Czujnik czadu i gazu Ranking grudzień 2023

Czujniki czadu, dymu i gazu to niezbędne urządzenia wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko niekontrolowanego wydzielania tych substancji. Dotyczy to przede wszystkim obiektów, w których w dalszym ciągu wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń i wody:

  • kotły olejowe
  • tradycyjne kotły węglowe
  • piece
  • kominki

Dlaczego czad jest groźny dla zdrowia i życia?

Czad to bardzo niebezpieczny gaz bez barwy i zapachu, który rozprzestrzenia się z powodu m.in. wadliwych instalacji grzewczych. Co powoduje, że powstaje tlenek węgla? Otóż jest on produktem spalania surowców wykorzystywanych do palenia w piecach. Sama instalacja ze względu na wadliwą konstrukcję lub też zanieczyszczenie nie jest w stanie całkowicie spalić surowca, czego efektem jest właśnie powstający czad. To gaz, który bardzo łatwo miesza się z powietrzem, gdyż jest od niego lżejszy. Bardzo dużym zagrożeniem jest fakt, że czad dostając się układem oddechowym do organizmu powoduje zablokowanie dopływu tlenu do najważniejszych narządów.

W przypadku stwierdzonych objawów zatrucia czadem należy niezwłocznie zapewnić poszkodowanemu dostęp do świeżego powietrza, jak najszybciej powiadomić służby ratunkowe i w razie potrzeby wykonać czynności reanimacyjne.

czujnik czadu i gazu

Zainstalowanie czujników w obiektach mieszkalnych podniesie bezpieczeństwo mieszkańców. Niestety w naszym kraju, co roku, szczególnie zimą, odnotowuje się szereg przypadków śmiertelnego zatrucia czadem lub pożarów jako skutku wydzielania się czadu. Im gorsze warunki mieszkaniowe i większe trudności z ogrzaniem pomieszczeń, tym bardziej zasadne jest zastosowanie profesjonalnych czujników.


Typy czujników

Dostępne na rynku czujniki alarmowe do zamontowania w mieszkaniach lub obiektach użyteczności publicznej:

  • czujniki czadu,
  • czujniki gazu,
  • czujniki czadu i gazu,
  • czujniki dymu,
  • czujnik dymu papierosowego.

Jak działają czujniki?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych czujników o odmiennej zasadzie działania, choćby dlatego, że dym może mieć wiele odmian i różnić się zapachem, składem chemicznym oraz barwą.

Najczęściej wybierane czujniki dymu to jonizacyjny oraz optyczny, a kolejne modele różnią się pomiędzy sobą ceną, wbudowanymi funkcjami i wyglądem. W specjalistycznych sklepach dostępne są czujniki ukierunkowane na jedną z substancji lub łączone – na kilka, np.: czadu, dymu oraz gazu. Niektóre modele wyposażone są w wyświetlacze LCD, na których można obserwować aktualny stan natężenia tych trzech substancji w danym pomieszczeniu czy obiekcie.

Właściwie dobrany czujnik do wskazania obecności dymu, gazu czy czadu i zamontowany w optymalnej lokalizacji monitoruje bieżący stan powietrza, a gdy pojawi się jakiekolwiek niebezpieczeństwo ulatniania się lub przekroczenia bezpiecznej ilości gazów w powietrzu czujnik „oznajmia” to sygnalizacją świetlną lub dźwiękiem.

Posiadanie czujników, szczególnie czujnika czadu, jest absolutnie niezbędne w przypadku stałego narażenia domowników na tę substancję. Czad nie wydziela zapachu, a jego obecność odczuwa się dopiero wtedy, gdy pojawią się niepożądane objawy u domowników, takie jak: ból głowy czy zawroty, w późnej fazie – nudności i wymioty.

Najbardziej niebezpieczne jest ulatnianie się czadu podczas snu, gdy czynnik ten dodatkowo usypia i otępia nie dając możliwości reakcji. To dlatego czujniki czadu to urządzenia, które mogą uratować życie i ostrzec przed niebezpieczeństwem.


Kryteria wyboru czujnika czadu

Kupując czujnik czadu, bez względu na jego cenę i poziom skomplikowania budowy i funkcji zawsze należy sprawdzić czy posiada on atesty i czy dany czujnik stanowi element ochrony przeciwpożarowej. Może  na to wskazywać numer CNBOP-PIB, potwierdzający pozytywną opinię techniczną urządzenia.

Czujnik alarmowy montuje się w pomieszczeniu najbardziej narażonym na ewentualne wysokie stężenie czadu i mniej więcej na wysokości głowy dorosłej osoby.

Po zainstalowaniu należy sprawdzić, czy alarm wzbudzony przez pojawienie się czadu będzie słyszalny w każdym miejscu mieszkania czy obiektu.

=> Czujnik tlenku węgla. Czym jest i jak go montować?


Gdzie nie instalować czujników gazowych?

Czujników czadu nie powinno instalować się w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność, która może spowodować opóźnienie działania lub nawet brak reakcji. Nie powinno to też być miejsce narażone na przeciągi czy wyraźny przewiew, opóźnią one bowiem czas reakcji. Czujników nie montuje się również w górnej części sufitu, obszarze, który z racji ruchu powietrza, a raczej jego braku nazywany jest martwą strefą. I oczywiście żadnego z czujników nie montuje się na zewnątrz budynku, w miejscach gdzie działają odświeżacze powietrza czy miejscach mocno zasłoniętych, np.: zabudową ściany, szafą czy biblioteczką.


Czujniki czadu i gazu ◊ Ranking grudzień 2023 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych alarmowych detektorów gazu i dymu. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Czujnik dymu, gazu czy czadu najłatwiej jest kupić w sklepie budowlanym oraz sklepach ze sprzętem elektronicznym, ewentualnie online. Nawet pomimo znacznego skomplikowania urządzenia ceny czujników do użytku domowego nie są wysokie. Natomiast korzyści z ich zamontowania ogromne.

W naszym kraju alarmowy czujnik gazu czy czujnik dymu nie jest jeszcze obowiązkowym urządzeniem wyposażenia obiektów mieszkalnych – nawet tych całkowicie nowych. Czasem można je znaleźć w części wspólnej budynku mieszkalnego i o te urządzenia dba administracja budynku. Cały czas jednak właściciel mieszkania nie jest zobowiązany do jego zamontowania. Bez względu na to, czy takie urządzenie posiada się w domu czy nie, nigdy nie powinno się bagatelizować objawów mogących wskazywać na pojawienie się w powietrzu niebezpiecznych substancji.

Internetowa Hurtownia Elektryczna E-Domus posiada w swojej ofercie wiele różnych czujników czadu i gazu.

Sprawdź CZUJNIK CZADU EURA!


W jaki sposób uchronić się przed szkodliwym działaniem CO?

  • system pomieszczeń, gdzie przebywamy, powinien posiadać sprawny i drożny układ wentylacyjny. Co jakiś czas warto sprawdzać jego stan pod kątem ciągu powietrza i kratek wentylacyjnych;
  • wkład kominowy powinien być odpowiednio drożny – należy zadbać o jego regularne czyszczenie (możemy to zrobić we własnym zakresie lub też zlecić jego wykonanie kominiarzowi). Zapychający się często przewód może świadczyć np. niedostosowaniu średnicy wkładu do rozmiarów komina, niedokładnym oczyszczaniu, albo spalaniu surowców do tego nieprzeznaczonych (również mokre drewno lub miał sprzyjają nadmiernemu odkładaniu się sadzy). Jakakolwiek ingerencja w pierwotną funkcjonalność pieca grzewczego oraz jego modyfikacja mogą spowodować ich nieprawidłowe działanie, co będzie skutkowało np. nadmierną emisją gazów;
  • detektor CO montujemy w miejscach, gdzie możliwa jest nadmierna emisja czadu – nie tylko w łazience czy też kuchni, ale pomieszczeniu, gdzie zainstalowaliśmy urządzenie grzewcze. Rekomendowana wysokość montażu czujnika czadu mieści się pomiędzy 150 a 170 cm. Unikajmy natomiast lokalizacji z dużą wymianą powietrza wewnętrznego z zewnętrznym, atmosferycznym – w takiej sytuacji może dochodzić do zaniżania faktycznego poziomu emisji CO;
  • na czułość sensora detektora czadu wpływa również to, czy nie przysłonimy go regałem czy też szafką – rezygnujmy z takich miejsc instalując czujnik w możliwie jak najbardziej swobodnej przestrzeni, bez bliskiego towarzystwa mebli;
  • w miejscu zainstalowania pieca grzewczego warto umieścić detektor CO, który w przypadku wykrycia nadmiarowego stężenia tlenku węgla informuje nam sygnałem dźwiękowym oraz świetlnym. Ich praca pozwala na stałą kontrolę poziomu emitowanego, szkodliwego dla zdrowia i życia, bezwonnego czadu.

Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Czujnik czadu i gazuRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2023

  • Jeżeli zastanawiacie się, jaki czujnik czadu kupić to ten materiał z pewnością wam pomoże. Sama kupiłam czujnik do nowego mieszkania, bo to zawsze dodatkowy element bezpieczeństwa. Nie jest to takie drogie a może uratować życie.

    Reply
    • Author · Edit

      A jaki model detektora Pani kupiła? Bo nie wiem, czym w zasadzie i czy faktycznie się różnią tak bardzo poszczególne modele. Byłabym wdzięczna za info 🙂

      Reply
  • Bardzo pomocny ranking detektorów tlenku węgla – zdecydowanie pomaga w wyborze, bo osobiście nie wiedziałem jakie w ogóle produkty brać pod uwagę. Uważam, że każdy powinien mieć coś takiego w łazience, a tym bardziej jeżeli się ma małe dzieci tak jak ja.

    Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...