Nożyce do żywopłotu – akumulatorowe, spalinowe czy ręczne? Ranking grudzień 2023

alejka z żywopłotem

Nożyce do żywopłotu sprawdzą się nie tylko do przycinania żywopłotów, ale również innych krzewów czy gałęzi drzew owocowych. Rynek oferuje różne rodzaje i modele nożyc. Które z nich wybrać? Dowiedz się z poniższego artykułu.


Nożyce do żywopłotu akumulatorowe – wady i zalety

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe cechują się niedużymi wymiarami i wagą. Ze względu na swą lekkość i poręczność, są wygodne w użytkowaniu nawet przez osoby, które nigdy wcześniej z takiego sprzętu nie korzystały. Nożyce do żywopłotu akumulatorowe niekiedy są wyposażane w specjalne sekatory do cięcia trawy. Nierzadko przypominają wyglądem modele ręczne, ale to tylko pozory – urządzenia te mają zainstalowane nieduże akumulatory. Długość pracy na pełnym naładowaniu akumulatora zależy od modelu sprzętu i pojemności samej baterii. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt minut. Modele te sprawdzą się dobrze w sytuacjach, gdy do ścięcia jest mała lub średnia ilość roślinności, np. w niedużych ogrodach czy na działkach. Mogą być natomiast niewystarczające w przypadku chęci usunięcia sporej ilości roślin.

Na rynku dostępne są modele bezprzewodowe oraz zasilane sieciowe, czyli wymagające stałego podłączenia do sieci, co może stanowić pewne ograniczenie w wykonywaniu prac ogrodniczych. Zaletą wersji zasilanych sieciowo jest natomiast ich duża wydajność, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w średnich i dużych ogrodach. Mają zazwyczaj również dłuższe, bardziej profesjonalne ostrza, co sprawia, że z powodzeniem ścinają nawet duże, grube krzewy.


Nożyce do żywopłotu spalinowe – wady i zalety

Nożyce do żywopłotu spalinowe są zasilane silnikiem spalinowym, co wpływa na wygodę oraz swobodę pracy. Cechują się precyzją działania, niezawodnością, wydajnością oraz wysoką mocą, dzięki czemu z powodzeniem poradzą sobie nawet z bujną roślinnością. Są mobilne, co pozwala na ich komfortowe stosowanie w różnych miejscach. Wysoka jakość i funkcjonalność nożyc spalinowych idzie niestety w parze z dość wysoką ceną. Zazwyczaj modele te są sporo droższe w porównaniu np. z wersjami akumulatorowymi.

W przypadku sporadycznego korzystania z urządzenia ich zakup może więc nie być opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia, z pewnością jednak jest dobrym wyborem w sytuacji częstego ścinania krzewów, drzew czy żywopłotów. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku profesjonalistów oraz osób posiadającym duże działki i ogrody. Mogą być też stosowane przez specjalistów zajmujących się np. ścinaniem roślinności w miejskich parkach albo innych terenach zielonych należących do miasta. Wadą tego rodzaju urządzeń może być ich waga (są one dosyć ciężkie). Ponadto wymagają one paliwa do sprawnego działania, co wiąże się później z emisją spalin.


Nożyce do żywopłotu ręczne – wady i zalety

Nożyce do żywopłotu ręczne to najpopularniejszy, najłatwiejszy w obsłudze i zarazem najtańszy model nożyc. Są uniwersalne ze względu na to, że nie wymagają podłączenia do prądu czy zasilania spalinowego. Prosta konstrukcja zmniejsza ryzyko powstania awarii. Zazwyczaj urządzenia te są lekkie i nieduże, dzięki czemu mogą być stosowane np. do podcinania nawet wysokich żywopłotów. Sprawdzą się przede wszystkim do drobnych prac, takich jak skracanie delikatnych krzewów albo podcinanie pojedynczych gałęzi. W przypadku dużej ilości roślinności na rozległym terenie okażą się jednak niewystarczające.


Nożyce do żywopłotu – czym kierować się przy zakupie?

Długość ostrza

Wybierając nożyce do żywopłotu, poza decyzją o rodzaju urządzenia, warto też wziąć pod uwagę długość ostrza. Parametr ten wpływa na tempo pracy. Długie ostrze pomaga w cięciu twardej i gęstej roślinności. Optymalna długość wynosi 12-18 cm w modelach ręcznych albo akumulatorowych, natomiast w spalinowych zazwyczaj wynosi ok. 50 cm.

Rodzaj ostrza: jednostronne, dwustronne

Nożyce mogą posiadać ostrza jedno- albo dwustronne. Pierwszy typ cechuje się możliwością dłuższego cięcia przy równoczesnym krótszym czasie pracy. Są przeznaczone zwłaszcza do żywopłotów płaskich i szerokich. Z kolei wersje dwustronne są dedykowane bardziej precyzyjnym cięciom, dlatego mogą być stosowane w przypadku wycinania skomplikowanych kształtów.

Materiał ostrza

Jeśli chodzi o materiał, to najlepiej, aby ostrza były wykonane ze stali węglowej, nierdzewnej lub też wycinane laserowe, a następnie wyszlifowane diamentowo. To wpływa na solidność i wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia sprzętu.

Prędkość ostrza

Zazwyczaj na opakowaniu nożyc spalinowych albo akumulatorowych znajduje się informacja o prędkości ostrza. Im jest ona wyższa, tym czas pracy jest krótszy.

Waga urządzenia

Ważna jest też waga sprzętu. Im urządzenie jest lżejsze, tym lepiej, ponieważ lekkie modele nie przeciążają rąk i wpływają na komfort oraz długość pracy.


Na co warto jeszcze zwrócić uwagę, wybierając nożyce do żywopłotu?

Wybierając nożyce do żywopłotu, warto zwrócić również uwagę na kształt rączki. Najlepiej, aby idealnie dopasowywał się do dłoni. Istotna jest też cena, ale nie powinna ona być jedynym wyznacznikiem podczas wyboru urządzenia.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...