Waga kuchenna Ranking październik 2022

Wygodne w zastosowaniu kuchenne wagi elektroniczne znajdują swoje zastosowanie w naszej kuchni pomagając w sposób dokładny odmierzyć np. odpowiednią ilość mąki czy cukru na ciasto, zważyć owoce, warzywa itp. Najbardziej znani producenci wag kuchennych to m.in. Zelmer, Beurer czy też Soehnle.

Jaka waga kuchenna: elektroniczna czy mechaniczna?


Waga elektroniczna a mechaniczna

Waga mechaniczna

Wagi mechaniczne są łatwiejsze w obsłudze i tańsze, natomiast modele elektroniczne są bardziej precyzyjne w pomiarach. Maksymalne obciążenie wynosi zazwyczaj od 1 do 5 kg, zdarzają się jednak modele z zakresem pomiarowym nawet do 15 kg. Automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia stanowi spore udogodnienie. Wadami wag mechanicznych są niska dokładność oraz brak rozbudowanych funkcji.

Prostota wykonania powoduje, że są one tańszą alternatywą dla wag elektronicznych. Za wskazywanie pomiaru odpowiedzialny jest zegar analogowy, na podstawie wyniku uzyskanego przy pomocy odważnika wewnętrznego ze wskazówką. Na potrzeby dokładniejszych pomiarów niestety nie spełni swojego zadania. Szczególnie chętnie wybierane są wagi mechaniczne w stylu retro, świetnie komponujące się z tradycyjną kuchnią.

Wagi mechaniczne
waga mechaniczna kuchenna
waga mechaniczna kuchenna
Zalety Wady

+ łatwość obsługi

+ brak konieczności dostępu do źródła zasilania

+ wygląd ładnie komponuje się z tradycyjną kuchnią

+ atrakcyjna cena

– wskaźnik analogowy ma mniejszą dokładność

– urządzenie jednofunkcyjne, bez programatora

Wagi kuchenne mechaniczne RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych mechanicznych wag kuchennych z wyświetlaczem analogowym. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Waga elektroniczna

Wagi elektroniczne są bardzo dokładne, mają wiele dodatkowych funkcji. Cechuje je natomiast spora rozbieżność cenowa – najtańsze modele można kupić za 20-30 złotych, najdroższe z kolei kosztują ponad 1000 złotych. Niezbędne wyposażenie wagi elektronicznej to przede wszystkim automatyczny wyłącznik, wyświetlacz LCD oraz misa.

Nowoczesne wagi, oprócz standardowej funkcjonalności, zmierzą także ilość tłuszczu i węglowodanów w potrawach, co jest szczególnie przydatne dla osób znajdujących się na ścisłej diecie.

Waga kuchenna elektroniczna może być montowana na ścianie, na uchwytach, można też ją stawiać na blatach kuchennych. Wymagane do prawidłowego działania są oczywiście naładowane baterie. Wagi mechaniczne z kolei nie wymagają żadnego zasilania.

Elektroniczną wagę kuchenną cechuje duża precyzja pomiaru – dokładność do 1-2 gramów, istnieje także możliwość dokonywania pomiarów nie tylko w kg, ale także w uncjach oraz funtach. Wagi mechaniczne z kolei posiadają poziom propagacji błędu najczęściej rzędu 10-20 gramów. Możliwość obliczenia kalorii posiłku to godna polecenia funkcjonalność dla osób będących na diecie odchudzającej. Część wag elektronicznych mierzy także objętość płynów, w pamięci urządzenia można zapisać wagę pojemnika, należy pamiętać oczywiście o tarowaniu.

Funkcje oraz przydatne dodatkowe rozwiązania wag elektronicznych:

 • tarowanie – dzięki niemu odliczamy wagę misy lub talerza, przez co odmierzamy jedynie masę produktu;
 • licznik kalorii – sprawdza i zapamiętuję kaloryczność produktów;
 • zużycie baterii – wskaźnik określa, kiedy należy wymienić źródło zasilania;
 • automatyczne wyłączanie – przydatne w okresie nieaktywności wagi, oszczędzamy dzięki temu baterie;
 • przelicznik jednostek wagowych – przydatne, gdy chcemy zamienić jednostkę pojemności (ml) na jednostkę masy (g);
 • wskaźnik objętości – wyraża ilość produktów w ml;
 • pomiar wartości odżywczych – szczególnie przydatny dla osób dbających o linię;
 • Add & Weight – dzięki niej możemy dodawać kolejne produkty do misy lub talerza.
Wagi elektroniczne
elektroniczna waga kuchenna
elektroniczna waga kuchenna
Zalety Wady

+ zdecydowanie większa dokładność pomiarowa

+ wielość dodatkowych akcesoriów

+ znacznie większy wybór oraz różnorodność

+ atrakcyjny nowoczesny design

+ możliwość nabycia wag składanych, co oszczędzi dodatkowo miejsca

– wyższa cena w stosunku do wag mechanicznych

– konieczność posiadania baterii do zasilania wagi

Wagi kuchenne elektroniczne RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych elektronicznych wag kuchennych z wyświetlaczem cyfrowym. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Materiał wykonania wagi spożywczej

