Krajalnica Ranking październik 2022

Jaka krajalnica do chleba? Którą wybrać - tradycyjną czy gastronomiczną?Przygotowując pyszne śniadanie naturalną koleją rzeczy jest krojenie chleba. Czynność ta może dać się nam jednak we znaki, zwłaszcza gdy mamy świeże i chrupiące pieczywo, z którym zwykłe noże kuchenne mogą mieć problemy. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego zadania krajalnicy.

Na rynku AGD dostępne są krajalnice nie tylko do chleba, ale również m.in. do frytek, jajek, warzyw, wędlin oraz cebuli. Niemalże wszystko można pokroić za pomocą profesjonalnej krajalnicy.


Typy krajalnic

 • Najczęściej spotykanymi rodzajami krajalnic do chleba są modele wolnostojące, o zastosowaniu z reguły uniwersalnym, przystosowanym chociażby do krojenia wędlin, warzyw, mięs czy też serów.
 • Krajalnice przeznaczone do zabudowy stanowią rzadkość w ofertach producentów, głównie ze względu na ich wysoką cenę spowodowaną chociażby większą ilością rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo eksploatacji.

uniwersalna krajalnica do chleba, sera, wędlin
uniwersalna krajalnica do chleba, sera, wędlin
krajalnica do zabudowy
krajalnica do zabudowy

Powyżej przedstawione rodzaje krajalnic są wersjami elektrycznymi, w przypadku których konieczne jest wykorzystanie zasilania sieciowego.

Alternatywą dla powyższych rozwiązań są krajalnice mechaniczne, nie wymagające źródła zasilania, a z powodzeniem radzące sobie z krojeniem jajek czy też sera.


Budowa i funkcjonowanie krajalnicy

Nóż z ząbkami poruszany za pomocą silnika. Pokrętło pozwala ustawić nóż tak, aby kroił wszystko w odpowiedni sposób i produkował plasterki określonej grubości. Krajalnice powinny być bezpiecznymi urządzeniami, w których nóż jest osłonięty, przy jego użytkowaniu należy jednak zachować szczególną ostrożność ze względu na jego ostrość.

Krajalnice zazwyczaj posiadają gumowe nóżki, dzięki którym urządzenie jest stabilne podczas pracy. Modele skośne są przechylone lekko w pionie, natomiast niektóre są przystosowane na przykład dla osób leworęcznych.

Od czasu do czasu należy krajalnicę demontować i oczyszczać dokładnie w środku. Noże dostosowane są do krojenia chleba, wędlin czy sera. Urządzenia mające żłobkowaną powierzchnię trudniej oczyścić z zabrudzeń.

Krajalnica składa się z kilku ważnych części. Są to:

 • dociskarka, pomocna w trzymaniu wędlin, serów i innych produktów,
 • podajnik wykonany z plastiku (mniej trwały) albo stali szlachetnej (wytrzymalsza, odporna na uszkodzenia, upadki i zarysowania, o lepszych parametrach wydajnościowych),
 • nóż tnący będący wirującą tarczą wykonaną z odpornej stali nierdzewnej, nóż z malutkimi ząbkami pozwala ciąć większość produktów, z kolei tarcza bez ząbków pozwala doskonale kroić sery,
 • korpus urządzenia posiadający podstawkę oraz nóż tnący – może być wykonany z plastiku albo stali nierdzewnej (droższy wariant, ale trwalszy).

Krajalnice do chleba RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych krajalnic do chleba. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jakie parametry krajalnicy są ważne?

Krajalnica powinna mieć odpowiednią prędkość noża i możliwość wyboru obracania się tarczy. Niektóre produkty lepiej się kroją, gdy tarcza obracana jest powoli.

Urządzenia do krojenia mogą przygotować plastry o grubości od 1 do 20 milimetrów. Im twardsze produkty, tym moc krajalnicy powinna być większa (do użytku domowego powinna wystarczyć taka o mocy 140-150 W). Dobrze jest, gdy krajalnica ma schowek na kabel, tackę na pokrojone plasterki, kontrolki informujące o podłączeniu urządzenia do sieci elektrycznej.

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru, zarówno pod kątem wydajności, jak i ekonomii, jest moc urządzenia. Na potrzeby codziennych zastosowań powinien nam w zupełności wystarczyć sprzęt dysponujący mocą w granicach 150W.

Dociskarka zapewnia ochronę palców – produkty nie muszą być trzymane w ręce, lecz w specjalnym urządzeniu. Nóżki antypoślizgowe zapobiegają ślizganiu się urządzenia po blacie.

Nóż w krajalnicy powinien być systematycznie ostrzony. Dobrze jest, gdy krajalnicę można przymocować do blatu, zwiększając w ten sposób jej stabilność podczas pracy.


Co można kroić krajalnicą?

Jest to chociażby chleb, wędlina, sery oraz warzywa i owoce. Dzięki krajalnicy otrzymujemy równe i zgodne z regulacją plastry. Krajalnice do sera pozwalają pokroić ser w kawałki albo plasterki, niezależnie od rodzaju.

Należy pamiętać, że do krojenia produktów mogą służyć różne noże. Noże o ostrzach gładkich sprawdzają się chociażby przy serach oraz wędlinach, z kolei noże posiadające ząbki mają zastosowanie uniwersalne. Analizując poszczególne modele zwracajmy uwagę, czy do krajalnicy producent nie dodaje akcesoriów np. w postaci dodatkowych typów ostrzy.


Ile kosztuje krajalnica?

Ceny krajalnic zaczynają się od 200 złotych, za najdroższe modele trzeba wydać ponad 1000 zł. Urządzenia te przydają się także w gastronomii, wymagane jest jednak, aby był to sprzęt o wysokiej wydajności, trwałości i jakości. Krajalnica to godna rozważenia alternatywa dla noża kuchennego.


Krajalnice gastronomiczne RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych profesjonalnych krajalnic gastronomicznych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaką krajalnicę zatem wybrać?

Podstawowym kryterium wyboru krajalnicy powinna być jej uniwersalność. W kuchni przyda się bowiem urządzenie, którym można kroić nie tylko sam chleb, ale również i inne produkty. W tym celu potrzebne będą nam również osobne noże, dedykowane dla różnych artykułów spożywczych.

Zwracajmy uwagę na rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo użytkowania, takie jak chociażby nóżki antypoślizgowe, łatwo dostępny przycisk kontrolujący krojenie, osłona kciuk, dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem albo wyłączeniem.


Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “KrajalnicaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Mam krajalnicę w domu, ale jest używana 2-3 razy w roku tylko. Na świąteczne kolacje, urodziny czy Wielkanoc. Zawsze z mamą na te okazje robimy zimny bufet. By wszystko ładnie wyglądało schab, szynki i warzywa kroimy właśnie na krajalnicy. Chleb również się zdarza. Ale żeby tak na co dzień krajalnica stała na blacie to raczej nie. Urządzenie nie jest też zupełnie bezpieczne, więc wole je chować.

  Reply
 • Ciekawa sprawa, myślałam jakiś czas temu, czy by tego nie kupić, ale zastanowiłam się, że nie będzie często używana i dałam sobie spokój. Po świętach jednak naszła mnie znowu myśl, żeby to kupić bo podczas wielkanocy miałam wielki kłopot z krojeniem chleba dla dużej rodziny.

  Reply
 • Krajalnica nada się świetnie, jeżeli ktoś ma dużą rodzinę i po prostu na jakieś okazje, czy święta nie ma na tyle czasu, żeby pokroić chleb ręcznie. Ja na przykład zdecydowanie wolę chleb w całości, krojony jest czasami tak cienki, że się po prostu rozlatuje.

  Reply
 • Jak ktoś w domu robi sobie szynkę, albo lubi samemu sobie kupić coś w kawałku i potem pokroić to taka krajalnica zelmer do wędlin będzie świetnym wyborem. Używam od kilku miesięcy do szynki gotowanej i wędzonej – sprawdza się bardzo dobrze.

  Reply
 • W rankingu znalazła się fajna krajalnica bosch do warzyw i chleba i wybrałem ją dla siebie. Sprzęt godny polecenia, aczkolwiek trzeba uważać, żeby sobie nie przyciąć ręki, bo o to akurat nie trudno 😉 super artykuł, oby takich więcej.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...