Cichy odkurzacz do domu Ranking październik 2022

Jaki cichy odkurzacz do domu?

Dobry odkurzacz powinien być cichy. Urządzenie generujące delikatny szum jest sprawdza się w domu, mieszkaniu lub biurze. Ciche odkurzacze mogą być workowe i bezworkowe – modele workowe są popularniejsze, tańsze, ale mniej nowoczesne. Odkurzacze bezworkowe mają więcej opcji, oferują sprzątanie na mokro i na sucho, nie potrzebują worków, a jedynie plastikowego pojemnika, do którego wciągane są nieczystości.

Do odkurzaczy workowych przeznaczone są worki papierowe lub z materiału. Te pierwsze są jednorazowe, natomiast worek z materiału można prać, suszyć i korzystać z niego wielokrotnie.


Ile kosztuje odkurzacz?

Ceny odkurzaczy są bardzo zróżnicowane – zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą na kwocie ponad 10 tysięcy złotych. Najcichsze odkurzacze wytwarzają hałas sięgający zaledwie 25 dB, co przypomina niewielki szmer, najgłośniejsze odkurzacze natomiast pracują na poziomie powyżej 80 dB. Uznaje się, że poziom do 60 dB można z powodzeniem zaakceptować.

Wśród cichych odkurzaczy najczęściej instalowany jest system filtracji HEPA, zdecydowanie rzadziej stosowane są mikrofiltry czy też system EPA.

Jakiej mocy natomiast możemy się po cichym modelu? Najczęściej są to modele dysponujące mocą poniżej 1400 W, jednak w ofertach sklepów internetowych znaleźć można potężniejsze egzemplarze.


Szeroki wachlarz odkurzaczy

Na rynku można znaleźć ciche odkurzacze w różnych cenach i designach – są modele srebrne, szare, czarne, czerwone czy niebieskie. Bywają malutkie odkurzacze oraz urządzenia o sporych gabarytach, przypominające wielofunkcyjny kombajn.

odkurzacz Electrolux USALLER58 typu workowego
odkurzacz Electrolux USALLER58 typu workowego

Wielofunkcyjne odkurzacze także mogą być ciche – mają one opcję czyszczenia na sucho lub mokro, kilka ssawek oraz długą, wygodną i lekką rurę teleskopową, dzięki czemu można w wygodny sposób posprzątać zarówno duże powierzchnie, jak i niewielkie zakamarki.

Dla niektórych oprócz mocy i poziomu hałasu wytwarzanego przez odkurzacz istotnym kryterium jest również design. Im lepsze rozwiązania techniczne, tym bardziej wydajny i cichy odkurzacz. Wygodnym rozwiązaniem jest też długi, co najmniej pięciometrowy kabel oraz zwijacz przewodu. Niewielki rozmiar odkurzacza pozwala przechować to urządzenie w dowolnym miejscu w domu – pod tapczanem, na półce lub w niewielkiej szafce.

Dobry i cichy odkurzacz może posłużyć nam nawet 10 lat, jednak pod warunkiem, że opróżniamy go często, nie pozwalamy, aby brud i kurz dostały się w jego mechanizm. Dbałość o sprzęt pozwala przedłużyć jego żywotność w sposób znaczący.


Ciche odkurzacze do domu ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych cichych odkurzaczy do domu. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki zatem odkurzacz wybrać do domu?

Zdecydowanie popularniejszą wersją odkurzacza jest odmiana workowa. Tego typu sprzęt jest z reguły tańszy, mniej problemów sprawia nam czyszczenie (kurz oraz zanieczyszczenia zbierane są w dość szczelnych workach, przez co ogranicza to znacząco ich emisję).

Niektóre odkurzacze mogą pracować jako typ workowy lub też bezworkowy, oczywiście wyposażone zostały z filtr (najczęściej HEPA), wychwytujący zanieczyszczenia. Im niższy poziom alergenów w powietrzu, tym lepiej zwłaszcza dla osób ze skłonnością do alergii. Przy eksploatacji musimy pamiętać o dokładnych czyszczeniu filtrów, aby się nie zapychały. Odkurzacze bezworkowe stanowią mniejszość na rynku, ponadto są one droższe.

odkurzacz automatyczny iRobot Roomba 886
odkurzacz automatyczny iRobot Roomba 886

Alternatywą może być zakup odkurzacza z filtrem wodnym, który skuteczniej radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami. Minus to konieczność wymiany wody po każdym sprzątaniu (w przeciwnym wypadku może dojść do rozmnażania się szkodliwych drobnoustrojów) oraz wyższa cena.

Dla osób bardziej wymagających i wygodnych dedykowane są odkurzacze automatyczne, świetnie spełniające swoją rolę zwłaszcza w dużych mieszkaniach.

