Prodiż jest niewielkim urządzeniem służącym do pieczenia ciast i mięs, przenośnym, kojarzonym przeważnie z dawnymi czasami. Jego małe gabaryty sprawiają, że taki sprzęt zmieści się praktycznie wszędzie.
Najważniejsze sekcje publikacji
Rodzaje prodiży
Na rynku oferowane są prodiże owalne, okrągłe lub prostokątne. Urządzenia te to swoiste zamienniki zwykłego piekarnika, funkcjonującego w zabudowie lub wolnostojącego. Potrawy przyrządzane w prodiżu są smaczne, zdrowe oraz aromatyczne – często nawet smaczniejsze niż przyrządzone w tradycyjnym piekarniku. Prodiż posiada dwie rączki po obu bokach, które się nie nagrzewają dzięki zastosowaniu odpowiednich termoizolacyjnych materiałów. Urządzenie jest najczęściej wykonane z aluminium, dzięki czemu jest lekkie, poręczne, nadaje się do schowania w każdej szafce, nie zajmuje dużo miejsca.
Czasami dodatkowo do prodiża należy kupić sznur przyłączeniowy, który umożliwi uruchomienie urządzenia. A ile musimy wydać na takie urządzenie? Przeważnie jest to kwestia 150-200 zł, choć zdarzają się oczywiście znacznie droższe modele. Pokrywa prodiża posiada najczęściej moc 450 W, natomiast podstawka to z reguły około 200 W. To powinno w zupełności wystarczyć do wypieczenia babek piaskowych, ciast drożdżowych lub puszystych biszkoptów. W prodiżu można również przyrządzić pizzę, zapiekankę lub frytki. Można także skorzystać z prodiża w celu odświeżenia czerstwego pieczywa.
Jaki prodiż wybrać?
Co można przyrządzić w prodiżu?
Kiedyś w prodiżu pieczono wyłącznie biszkopty i babki, a także mięsa. Dzisiaj możliwości jest więcej, a nowoczesny prodiż powinien posiadać chociażby:
- podgrzewaną podstawkę,
- rożen,
- ruszt,
- małe blachy,
- funkcję termoobiegu,
- lampki kontrolne,
- ustawienie czasu pieczenia,
- nieprzywierającą powłokę (w przypadku niektórych modeli).
Urządzenie to idealnie pełni funkcję mini piekarnika. Pojemność prodiża uzależniona jest w dużej mierze od jego kształtu, który może być owalny, prostokątny lub też okrągły. Jeżeli poszukujemy bardziej wydajnego sprzętu, powinniśmy postawić na produkt posiadający dwie grzałki, zapewniając sobie ponadto bardziej równomierne pieczenie.
Prodiż wykonany jest z aluminium, zasilany energią elektryczną.
Zalety i wady prodiża elektrycznego
Zalety
-
+ proste w użyciu,
+ niewielkie gabaryty oraz masa własna,
+ mobilność urządzenia,
+ uchwyty są wytrzymałe, nie nagrzewają się,
+ stosunkowo duża pojemność urządzenia,
+ niektóre modele posiadają funkcję podgrzewania,
+ różnorodność kształtów,
+ duża wydajność pieczenia.
Wady
-
– nie mamy możliwości regulowania temperatury pieczenia,
– prodiża nie możemy myć w zmywarce,
– istnieją przesłanki ku temu, że aluminium może w wyniku wysokiej temperatury reagować z niektórymi potrawami tworząc szkodliwe związki chemiczne,
– konieczność zasilania energią elektryczną.
Jak dbać o prodiż?
Gdy piecze się jedzenie w prodiżu, to nie należy stawiać go tam, gdzie są przeciągi, na maszynce elektrycznej. Jeżeli ciasto przyklei się do prodiża, to dno owija się mokrą ścierką, a później wyjmuje gotowy wypiek.
Pokrywę prodiża należy czyścić, dokładnie domykać i o nią dbać. Urządzenia nie wolno zabrudzić ponad miarę, bo będzie problem z jego doprowadzeniem do stanu używalności. Najlepiej czyścić prodiż drobnoziarnistym papierem albo płótnem ściernym. Należy uważać, aby woda nie zniszczyła grzałki. Dobrze czyści się prodiż solą, octem lub sodą.
Ważne jest, aby dokładnie czytać instrukcję oraz informację od producenta. Urządzenia nie można myć w zmywarce.
Podczas pieczenia nie należy zaglądać do wnętrza prodiża. Urządzenie trzeba myć dokładnie, gdyż zacieki tłuszczu lub ciasta powodują wypromieniowanie ciepła. Prodiż można włączać, gdy są w nim już składniki. Czas pracy urządzenia jest podobny do czasu działania piekarnika.
Nowoczesne prodiże mają interesujący design, mogą być koloru srebrnego, czerwonego, niebieskiego, zdarzają się też modele żółte lub zielone. Urządzenie jest wielkim udogodnieniem i wspaniałym rozwiązaniem w niewielkich mieszkaniach zamieszkiwanych przez singla oraz w dwuosobowych gospodarstwach domowych. Warto wybierać modele wykonane ze stali nierdzewnej, które cechują się większą trwałością.
Znani producenci prodiży elektrycznych:
Bosch, Philips, Severin, Tefal, Ariete, Russel Hobbs, Tristar, Siemens, Prumel, Clatronic, DeLonghi, George Foreman, Zelmer.
Jaki najlepszy? Szukamy dobrego prodiża wg portfela
Tani prodiż do 200 zł
Prodiż do 300 zł
Dobry prodiż do 400 zł
Najlepsze prodiże powyżej 400 zł
Prodiże elektryczne RANKING styczeń 2021
Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych prodiży elektrycznych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.
Jak szukali użytkownicy?
- prodiż elektryczny ze stali nierdzewnej
- prodiż tefal
- prodiz co mozna
- Prodiż auchan
- prodiż aluminiowy
- prodiż
- nowoczesny prodiż
- najlepszy prodziz podluzny
- prumel ppg 92
- jaki prodiż wybrać
Całkiem fajne urządzonko, przyznam się szczerze, że nie miałam pojęcia o tym, że coś takiego w ogóle istnieje. Pomyslę nad zakupem tego, bo kusi mnie ten rożen i fakt, że można szybko coś upiec. Sprzęt z tego co widzę nie jest drogi, a to tylko kolejny atut.
Mam w domu prodiż i muszę przyznać, że jest to bardzo przydatne, ale rzadko spotykane urządzenie. Mało kto ze znajomych je ma i wiem, że go używa. Fajny jest w nim termoobieg i to, że szybko coś można upiec. Polecam, jeżeli ktoś ma na to miejsce w kuchni to jak najbardziej.
Dostaliśmy z mężem prodiż na urodziny i stosujemy go teraz coraz częściej. Bardzo ciekawe urządzenie, proste w użyciu, można szybko przygotować coś nieskomplikowanego 😉
Koleżanka ma prodiż i bardzo zachwala. Kilka razy miałam okazję widzieć i spróbować potraw z niego, smakowały bardzo dobrze i wydawało się to proste w przyrządzeniu. Może sama zastanowię się nad kupnem czegoś takiego 😉
niestety większość prodiży wykonana jest ze stopu z zawartością aluminium, które reaguje z pożywieniem. Radzę poszukać prodiża zrobionego z wysokiej jakości (10/18) stali nierdzewnej.
ludzie, przeciez wiadomo, ze prodiz jest ” elektryczny”! Czy miałby być na węgiel? Szukam oferty na prodiz ze stali nierdzewnej i nic! Nie mam juz nerwów dowiadywać się, ktory jest najtańszy, a który jeszcze tańszy!!!!!!!!!!