 • tworzywo sztuczne – zarówno wagi mechaniczne, jak i elektroniczne oferowane są w wariancie plastikowym. To najtańsze modele, ich dużym atutem jest lekkość i mobilność, przydatnym rozwiązaniem jest zakup wariantu ze zdejmowaną misą – może być ona wykonana ze składanego silikonu lub też szkła (alternatywnie może to być talerz). Jeżeli chcemy dokładnie odmierzać produkty, wybierzmy wagę elektroniczną;
 • stal – szczególnie odporne są te wykonane ze stali nierdzewnej, ponadto cenione są za stylowy design i jakość wykonania. Wybrane stalowe modele mechaniczne posiadają wskaźniki ze zdecydowanie większą dokładnością pomiaru niż inne tradycyjne wagi tego typu;
 • szkło – występują w wariancie elektronicznym, cechuje je duża dokładność pomiaru, najczęściej maksymalne obciążenie wynosi 5 kg. Bardzo łatwo się je czyści, zajmują niewiele miejsca, konieczne jest oczywiście zasilanie bateryjne. Występują w różnych ciekawych wariantach kolorystycznych i wzorniczych, należy jednak bardzo uważać na szkło podczas eksploatacji, które nie jest tak odporne na uszkodzenia.

Czy waga elektroniczna w kuchni jest konieczna?

Nie zawsze należy kupować drogą wagę elektroniczną, czasami wystarczający będzie przystępny cenowo model – nawet ten mechaniczny. Cenę wagi kuchennej w dużej mierze determinuje jej jakość wykonania oraz wielość zastosowanych funkcji. Najtańsze modele można nabyć już za kilkadziesiąt złotych.

metalowa miarka kuchenna
metalowa miarka kuchenna

Alternatywą może być zakup miarki kuchennej, szczególnie przydatnej przy odmierzaniu wagi artykułów spożywczych o konsystencji płynnej albo sypkiej. Lekka konstrukcja z tworzywa sztucznego zapewnia wygodną eksploatację, niektóre z nich wyposażone są w wyświetlacz ciekłokrystaliczny wraz z programatorem i dodatkowymi rozwiązaniami.

Miarki kuchenne RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych miarek kuchennych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaką wagę najlepiej kupić do kuchni?

waga kuchenna Tescoma Accura, posiadająca pojemnik i odczyt mechaniczny, max. limit wagi produktów - 500g, propagacja błędu - 5g
waga kuchenna Tescoma Accura, posiadająca pojemnik i odczyt mechaniczny, max. limit wagi produktów – 500g, propagacja błędu – 5g
1. Jeśli interesuje nas prostota wykonania oraz orientacyjny pomiar (z dość dużą propagacją błędu), wówczas wystarczy nam w zupełności model plastikowy, który posiada misę (wygodnym rozwiązaniem będzie, jeżeli istnieje możliwość jej zdejmowania), gdzie umieszczamy produkty, oraz mechaniczny odczyt. Tego typu wagi nie wymagają źródła zasilania, a w dodatku ich głównym atutem jest cena – najtańsze wagi do kuchni możemy kupić już za kwotę znacznie poniżej 25 zł.

niebieska elektroniczna waga spożywcza Lafe WKS001.4, z maksymalnym limitem do 5kg oraz tolerancją błędu do 1g
niebieska elektroniczna waga spożywcza Lafe WKS001.4, z maksymalnym limitem do 5kg oraz tolerancją błędu do 1g
2. Ze względu na coraz większą popularność modeli elektronicznych już nawet w dolnych półkach cenowych znaleźć możemy coś konkretnego. Tanie wagi spożywcze z wyświetlaczem LCD oraz podstawowymi funkcjami to wydatek nawet poniżej 30 zł. Już za tak niewielką kwotę otrzymamy produkt dysponujący większą dokładnością (zazwyczaj błąd pomiarowy wynosi 1g) oraz wyższym limitem wagi produktów (najczęściej do 5kg). Sama płyta do ważenia to z reguły szkło hartowane. Ze względu na typ model elektroniczny wymaga zasilania bateryjnego – najczęściej są to baterie litowe płaskie, z napięciem wyjściowym 3V.

waga kuchenna Wesco Retro - kolor fioletowy, z mechanicznym zegarem i zasilaniem bateryjnym, z limitem ciężaru do 4k i błędem pomiarowym wynoszącym 20g
waga kuchenna Wesco Retro – kolor fioletowy, z mechanicznym zegarem i zasilaniem bateryjnym, z limitem ciężaru do 4k i błędem pomiarowym wynoszącym 20g
3.Miłośnicy stylu retro również znajdą coś dla siebie, także w sektorze wag kuchennych. Oferowane przez niektórych producentów modele odznaczają się oryginalnym oraz charakterystycznym dla starszych konstrukcji designem, jak również dbałością o detale i różnorodnością kolorystyczną. Za wagę spożywczą reprezentującą styl vintage zapłacimy niestety sporo – nierzadko są to kwoty sięgające powyżej 300 zł. Za tę cenę otrzymamy solidną konstrukcję, z misą ze stali nierdzewnej oraz zegarem mechanicznym, zwracajmy uwagę na propagację błędu pomiarowego, która może sięgać od 1g do nawet 20g. Na takich wagach możemy umieścić sporo produktów spożywczych – nierzadko maksymalne obciążenie dochodzi do 4kg i więcej. Niektóre z nich wymagają zasilania, najczęściej bateriami AA.

waga elektroniczna Sencor SKS 4001 z misą z tworzywa sztucznego, z wyświetlaczem LCD, dopuszczalne maksymalne obciążenie - 5kg, dokładność pomiarowa - 1g
waga elektroniczna Sencor SKS 4001 z misą z tworzywa sztucznego, z wyświetlaczem LCD, dopuszczalne maksymalne obciążenie – 5kg, dokładność pomiarowa – 1g
4.Najczęściej stosowanym materiałem podstawy wagi kuchennej jest tworzywo sztuczne, gdzie masowo stosuje się sterowanie elektroniczne. Produkty w tym przypadku umieszczamy w misie lub pojemniku, dzięki swojej głębokości z powodzeniem zważymy również produkty w postaci płynnej. Sama misa jest najczęściej koloru białego, szarego lub też jest przezroczysta. Niewielki błąd pomiarowy (z reguły do 1g) pozwoli precyzyjnie odmierzać produkty do przygotowywania naszych ulubionych potraw. Przydatnym rozwiązaniem będzie posiadanie przez wagę wskaźnika zużycia baterii (może to wpływać na niedokładność pomiarową). Tego typu konstrukcje możemy nabyć już za kwotę poniżej 50 zł. W tym przedziale cenowym znaleźć możemy również propozycje wag posiadających charakterystyczny talerz lub misę wykonaną ze szkła hartowanego, które jest neutralne dla produktów spożywczych, jednakże podczas eksploatacji należy uważać, aby go nie uszkodzić – szkło jest bardziej podatne na czynniki mechaniczne, wyszczerbienie, stłuczenie itp.

Mniej popularnym rozwiązaniem są wagi kuchenne wyposażone w misę wykonaną ze silikonu, którą można bardzo łatwo i szybko złożyć, przez co zajmuje jeszcze mniej miejsca w naszej szafce.

spożywcza waga elektroniczna Orion, płaska wykonana ze stali nierdzewnej
spożywcza waga elektroniczna Orion, płaska wykonana ze stali nierdzewnej
5.Miłośnicy trwałości oraz solidności wykonania powinni zainteresować się wagami wykonanymi ze stali nierdzewnej, których konstrukcja może być standardowa płaska, z podstawką i misą stalową lub nowoczesna 4-ramienna (ramiona mogą się składać, przez co waga może zajmować jeszcze mniej miejsca). Wariant z misą będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli często pieczemy lub gotujemy. Także i w tym przypadku nie musimy przepłacać – za kwotę znacznie poniżej 100 zł możemy już znaleźć coś ciekawego.

Głównymi elementami determinującymi cenę wagi kuchennej są oczywiście materiał obudowy, funkcje dodatkowe oraz jej styl. Na potrzeby zwykłych kuchennych zastosowań z reguły korzystamy tylko m.in. z funkcji tarowania czy wskaźnika zużycia baterii, czyli tego, co jest nam niezbędne. Jak się okazuje, dobrą jakościowo wagę możemy nabyć za naprawdę rozsądne pieniądze i w każdym przedziale cenowym znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie.

Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “Waga kuchennaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Jestem w posiadaniu wagi kuchennej elektronicznej z cyfrowym wyświetlaczem. Używam jej do odmierzania makaronów, mięsa itd ponieważ jestem na diecie. Muszę mieć wszystko dokładnie odmierzone by nie przekroczyć 2200 kalorii dziennie. Waga sprawdza się dobrze, więc polecam.

  Reply
 • Waga kuchenna jest świetną sprawą dla osób, które trzymają dietę, albo po prostu zawsze trzymają się ściśle przepisu. Wagi są bardzo dokładne i można co do grama wyliczyć ile potrzeba nam danego składnika. Ciekawy materiał i ranking 😉

  Reply
 • Bardzo lubię ważyć sobie każdy poszczególny składnik w kuchni. Mam już takie przyzwyczajenie i po prostu łatwiej mi się tak pracuje. Polecam, jeżeli ktoś jest dokładny, to samo mierzenie na szklanki nie jest tak precyzyjne. Pozdrawiam 🙂

  Reply
 • Nie ma nic lepszego niż elektroniczna waga kuchenna. Polecam każdemu, kto dokładnie lubi odmierzać ilość danego składnika, lub po prostu trzyma dietę. Zwykła waga nie oddaje tego w taki sposób, jak robi to elektroniczna.

  Reply
 • Jeżeli ktoś trzyma dietę, oraz trzyma się stricte przepisów co do wagi każdego produktu, to waga jest niezbędna. U mnie bardzo dobrze spisuje się waga kuchenna zelmer. Jest stosunkowo mała i kompaktowa, więc nie ma problemu z zabraniem jej nawet w podróż.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...