Parametry i cechy dobrego odkurzacza

Podstawowymi kryteriami wyboru odpowiedniego domowego odkurzacza powinny być zatem:

 • moc urządzenia – dostosowujemy pod kątem częstości odkurzania oraz powierzchni mieszkalnej;
 • pojemność zbiornika lub worka – wpływa na wagę urządzenia, większy worek lub pojemnik to rzadsza konieczność jego opróżniania;
 • dodatkowe akcesoria – przydadzą się różnego rodzaju końcówki w postaci ssawki lub szczotki;
 • rodzaj powierzchni – jeżeli w naszym mieszkaniu królują przede wszystkim dywany oraz wykładziny, wówczas rekomendowany jest zakup odkurzacza wodnego z funkcją prania;
 • długość przewodu – wygodniejszy w eksploatacji będzie długi kabel z funkcją jego zwijania (obecnie raczej już standard w odkurzaczach);
 • dostępność worków – w przypadku odkurzaczy workowych musimy zwracać uwagę na worki dedykowane przez producentów dla danego modelu; na rynku znaleźć można także uniwersalne worki s-bag;
 • producent – kupujmy produkty od zaufanych marek.

Podsumowanie, czyli jaki cichy odkurzacz wybrać?

Dzięki zaawansowaniu technologicznemu znaczącej poprawie uległo wiele parametrów dzisiejszych odkurzaczy. Efekt jest taki, że sprzęty dysponujące znacznie mniejszą mocą osiągają podobne wyniki wydajnościowe, jak dużo mocniejsze modele produkowane kilka lub kilkanaście lat temu. Udało się również osiągnąć wyższą kulturę pracy, co automatycznie ograniczyło poziom hałasu.

Dziś produkowane ciche odkurzacze potrafią emitować hałas na poziomie znacznie poniżej 65 dB, a te najcichsze – jeszcze poniżej 60 dB. Pamiętajmy, że wartość ta znacząco ulega zmianie w zależności od ustawionej przez nas mocy ssania (jeżeli odkurzacz posiada takową regulację). Odpowiednie tłumienie wszelkiego rodzaju drgań oraz hałasu silnika jest skuteczniejsze w obudowanych odkurzaczach poziomych, z kolei w modelach pionowych poziom ten zwykle jest o przynajmniej kilka dB wyższy.

Pamiętajmy, że na kulturę pracy odkurzacza wpływa także poprawność zamontowanych elementów, w tym przede wszystkim szczelnie zamontowanej rury oraz węża ssącego. Przy opróżnianiu pojemnika na brud czy też wymianie worka koniecznie upewnijmy się, że zostały one poprawnie zamontowane – wszelkie pojawiające się nieszczelności zwiększają poziom hałasu, jak również obniżają wydajność urządzenia.

Ile kosztuje cichy odkurzacz? Ceny są mocno zróżnicowane i zależą w dużej mierze od typu sprzętu. Odkurzacze automatyczne cechują się najczęściej hałasem na poziomie poniżej 60 dB, jednak wymagają one wyłożenia z reguły dużo powyżej 1500 zł. Z kolei na potrzeby domowych zastosowań wystarczy nam model z pojemnikiem lub workiem, który kupimy za 400-500 zł i pracuje na poziomie poniżej 65 dB.

Jak szukali użytkownicy?

 • cichy odkurzacz bezworkowy
 • mały cichy odkurzacz workowy
 • odkurzacz dobry cichy
 • zelmer najcichszy odkurzacz

Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Cichy odkurzacz do domuRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Dzięki wielkie, kupiliśmy z żoną dobry i cichy odkurzacz marki electrolux już jakiś czas temu, własnie dzięki wam i teraz mogę powiedzieć, że spisuje się świetnie. Tego mi brakowało bo hałas starego odkurzacza był nie do zniesienia, a cena była bardzo okazyjna. Jak zawsze, polecam.

  Reply
 • Warto było zaglądnąć. Kupiłem cichy odkurzacz właśni dzięki tej stronie. Jest to odkurzacz bez worka, takie preferuję i jestem już do nich przyzwyczajony, co nie każdy akceptuje. Warto przejrzeć co i jak odnośnie rodzajów sprzętu.

  Reply
 • Dla mnie liczy się to, aby odkurzacz był wydajny i cichy. Jest to coś na co zawszę zwracam uwagę przy jego zakupie i tym się staram kierować. Odkurzacze zelmera są ciche i dobre, więc mogę je każdemu polecić.

  Reply
 • Cichym odkurzaczem okazał się dla mnie odkurzacz bezworkowy. Kupiłam go dzięki Wam i akurat był na promocji, więc tym lepiej. Chodzi dużo ciszej niż poprzedni, który w sumie już był i tak na wykończeniu.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...