Niezbędny dodatek do piecyka: czujnik czadu

niezbędny dodatek do piecyka - czujnik czaduPrzepływowe ogrzewacze do wody zasilane gazem popularnie nazywane są piecykami kąpielowymi lub termami. Instalowane są zarówno w domach, jak i pomieszczeniach przemysłowych, biurach itp. Bardzo ważnym elementem wyposażenia takiego sprzętu jest detektor czadu.

Gdzie kupić czujnik tlenku węgla?

Czujnik czadu można kupić w sklepie z wyposażeniem AGD lub ze sprzętem alarmowym, stacjonarnym czy internetowym. Ceny wahają się w zależności od producenta, jakości oraz poziomu skomplikowania urządzenia od 40 do 1000 zł. Zadaniem takiej czujki jest sygnalizowanie, gdy stężenie tlenku węgla w powietrzu przekracza poziom bezpieczny dla zdrowia człowieka (50 ppm). Decydując się na montaż czujki czadu, warto rozważyć modele wykrywające również ulatniający się gaz. Sprzęt tego typu musi działać bez zarzutu. Ważne jest, by w porę zaalarmował o niebezpieczeństwie, dlatego należy wybierać wyłącznie spośród atestowanych produktów renomowanych firm. Urządzenie powinno być opatrzone normą EN 50291:2001 obowiązującą w Unii Europejskiej.

Rodzaje czujników czadu

Detektor tlenku węgla może informować o obecności czadu w powietrzu sygnalizacją dźwiękową i/lub świetlną. Najlepsze są te, które są wyposażone w oba systemy alarmowania. Dźwięk powinien być słyszalny w każdym pomieszczeniu, dlatego w czasie montażu trzeba dokładnie zaplanować liczbę i rozkład urządzeń.

Czujnik może działać samodzielnie i niezależnie od innych instalacji w domu lub wchodzić w skład systemu alarmowego. Pomieszczenia, w których zainstalowany jest detektor, monitorują zawartość tlenku węgla w powietrzu cały czas w zakresie: 30-999 ppm. Sygnalizacja aktywowana jest natychmiast, gdy stężenie czadu przekroczy granicę tych wartości.

Gdzie należy zamontować detektor tlenku węgla?

To w jakim miejscu znajduje się czujnik jest bardzo ważnym elementem jego prawidłowego działania. Odległość nie mniejsza niż 2 m od piecyka jest najbardziej optymalna. Ważne również jest, by został umieszczony na wysokości oczu osoby dorosłej, dzięki temu szybko będzie można zareagować w przypadku awarii urządzenia i systematycznie sprawdzać jego działanie za pomocą przycisku kontrolnego. Lokalizacje niedaleko kratek wentylacyjnych nie są wskazane, gdyż ciąg powietrza zaburza pracę detektora. Nie powinien być on również przesłonięty meblami, stołami ani firankami. W domach piętrowych czujnik powinien być zamocowany na każdym pietrze, najlepiej umieszczać go na korytarzu lub w pobliżu sypialni.

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Telewizor do 6000 zł? TOP 3

Jeśli planujesz zakup nowego telewizora, przygotowaliśmy ranking – oto 3 wybrane przez nas modele. Założyliśmy,…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *