Jaki odkurzacz pionowy do sprzątania? Przewodowy czy bezprzewodowy?

Utrzymanie mieszkania w czystości wymaga odpowiedniego sprzętu. Im urządzenie jest lepsze, tym mniej wysiłku będziesz musiał wkładać w sprzątanie. W przypadku odkurzania sprawa wygląda podobnie. Pojawia się pytanie – jaki odkurzacz pionowy 2w1 wybrać?

odkurzacz pionowy Bosch BCH625KTGB
odkurzacz pionowy Bosch BCH625KTGB


Rodzaje odkurzaczy pionowych

Odkurzacz pionowy sieciowy z kablem jest opcją dla tych, którzy cenią stare, sprawdzone rozwiązania. Jest to model z niemal nieograniczonym czasem użytkowania. Energia elektryczna jest doprowadzana do urządzenia przez kabel bezpośrednio z gniazdka. Minusem jest ograniczenie pola wykonywanych ruchów (wyznacza je długość kabla i odległość od gniazdka). Współczesną alternatywą będzie bezprzewodowy odkurzacz pionowy, który możemy zabrać do dowolnego pomieszczenia. Musimy się jednak liczyć z krótkim czasem użytkowania (urządzenie należy regularnie ładować).

Jeśli w naszym mieszkaniu jest dużo gniazdek, to przewodowy odkurzacz pionowy będzie idealnym rozwiązaniem. W przypadku braku stałego podłączenia do prądu wybierzmy akumulatorowy odkurzacz.


Pionowy odkurzacz akumulatorowy – czy i dlaczego warto?

pionowy odkurzacz akumulatorowy Black Decker CUA525BHP 45Wh
pionowy odkurzacz akumulatorowy Black Decker CUA525BHP 45Wh
To bardzo wygodne rozwiązanie, które przede wszystkim eliminuje problem plączących się kabli, szczególnie uciążliwy w przypadku odkurzania pomieszczeń z dużą ilością mebli oraz zakamarków. Musimy jednak mieć na względzie fakt, że modele odkurzaczy akumulatorowych dysponują z reguły mniejszą mocą od ich odpowiedników sieciowych, co może stanowić pewną komplikację. Na rynku istnieją co prawda wersje bardzo wydajne, o dużej mocy silnika, jednakże ich cena jest dużo wyższa w porównaniu z odpowiednikami sieciowymi.

Wybierając konkretny model bezprzewodowego odkurzacza pionowego zwracajmy uwagę na czas ładowania akumulatora (szukajmy modeli wyposażonych we wskaźnik ładowania). Jeżeli będzie on wynosił dobre kilka godzin, wówczas warto zastanowić się nad zakupem wersji przewodowej. Ponadto istotnym kryterium wyboru stanowi sam czas pracy odkurzacza – oczywiście chcemy, aby był on możliwie jak najdłuższy (z reguły jest to około godziny, tryb pracy ma również znaczenie w kontekście zużywania akumulatora).

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest jednolita i sztywna konstrukcja, ze zintegrowaną strukturą, co jest bardzo wygodne w eksploatacji. Ponadto odkurzacz ręczny przytwierdzony do obudowy można zdemontować, dzięki czemu w każdej chwili możemy np. wyczyścić kanapę czy też usunąć okruszki z miejsc trudno dostępnych. Niestety nie są one rekomendowane do usuwania sporych zabrudzeń lub czyszczenia grubych powierzchni dywanowych.


Odkurzacz pionowy z przewodem – kiedy warto?

Jeśli oczekujemy modelu odkurzacza pionowego z większą wydajnością i po prostu mocniejszego, wybór powinien paść na wersję wyposażoną w przewód elektryczny. Wersje z kablem pozwalają na skupienie się tylko i wyłącznie na czynnościach sprzątających, nie musimy martwić się o sytuację, gdy wyczerpie się nam akumulator i będziemy musieli przerwać pracę z powodu konieczności jego podładowania. Zasilanie sieciowe sprawia, że nasz odkurzacz jest zawsze gotowy do pracy.

Kiedy zakup tego rodzaju odkurzacza ma sens? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy odkurzamy głównie w jednym pokoju czy też kuchni, a przepięcie kabla w razie konieczności nie stanowi logistycznego problemu. Długość przewodu elektrycznego ma znaczenie – lepiej wybrać model dysponujący kablem minimum 3 metrowym, który w razie konieczności można regulować dzięki zwijarce.

Należy pamiętać, że możliwości wyboru modeli przewodowych pionowych odkurzaczy jest znacznie mniej niż w przypadku wersji akumulatorowych. Tego typu odkurzacze to przede wszystkim głównie sprzęt bezprzewodowy.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...