Waga kuchenna

Wygodne w zastosowaniu kuchenne wagi elektroniczne znajdują swoje zastosowanie w naszej kuchni pomagając w sposób dokładny odmierzyć np. odpowiednią ilość mąki czy cukru na ciasto, zważyć owoce, warzywa itp. Najbardziej znani producenci wag kuchennych to m.in. Zelmer, Beurer czy też Soehnle.

Jaka waga kuchenna: elektroniczna czy mechaniczna?


Waga elektroniczna a mechaniczna

Waga mechaniczna

Wagi mechaniczne są łatwiejsze w obsłudze i tańsze, natomiast modele elektroniczne są bardziej precyzyjne w pomiarach. Maksymalne obciążenie wynosi zazwyczaj od 1 do 5 kg, zdarzają się jednak modele z zakresem pomiarowym nawet do 15 kg. Automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia stanowi spore udogodnienie. Wadami wag mechanicznych są niska dokładność oraz brak rozbudowanych funkcji.

Prostota wykonania powoduje, że są one tańszą alternatywą dla wag elektronicznych. Za wskazywanie pomiaru odpowiedzialny jest zegar analogowy, na podstawie wyniku uzyskanego przy pomocy odważnika wewnętrznego ze wskazówką. Na potrzeby dokładniejszych pomiarów niestety nie spełni swojego zadania. Szczególnie chętnie wybierane są wagi mechaniczne w stylu retro, świetnie komponujące się z tradycyjną kuchnią.

Wagi mechaniczne
waga mechaniczna kuchenna
waga mechaniczna kuchenna
Zalety Wady

+ łatwość obsługi

+ brak konieczności dostępu do źródła zasilania

+ wygląd ładnie komponuje się z tradycyjną kuchnią

+ atrakcyjna cena

– wskaźnik analogowy ma mniejszą dokładność

– urządzenie jednofunkcyjne, bez programatora

Wagi kuchenne mechaniczne RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych mechanicznych wag kuchennych z wyświetlaczem analogowym. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Waga elektroniczna

Wagi elektroniczne są bardzo dokładne, mają wiele dodatkowych funkcji. Cechuje je natomiast spora rozbieżność cenowa – najtańsze modele można kupić za 20-30 złotych, najdroższe z kolei kosztują ponad 1000 złotych. Niezbędne wyposażenie wagi elektronicznej to przede wszystkim automatyczny wyłącznik, wyświetlacz LCD oraz misa.

Nowoczesne wagi, oprócz standardowej funkcjonalności, zmierzą także ilość tłuszczu i węglowodanów w potrawach, co jest szczególnie przydatne dla osób znajdujących się na ścisłej diecie.

Waga kuchenna elektroniczna może być montowana na ścianie, na uchwytach, można też ją stawiać na blatach kuchennych. Wymagane do prawidłowego działania są oczywiście naładowane baterie. Wagi mechaniczne z kolei nie wymagają żadnego zasilania.

Elektroniczną wagę kuchenną cechuje duża precyzja pomiaru – dokładność do 1-2 gramów, istnieje także możliwość dokonywania pomiarów nie tylko w kg, ale także w uncjach oraz funtach. Wagi mechaniczne z kolei posiadają poziom propagacji błędu najczęściej rzędu 10-20 gramów. Możliwość obliczenia kalorii posiłku to godna polecenia funkcjonalność dla osób będących na diecie odchudzającej. Część wag elektronicznych mierzy także objętość płynów, w pamięci urządzenia można zapisać wagę pojemnika, należy pamiętać oczywiście o tarowaniu.

Funkcje oraz przydatne dodatkowe rozwiązania wag elektronicznych:

 • tarowanie – dzięki niemu odliczamy wagę misy lub talerza, przez co odmierzamy jedynie masę produktu;
 • licznik kalorii – sprawdza i zapamiętuję kaloryczność produktów;
 • zużycie baterii – wskaźnik określa, kiedy należy wymienić źródło zasilania;
 • automatyczne wyłączanie – przydatne w okresie nieaktywności wagi, oszczędzamy dzięki temu baterie;
 • przelicznik jednostek wagowych – przydatne, gdy chcemy zamienić jednostkę pojemności (ml) na jednostkę masy (g);
 • wskaźnik objętości – wyraża ilość produktów w ml;
 • pomiar wartości odżywczych – szczególnie przydatny dla osób dbających o linię;
 • Add & Weight – dzięki niej możemy dodawać kolejne produkty do misy lub talerza.
Wagi elektroniczne
elektroniczna waga kuchenna
elektroniczna waga kuchenna
Zalety Wady

+ zdecydowanie większa dokładność pomiarowa

+ wielość dodatkowych akcesoriów

+ znacznie większy wybór oraz różnorodność

+ atrakcyjny nowoczesny design

+ możliwość nabycia wag składanych, co oszczędzi dodatkowo miejsca

– wyższa cena w stosunku do wag mechanicznych

– konieczność posiadania baterii do zasilania wagi

Wagi kuchenne elektroniczne RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych elektronicznych wag kuchennych z wyświetlaczem cyfrowym. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Materiał wykonania

 • tworzywo sztuczne – zarówno wagi mechaniczne, jak i elektroniczne oferowane są w wariancie plastikowym. To najtańsze modele, ich dużym atutem jest lekkość i mobilność, przydatnym rozwiązaniem jest zakup wariantu ze zdejmowaną misą – może być ona wykonana ze składanego silikonu lub też szkła (alternatywnie może to być talerz). Jeżeli chcemy dokładnie odmierzać produkty, wybierzmy wagę elektroniczną;
 • stal – szczególnie odporne są te wykonane ze stali nierdzewnej, ponadto cenione są za stylowy design i jakość wykonania. Wybrane stalowe modele mechaniczne posiadają wskaźniki ze zdecydowanie większą dokładnością pomiaru niż inne tradycyjne wagi tego typu;
 • szkło – występują w wariancie elektronicznym, cechuje je duża dokładność pomiaru, najczęściej maksymalne obciążenie wynosi 5 kg. Bardzo łatwo się je czyści, zajmują niewiele miejsca, konieczne jest oczywiście zasilanie bateryjne. Występują w różnych ciekawych wariantach kolorystycznych i wzorniczych, należy jednak bardzo uważać na szkło podczas eksploatacji, które nie jest tak odporne na uszkodzenia.

Czy waga elektroniczna w kuchni jest konieczna?

Nie zawsze należy kupować drogą wagę elektroniczną, czasami wystarczająca będzie przystępny cenowo model – nawet ten mechaniczny. Cenę wagi kuchennej w dużej mierze determinuje jej jakość wykonania oraz wielość zastosowanych funkcji. Najtańsze modele można nabyć już za kilkadziesiąt złotych.

metalowa miarka kuchenna
metalowa miarka kuchenna

Alternatywą może być zakup miarki kuchennej, szczególnie przydatnej przy odmierzaniu wagi artykułów spożywczych o konsystencji płynnej albo sypkiej. Lekka konstrukcja z tworzywa sztucznego zapewnia wygodną eksploatację, niektóre z nich wyposażone są w wyświetlacz ciekłokrystaliczny wraz z programatorem i dodatkowymi rozwiązaniami.

Miarki kuchenne RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych miarek kuchennych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “Waga kuchennaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2019

 • Jestem w posiadaniu wagi kuchennej elektronicznej z cyfrowym wyświetlaczem. Używam jej do odmierzania makaronów, mięsa itd ponieważ jestem na diecie. Muszę mieć wszystko dokładnie odmierzone by nie przekroczyć 2200 kalorii dziennie. Waga sprawdza się dobrze, więc polecam.

  Reply
 • Waga kuchenna jest świetną sprawą dla osób, które trzymają dietę, albo po prostu zawsze trzymają się ściśle przepisu. Wagi są bardzo dokładne i można co do grama wyliczyć ile potrzeba nam danego składnika. Ciekawy materiał i ranking 😉

  Reply
 • Bardzo lubię ważyć sobie każdy poszczególny składnik w kuchni. Mam już takie przyzwyczajenie i po prostu łatwiej mi się tak pracuje. Polecam, jeżeli ktoś jest dokładny, to samo mierzenie na szklanki nie jest tak precyzyjne. Pozdrawiam 🙂

  Reply
 • Nie ma nic lepszego niż elektroniczna waga kuchenna. Polecam każdemu, kto dokładnie lubi odmierzać ilość danego składnika, lub po prostu trzyma dietę. Zwykła waga nie oddaje tego w taki sposób, jak robi to elektroniczna.

  Reply
 • Jeżeli ktoś trzyma dietę, oraz trzyma się stricte przepisów co do wagi każdego produktu, to waga jest niezbędna. U mnie bardzo dobrze spisuje się waga kuchenna zelmer. Jest stosunkowo mała i kompaktowa, więc nie ma problemu z zabraniem jej nawet w podróż.

  Reply

Zostaw opinię

Oceń publikację i ranking*

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *