Garnek indukcyjny

Jaki garnek indukcyjny do kuchni do gotowania?Płyty indukcyjne na dobre już zagościły w naszych domach, stopniowo wypierając tradycyjne kuchenki. Jest to rozwiązanie wygodne, komfortowe i nowoczesne, a także oszczędne.

Warto jednak pamiętać o wyborze odpowiednich garnków, przeznaczonych do użytkowania właśnie na płycie indukcyjnej. Warunkiem koniecznym jest oczywiście odpowiedni materiał samego dna (musi być ono ferromagnetyczne) oraz jego gładkość.


Odpowiednie dno garnka

 • Pierwszą, podstawową cechą dobrego garnka do indukcji jest ferromagnetyczne dno. Jest ono zupełnie płaskie, dzięki czemu idealnie dostosowuje się do pola grzewczego płyty indukcyjnej. To, czy dno rzeczywiście jest namagnesowane, można bardzo łatwo sprawdzić -wystarczy tylko przyłożyć magnes do dna. Powinien on zostać z łatwością przyciągnięty.
 • Kolejną ważną cechą dna garnka, stworzonego do płyty indukcyjnej jest jego gładkość. Na powierzchni nie powinno być absolutnie żadnych zagłębień ani wyżłobionych nazw marki, dno musi być całkowicie gładkie. Tylko wówczas możemy liczyć na efektywne i równomierne ogrzewanie całej powierzchni.
 • Istotną kwestią jest oczywiście średnica naczyń. Pole grzewcze powinno mieć rozmiar zbliżony do średnicy garnka, wówczas ogrzewanie będzie równomierne. Jeżeli średnica garnków będzie zbyt mała, mogą one po prostu nie zostać wykryte przez pole grzewcze, a co za tym idzie, nie będą spełniać swojego zadania.

Garnki indukcyjne, stal nierdzewna RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych garnków indukcyjnych, wykonanych ze stali nierdzewnej.

TOP Garnki indukcyjne, stal nierdzewna Producent Cena
1Ambition 68845AmbitionCena
2Ambition Z POWŁOKĄ ILAG PREMIUM 24 cm MAGNATAmbitionCena
3Ambition Z POWŁOKĄ ILAG PREMIUM 20 cm MAGNATAmbitionCena
4Ambition Z POWŁOKĄ ILAG PREMIUM 28 cm MAGNATAmbitionCena
5Ambition Garnek z pokrywą do odcedzania 20 cm Vikos śr 20 cmAmbitionCena
garnki indukcyjne ze stali nierdzewnej

=> Garnki indukcyjne, stal nierdzewna <=

Stal nierdzewna jest bardzo odporna na czynniki mechaniczne, tzn. różnego rodzaju uszkodzenia, oraz wysokie temperatury, dzięki czemu idealnie nadaje się jako materiał garnka indukcyjnego. Ponadto bardzo łatwo można naczynie utrzymać w czystości, nie wykazuje oddziaływania z detergentami. Oczywiście taki garnek musi posiadać stosowne oznaczenie i płaskie dno wykonane z materiału ferromagnetycznego.


Nienagrzewająca się konstrukcja

Bardzo istotnym elementem dobrego garnka indukcyjnego jest rączka, która się nie nagrzewa. Pozwala ona na bezpieczne korzystanie z naczynia, bez ryzyka bolesnego o uciążliwego poparzenia. Również pokrywka nie powinna przewodzić ciepła, a na jej wierzchu powinien znajdować się otwór, pozwalający na odpływ pary.

Naczynia przeznaczone do użytku z płytami indukcyjnymi posiadają często oznaczenie w kształcie zwiniętej spirali. Informuje nas ono, że naczynie to zostało wykonane z odpowiednich materiałów i nadaje się do użytkowania indukcyjnego. Do użytkowania takiego zwykle nie nadają się naczynia ceramiczne, miedziane oraz szklane, bowiem nie wytwarzają one pola elektromagnetycznego, a zatem nie spełniają swojego zadania.


Wielofunkcyjność garnków indukcyjnych

Garnki indukcyjne często są naczyniami wielofunkcyjnymi, to znaczy, że w jedno naczynie służy nam do przygotowywania wielu rodzajów potraw, nie tylko np. do gotowania szparagów, makaronu, mleka, na parze. Za takie wielofunkcyjne naczynia trzeba jednak nieco więcej zapłacić. Ceny są mocno zróżnicowane, zależą oczywiście od marki, a także od rodzaju naczynia, od ilości garnków w oferowanym komplecie. W wielu sklepach można jednak zakupić takie garnki pojedynczo, wówczas cena jest znacznie niższa, choć nierzadko idzie to w parze z jakością wykonania i solidnością.


Garnki indukcyjne, emaliowane RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych emaliowanych garnków indukcyjnych.

