypukłe dni.
kuchenka do zabudowy z płytą indukcyjną
kuchenka do zabudowy z płytą indukcyjną

Należy zawsze sprawdzać na opakowaniu zawierającej specyfikację produktu, czy wykonane garnki mogą być wykorzystywane na kuchenkach indukcyjnych. Garnki muszą mieć płaskie dno, aby kuchenka się włączyła. Kuchenki indukcyjne to rozwiązanie ekonomiczne, nowoczesne, ekologiczny, bezpieczne, wysokiej jakości, usprawniające przygotowanie posiłków i pozwalające oszczędzić nawet 30% czasu poświęcanego na przyrządzenie posiłków. Wydajniejszym rozwiązaniem jest także wybór dwupalnikowej kuchenki zamiast jednopalnikowej. Ze względu na swoją mobilność i stosunkowo nieduże rozmiary można ją z powodzeniem zabrać w podróż.

Dobrej klasy kuchenka indukcyjna to spory wydatek dla budżetu domowego. Płyta indukcyjna jest chłodna, dlatego jedzenie, które spadnie z garnka na płytę nie przypala się i nie powoduje brudzenia jej powierzchni. Z tego powodu kuchenkę o wiele łatwiej można utrzymać w czystości, przecierając jej wierzch suchą lub wilgotną szmatką. Nie trzeba używać żadnych płynów czy detergentów, aby kuchenka pozostała czysta.

Najbardziej znani producenci kuchenek indukcyjnych:
Bartscher, Stalgast, APS, Hendi, Saro, Szron.


Jakie są wady kuchenek indukcyjnych?

Do gotowania na takiej płycie producenci rekomendują specjalistyczne garnki i patelnie wykonane ze stali ferromagnetycznej – jeden komplet garnków kosztuje co najmniej kilkaset złotych.

Płyt i kuchenek indukcyjnych nie powinny stosować osoby mające rozrusznik serca. Pole elektromagnetyczne jest uważane przez niektóre osoby za szkodliwe, chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na poparcie takiego twierdzenia i potwierdzenie obaw. Większość kuchenek wymaga stosowania prądu trójfazowego, co jest pewnym utrudnieniem, gdy korzystamy z prądu jednofazowego.

Z pewnością potencjalnych kupujących może odstraszać cena płyt oraz kuchenek indukcyjnych, które są znacznie droższe od tradycyjnego sprzętu elektrycznego i gazowego.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest całkowita moc pobierana przez urządzenie (tzw. moc przyłączeniowa). Należy ją ściśle skorelować z możliwościami naszej instalacji, które często okazują się niewystarczające. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na zwiększenie maksymalnej mocy licznika lub też wybrać model kuchenki indukcyjnej posiadającej regulację pobieranej mocy.


Jaka najlepsza? Szukamy dobrej kuchni indukcyjnej wg zasobności portfela


Tania kuchenka indukcyjna do 200 złotych

kuchenka indukcyjna Esperanza Krakatau EKH005
kuchenka indukcyjna Esperanza Krakatau EKH005
1.Kuchenka indukcyjna do 200 złotych to z reguły urządzenie, które wyposażone jest w jedno pole grzewcze. Tego typu urządzenia są bardzo kompaktowe, co pozwoli na ulokowanie jej w każdej, nawet najmniejszej kuchni. Kuchenki w tej cenie wykonane są z tworzywa szklano-ceramicznego, a moc takiego urządzenia wynosi z reguły powyżej 1500 W. Kuchenki do 200 złotych posiadają ponadto funkcje zabezpieczenia przed dziećmi, a również automatycznego wyłączenia oraz timera.


Kuchenka indukcyjna od 200 do 500 złotych

elektryczna kuchenka indukcyjna Esperanza Santa Maria, dwupalnikowa
elektryczna kuchenka indukcyjna Esperanza Santa Maria, dwupalnikowa
2.Kuchenki w przedziale cenowym od 200 do 500 złotych to urządzenie, które może być już wyposażone w 2 palniki, które posiadają niezależną regulację mocy temperatury od 60 do 240 stopni. Kuchenki w tej cenie charakteryzują się ponadto wyświetlaczem LCD, a również zabezpieczeniem przed ewentualnym przegrzaniem urządzenia. Moc takiej kuchenki wykonanej z czarnego szkła to już nawet 3000 W. Dużym plusem tych urządzeń jest błyskawiczne nagrzanie do pożądanej temperatury.


Dobre kuchenki indukcyjne od 500 do 1000 złotych

elektryczna kuchenka indukcyjna Severin DK 1031 dwupalnikowa, o mocy 3400 W
elektryczna kuchenka indukcyjna Severin DK 1031 dwupalnikowa, o mocy 3400 W
3.W przedziale cenowym od 500 do 1000 złotych możemy wyposażyć swoją kuchnię w wysokiej jakości kuchenkę indukcyjną, która posiada jedną lub dwie strefy gotowania. Obudowa takiego urządzenia jest wykonana z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego materiału. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać urządzenie, których strefy gotowania różnią się od siebie mocą – jedna strefa do 2000, a druga do 1500 W, co znacznie uelastycznia nasze kulinarne potrzeby. Kuchenki w tej cenie są wyposażone w bardzo intuicyjne panele do sterowania.


Najlepsze kuchenki na indukcję od 1000 złotych

kuchenka indukcyjna Bartscher, z trzema polami grzewczymi
kuchenka indukcyjna Bartscher, z trzema polami grzewczymi
4.Kuchenka w cenie przewyższającej 1000 złotych to zaawansowane urządzenie, które posiada wiele ciekawych i przydatnych funkcji. Takie urządzenia mogą posiadać od 2 do 4 stref grzewczych, a kolor kuchenki może być dostosowany do stylu i koloru naszej kuchni. Kuchenki indukcyjne w takiej cenie to urządzenia, które posiadają bardzo dużo funkcji takich jak szybkie nagrzewanie, funkcja opiekacza, funkcja Booster oraz termoobieg.


Kuchenki indukcyjne RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych kuchenek indukcyjnych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jak szukali użytkownicy?

 • kuchenki indukcyjne
 • kuchnia wolnostojaca indukcja jaka wybrać 2020
 • najlepsze kuchenki indukcyjne

Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Kuchenka indukcyjnaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Bardzo praktyczne i przydatne. Posiadam w domu taki sprzęt i jestem z niego zadowolony. Jednopalnikowa kuchenka indukcyjna nie jest zbyt powszechna, ale bardzo kompaktowa i jak nie ma się zbyt dużego pola manewru w kuchni to jest to właściwy wybór.

  Reply
 • Kuchenka dwupalnikowa na indukcje kupiona dzięki Wam, bardzo dziękuję! Jestem już ciekawa jak się spisze w nowej kuchni. Miałam mały kłopot z wyborem, ale padło na Sencor. Pozdrawiam!

  Reply
 • Potrzebna mi była właśnie gazowo elektryczna kuchenka do zabudowy i w końcu ją mam. Świetna sprawa, polecam każdemu. Bardzo łatwe w użyciu i intuicyjne, także każdy sobie bez problemu poradzi. Cena też nie jest wygórowana, a to bardzo zachęca.

  Reply
 • Przeprowadziłem się i tymczasowo jest u mnie indukcyjna kuchenka wolnostojąca. Przyznam, że jest to całkiem spoko sprawa, trzeba jedynie uważać na to, by odpowiednie naczynia używać do gotowania, bo zwykłe się nie nadają. Poza tym, indukcja to bardzo fajny sposób zastosowany w kuchence.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...