Jak wybrać odpowiednie głośniki? Porady i wskazówki Ranking październik 2022

Bez względu na to, czy planujemy stworzyć zestaw kino domowego czy stereo, będziemy musieli podjąć bardzo ważną decyzję. Chodzi tu oczywiście o wybór odpowiednich głośników – są one nieodłącznym elementem każdego systemu audio. Aby decyzja o zakupie głośników była odpowiednio przemyślana, musimy posiadać odpowiednią wiedzę na ten temat. W poniższym artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać podczas poszukiwania odpowiednich głośników. Zapraszamy do lektury.

wybór odpowiednich głośników

Pojęcia, które warto znać

Podstawowym pojęciem, którego znacznie warto wyjaśnić, są głośniki. Pod względem fizycznym jest to pojedynczy przetwornik elektroakustyczny, który ma za zadanie przetworzyć sygnał elektryczny na falę akustyczną. Głośnik zmienia sygnał elektryczny w dźwięk. Przetwornik i głośnik to pojęcia tożsame.

Kolejne z istotnych pojęć – kolumna głośnikowa. Jest to przetwornik w obudowie wraz z towarzyszącymi mu niezbędnymi elementami podłączeniowymi, np. gniazdami głośnikowymi czy okablowaniem wewnętrznym. W największym uproszczeniu jest to jeden bądź kilka głośników (przetworników), które zostały połączone za pośrednictwem wspólnej obudowy.

Niezwykle ważnym, choć niewidocznym z zewnątrz elementem każdej kolumny głośnikowej, jest zwrotnica. Odpowiada ona za podział pasma na poszczególne głośniki. W kolumnach pasywnych to właśnie ten element przyjmuje wzmocniony sygnał, zaś później przekazuje go do właściwego przetwornika. Z ofertami głośników można zapoznać się na https://www.tophifi.pl/glosniki.html.


Na które parametry warto zwracać uwagę podczas kupowania głośnika?

Najważniejszym elementem, na który trzeba zwracać uwagę przy zakupie głośników, jest efektywność, czyli skuteczność. Mówi on on tym, jakie ciśnienie akustyczne będzie w stanie wygenerować kolumna po dostarczeniu jej konkretnej mocy. Efektywność głośników podawana jest w dB. Im skuteczność jest większa, tym wyższy poziom głośności będzie mógł wygenerować dany model.

Następny z czynników to moc. Określa on moc elektryczną, którą może przyjąć głośnik bądź kolumna głośnikowa. Wiele osób przecenia jego rolę, ponieważ stanowi on wyłącznie wskazówkę, jaką moc wzmacniacza powinien brać pod uwagę użytkownik w trakcie zakupu urządzenia.

Inny z elementów istotnych przy zakupie głośnika to impedancja. Określa ona opór, jaki stawia głośnik w trakcie przepływu przez nią sygnału elektrycznego. Im impedancja jest niższa, tym kolumny są trudniejsze do napędzenia przez wzmacniacz.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...