TOP Garnki indukcyjne, emaliowane Producent Cena
1Domotti Garnek emaliowany Vigo śr 220DomottiCena
2Domotti Garnek emaliowany Vigo śr 240DomottiCena
3Orion Garnek emaliowany czarny 3,2 L 111755OrionCena
4Metalac garnek GASTRO 34 cm z kamiennym wkończeniemMetalacCena
5Metalac garnek GASTRO 34 cm z kamiennym wykończeniemMetalacCena
garnki indukcyjne emaliowane

=> Garnki indukcyjne, emaliowane <=

Emalia to również często spotykany materiał, wykorzystywany w garnkach. Warunkiem ich przeznaczenia do płyty indukcyjnej jest oczywiście posiadanie płaskiego dna ferromagnetycznego. Garnki emaliowane wykazują odporność na wysoką temperaturę i jej amplitudy w szerokim zakresie, łatwo się je czyści, głównie dzięki gładkiej powłoce, emalia nie wchodzi w reakcję ze środkami czyszczącymi. Nie musimy też martwić się o szkodliwe związki chemiczne, gdyż materiał ten jest ich pozbawiony. Garnek emaliowany zachowuje swój koloryt przez długi czas, jest także odporny na promieniowanie UV.


Jak już zostało wspomniane, naczynia ceramiczne, szklane czy miedziane z zasady nie nadają się do stosowania w kuchniach indukcyjnych. Coraz częściej jednak na dnach takich naczyń zauważyć możemy symbol zwiniętej spirali, świadczący o tym, że dno takiego naczynia pozostało wykonane z innego materiału, umożliwiającego korzystanie z niego właśnie w sposób indukcyjny. Dzięki temu dno takiego naczynia wytwarza pole elektromagnetyczne, jest wykrywane przez pole grzewcze i doskonale spełnia swoją rolę. Takie naczynia często są tańsze od naczyń typowo indukcyjnych.

Oprócz kryteriów decydujących o technicznej przydatności garnków, istnieją również kwestie, decydujące o naszej wygodzie użytkowania. Do takich kryteriów możemy zaliczyć np. materiał, z którego wykonana jest pokrywka. Jak wiadomo, może być ona szklana, wówczas mamy wgląd na gotujące się potrawy. Może być ona również wykonana ze stali nierdzewnej, wówczas nie ma ryzyka, że stłuczemy ją my lub bawiące się w pobliżu dziecko. Wybór należy do nas.

Kuchnie indukcyjne są niezwykle ekonomiczne i wygodne. Coraz częściej decydujemy się na zastąpienie nimi tradycyjnych kuchni. Jeżeli dołożymy do tego profesjonalne garnki indukcyjne, nasze potrawy będą zawsze przygotowane na czas. Gotowanie przy użyciu kuchni indukcyjnej jest naprawdę proste i wygodne, a przy tym bardziej efektywne i mniej czasochłonne. Warto rozważyć kupno markowych garnków do indukcji, które pozwolą nam w pełni cieszyć się funkcjonalnością i innowacyjnością tego rozwiązania.


Garnki indukcyjne, aluminiowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych garnków indukcyjnych, wykonanych z aluminium.

TOP Garnki indukcyjne, aluminiowe Producent Cena
1Ambition NATURE 24 cm 34145AmbitionCena
2Ambition TAURUS Garnek z litego aluminium z powłoką TEFLON PLATINUM PLUS 20CM śr 20 cmAmbitionCena
3Valdinox GARNEK 20CM Z POKRYWĄ RED zakupy dla domu i biura! 0204002405ValdinoxCena
4Tadar Z POKRYWĄ LUZON - 16CMTadarCena
5Scanpan Pro IQ 6,0 l 68252600ScanpanCena
garnki indukcyjne aluminiowe

=> Garnki indukcyjne, aluminiowe <=

Postęp technologiczny sprawił, że aluminium stosowane do budowy garnków zostało pozbawione szkodliwych związków chemicznych, które wydzielają się podczas obróbki termicznej i eksploatacji naczyń. Chcąc używać ich na płycie indukcyjnej wymogiem jest naturalnie płaskie i równe dno ferromagnetyczne.

Aluminium niestety nie trzyma zbyt długo temperatury, natomiast dobrze przewodzi ciepło, co wpływa na szybkość przygotowywania potraw.

Znane firmy posiadające w swojej ofercie garnki przeznaczone do płyt indukcyjnych:
Ambition, Berghoff, Silit, Tefal, Abert, Altom, Ballarini, Banquet, Bergner, Berlinger Haus, Blaumann, Bohminox, Domotti, Edenberg, Electrolux, Elo-Pol, Fagor, Fiskars, Florentyna, Florina, Galicja, Gerlach, Granchio, Hendi, HH Poland, Hoffner, KAISERHOFF, Kela, Kinghoff, KonigHOFFER, Korkmaz, Kuchenprofi, LAMART, Le Creuset, Maestro, Merlin, MG HOME, Moneta, Olkusz, Peterhof, PYROFLAM, QUISELLE, RedFox, Renberg, Rohe, Schulte-Ufer, Silampos, Silesia, Skeppshult, Stalgast, Starke, Staub, