Płyta indukcyjna

Jaka płyta indukcyjna do zabudowy do kuchni?

Płyta indukcyjna coraz częściej zastępuje zwyczajne kuchenki gazowe, w swoim działaniu wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną dzięki tzw. cewce indukcyjnej.


Jak działa płyta indukcyjna?

Wewnątrz płyty znajdują się obwody. Pole magnetyczne nagrzewa naczynie, po zdjęciu naczynia z płyty kończy się proces jego ogrzewania. Płyty indukcyjne nie nagrzewają się, a indukcja działa na metal ferromagnetyczny. Przy ewentualnym rozlaniu wody czy też zupy na powierzchnię urządzenia wystarczy jedynie delikatnie przetrzeć płytę szmatką.

Płyty indukcyjne są wydajniejsze od kuchenek gazowych, łatwiejsze w obsłudze oraz czyszczeniu. Na jej powierzchni nie należy stawiać naczyń z aluminium, szkła czy stali szlachetnej. Można używać naczyń emaliowanych, ale takich, których wkład wykonany jest z metalu ferromagnetycznego. Ponadto elementem odstraszającym nieco kupujących jest cena zakupu.

Na rynku są dostępne różnorodne płyty – tradycyjne, proste, mające np. cztery pola indukcyjne oraz dziewięć stopni mocy, sterowane metodą dotykową, posiadające zabezpieczenie przed dziećmi oraz timer. Takie urządzenia kosztują około 1000 złotych. Urządzenia mające funkcje dodatkowe z reguły kosztują znacznie powyżej 2000 zł, tego typu rozwiązania są raczej dedykowane na potrzeby lokali gastronomicznych czy też restauracji.

Płyty indukcyjne są trwałe i elegancko wyglądają w domowej kuchni, a ich zaawansowany poziom technologiczny jest wartą odnotowania zaletą.


Płyty indukcyjne Amica RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt indukcyjnych marki Amica. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Płyty indukcyjne Bosch RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt indukcyjnych marki Bosch. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaką płytę indukcyjną kupić?

Przed zakupem płyty trzeba zwrócić uwagę na jej parametry. Istotny jest rozmiar płyty oraz możliwość jej wkomponowania w domowe warunki. Płyta w klasycznym rozmiarze nie często wystarcza, lepiej jednak nie kupować płyty za dużej. Najczęściej spotykane są płyty indukcyjne mające rozmiary od 58 do 60 centymetrów, większość z nich ma formę prostokątną lub kwadratową. Przeciętnej rodzinie wystarczają cztery pola grzejne, jednej osobie wystarczą z reguły dwa pola. Płyty elektryczne mają gładką powierzchnię, łatwo utrzymać je w czystości.


Płyty indukcyjne Beko RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt indukcyjnych marki Beko. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Zalety i wady kuchenek indukcyjnych

Kuchenki indukcyjne mają gładką powierzchnię, dlatego łatwo jest utrzymać je w czystości. Modele gazowe posiadają wystające palniki, co potrafi utrudnić czyszczenie płyty. Płyty mogą być bezramkowe lub ramkowe. Bezramkowe modele świetnie wtapiają się w kuchenny blat.

Płyty mają najczęściej kolor czarny, praktyczny i bardzo elegancki, posiadają często wyłącznik bezpieczeństwa, dzięki któremu urządzenie wyłącza się samoczynnie, co znacząco zmniejsza ryzyko oparzenia. Niektóre płyty indukcyjne mają bardzo interesujące funkcje np. wykrywają rozmiar naczynia, zużywają tyle energii, ile styczności będzie miało dno z taflą.


Płyty indukcyjne Electrolux RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt indukcyjnych marki Electrolux. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Płyty indukcyjne Siemens RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt indukcyjnych marki Siemens. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


W niektórych modelach obecna jest funkcja przyspieszonego grzania czy też czujnika smażenia, który jest rodzajem podpowiedzi dla użytkowników płyt indukcyjnych.

Płyty indukcyjne są produkowane w wersjach wolnostojącej oraz do zabudowy. Kuchenki indukcyjne są wolnostojące, natomiast płyty indukcyjne są wstawione do zabudowy, wmontowane w blat.

Na wydajność sprzętu wpływa oczywiście jego moc. Najczęściej spotykane są modele dysponujące około 7000 W, co w zupełności powinno wystarczyć do codziennych zastosowań.


Płyty indukcyjne Samsung RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt indukcyjnych marki Samsung. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Korzystanie z płyty indukcyjnej – wskazówki

  1. Pole magnetyczne wytwarzane przez płytę indukcyjną może oddziaływać nie tylko na karty kredytowe czy bankomatowe, ale również na stymulatory serca, pompy insulinowe, aparaty słuchowe. Warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną danej płyty lub zasięgnąć opinii bezpośrednio u producenta.
  2. Na potrzeby prawidłowej eksploatacji płyty indukcyjnej należy wyposażyć się w naczynia ze stali ferromagnetycznej. Na większą skuteczność grzewczą wpływa również płaskie dno o wielkości nieprzekraczającej powierzchni pola grzewczego.
  3. Gotując używajmy przykrywki celem przyspieszenia procesu obróbki termicznej.
  4. Należy zachować powierzchnię płyty grzewczej w czystości i unikać wilgoci (np. stawiając niewysuszone garnki).

Płyty indukcyjne Whirlpool RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt indukcyjnych marki Whirlpool. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Płyty indukcyjne Teka RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt indukcyjnych marki Teka. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Co jest jeszcze ważne w płytach indukcyjnych?

Na pewno przydadzą się:

 • ciche prowadnice,
 • szybkie nagrzewanie,
 • funkcja rozmrażania,
 • szerokie możliwości regulacji poziomu nagrzania pola grzejnego,
 • chowane pokrętła,
 • sterowanie sensorowe,
 • szybko studząca się powierzchnia po przygotowaniu potrawy,
 • proste sterowanie i wydajność.

Płyty indukcyjne RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych płyt indukcyjnych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

To świetne i bardzo wygodne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko oparzenia podczas gotowania – nagrzewa się bowiem powierzchnia grzewcza, a nie cały obszar płyty.

Na rynku mamy do wyboru wiele wariantów płyt tego typu – chociażby pod względem ilości pól grzewczych. Najczęściej oferowanym typem są płyty indukcyjne wyposażone w cztery pola grzewcze, co powinno w zupełności wystarczyć na potrzeby gotowania dla rodziny. Możliwość szerokiej regulacji stopnia nagrzania pola grzewczego sprawia, że możemy dostosować precyzyjnie zakres temperatury w zależności od przygotowywanego dania.

Jaki garnek do płyty indukcyjnej kupić? <= Poradnik zakupowy

Osoby poszukujące awangardowych rozwiązań powinny zastanowić się nad zakupem płyty wykonanej w niecodziennych kształtach, które idealnie będą komponowały się z wnętrzem nowoczesnej i niestandardowej kuchni. Dla tradycjonalistów natomiast są zarezerwowane wersje kwadratowe lub prostokątne.

Przydatnym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w model płyty dysponującej wyświetlaczem ciekłokrystalicznym LCD z programatorem. Alternatywą są natomiast mechanicznie regulowane pokrętła, odpowiedzialne za nagrzewanie wybranych pól grzewczych oraz ustawienie wybranego stopnia nagrzania.

Instalując płytę indukcyjną pamiętajmy o podłączeniu urządzenia do osobnych dwóch faz – lewą stronę i prawą stronę osobno.


Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “Płyta indukcyjnaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2019

 • Bardzo ciekawy artykuł, pomógł mi w wyborze bardzo. Skusiła mnie biała płyta indukcyjna dwupalnikowa i już wiem, że był to dobry wybór. Fajnie komponuje się z kuchnią, a indukcja to chyba najlepszy wybór jeśli chodzi o kuchenkę 😉

  Reply
 • Gazowa płyta indukcyjna to super sprawa. Przesiadka ze zwykłej kuchenki na taką płytę to coś wspaniałego. Polecam każdemu, bo warto coś takiego mieć w domu. Łatwo utrzymać ją w czystości i jest po prostu wygodniejsza niż zwykła kuchenka.

  Reply
 • Płyta indukcyjna jest przede wszystkim łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, a co za tym idzie nie schodzi tyle czasu co ze zwykłą kuchenką. Minusem jest to, że trzeba mieć odpowiednie garnki co dla niektórych może być problematyczne.

  Reply
 • Odkąd na studiach trafiłam w mieszkaniu właśnie na płytę indukcyjną, to nie wyobrażam sobie używania niczego innego. Prawda, wymaga to dodatkowych naczyń, ale jest bardzo wygodne i dużo bardziej bezpieczne niż tradycyjna kuchenka.

  Reply
 • Faktycznie artykuł bardzo pomocy, sama zdecydowałam się na płytę 800SENSE SenseFry z automatyczną regulacją temperatury.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...