Oczyszczacz powietrza

Jakość powietrza w naszym otoczeniu jest alarmująca. Zimą, gdy dotkliwy staje się problem smogu, coraz częściej przechodzi nam przez głowę pomysł, aby zadbać o jakość powietrza w swoim domu. Przenikalność szkodliwych związków, bakterii oraz mechanicznych zanieczyszczeń, będących powodem utrzymującej się, złej jakości powietrza w mieszkaniu, mogą stanowić przyczynę rozwoju schorzeń układu oddechowego.

Jak zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu czy w domu?
Jak zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu czy w domu?

Eliminacja niekorzystnych dla zdrowia składników powietrza w miejscu, gdzie spędzamy sporo czasu, wypoczywamy i spożywamy posiłki, istotnie zmniejszy narażenie organizmu na negatywne skutki zanieczyszczeń.

Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza? Z pewnością pojawią się opinie, według których zła jakość powietrza występuje w niewielkiej części roku, gdy sezon grzewczy przybiera na sile.

Czy warto więc kupować oczyszczacz powietrza, aby korzystać z niego, sumując, przez około dwóch miesięcy w ciągu roku, obserwując wciąż poziom PM 2,5.Nie tylko oczyszczacz powietrza

W sezonie grzewczym, gdy skutki smogu są realnie odczuwane przez organizm, taka przyczyna staje się dominującym czynnikiem przy wyborze oczyszczacza powietrza. Chcąc dokonać właściwego wyboru, warto zapoznać się z dodatkowymi funkcjami, które posiadają oczyszczacze powietrza. Dzięki tym urządzeniom możliwe będzie jednocześnie:

  • nawilżenie powietrza,
  • jonizacja,
  • sterylizacja UV.

Przed dokonaniem wyboru warto, poza uwzględnieniem funkcji dodatkowych, zwrócić uwagę na moc i wydajność urządzenia. Moc urządzenia w praktyce przedkłada się na wydajność energetyczną, im mniejsza wartość, wyrażona w Watach, tym niższe rachunki za prąd.

Wydajność, to możliwość, jaką domowy oczyszczacz powietrza posiada, jeśli chodzi o pracę w pomieszczeniu. Wydajność, podana z reguły w metrach kwadratowych powierzchni, którą oczyszczacz powietrza może filtrować, to wbrew pozorom nie łatwe kryterium doboru odpowiedniego modelu.


Jak prawidłowo ocenić wydajność urządzenia w pomieszczeniu?

Metry kwadratowe, które bierze się pod uwagę, nie są jedynym elementem, które powinno zostać uwzględnione przy ocenie możliwości oczyszczacza. Aby dostosować możliwości urządzenia, należy sugerować się również wysokością pokoju lub biura. Jeżeli pomieszczenie posiada ponadprzeciętną wysokość, potrzebne będzie urządzenie o większej mocy.

Bardzo istotną informacją, którą większość producentów zawiera w specyfikacji produktu, jest ilość powietrza, możliwa do oczyszczenia w ciągu godziny.

Oczyszczacz powietrza z kurzu, sierści, pyłków oraz bakterii i wirusów powinien mieć możliwość regulowania intensywności działania, którą można dostosować do aktualnej jakości powietrza w mieszkaniu, wskazywanej przez elektroniczny czujnik oczyszczacza.

Używając sprzęt przez kilka lat, będziemy z pewnością zobligowani do cyklicznej wymiany filtrów oczyszczacza. Aby wybór był pod tym względem właściwy, trzeba zorientować się, jak często należy wymieniać filtry oraz jaki będzie koszt elementów zamiennych. z reguły sprawdza się zasada, w myśl której większy koszt zakupu oznacza ekonomiczną eksploatację.


Oczyszczanie powietrza w kilku krokach

Nowoczesne urządzenia działają wieloetapowo. Dla optymalnego efektu, powietrze, wpadające do oczyszczacza, jest oczyszczane przez kilka filtrów, dzięki którym zostaje dogłębnie przefiltrowane.

Jeśli wziąć pod uwagę, czy oczyszczacz i nawilżacz to urządzenia, które powinny być stosowane jednocześnie, można odpowiedzieć, że niekoniecznie. W zależności od potrzeb, można skorzystać z możliwości połączenia tych funkcji. Jeżeli natomiast oczyszczacz będzie służył nam w pomieszczeniu, w którym umieszczono otwarte akwarium, prawdopodobnie nawilżenie będzie na właściwym poziomie. Jakie filtry powinien posiadać dobry oczyszczacz powietrza dla alergików?

  • Filtr adhezyjny – wychwytujący zanieczyszczania, takie jak pyłki, kurz, sierść.
  • Filtr zimnej katalizy, który rozkłada toksyczne dla organizmu gazy (np. formaldehyd), zamieniając je na neutralny dwutlenek węgla i wodę.
  • Filtr antybakteryjny i filtr HEPA, z powodzeniem przechwytujące bakterie, wirusy, pleśń.

Dostosowanie oczyszczacza do swoich potrzeb

  • Większość dostępnych na rynku urządzeń posiada możliwość regulacji mocy.
  • Jeżeli zależy nam na działaniu oczyszczacza w nocy, warto sprawdzić możliwość włączenia cichej, mniej wydajnej pracy.
  • Dla osób, które obawiają się szkodliwego wpływu jonizacji na organizm, poleca się wybór urządzenia, które przez podwójny rdzeń emituje aniony o małej średnicy, dzięki którym poza usunięciem alergenów i wirusów, można cieszyć się gromadzeniem witamin w organizmie.
  • Ważne, aby urządzenie było wyposażone w czujniki jakości powietrza, co pozwoli dopasować jego moc do aktualnych potrzeb, które w okresie utrzymywania się smogu są z reguły większe, jednak pozostałe elementy utrzymują się przez cały rok. Warto więc dbać o jakość powietrza w swoim domu nie tylko zimą.

Oczyszczacze powietrza RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych oczyszczaczy powietrza. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Oceń publikację i ranking*

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *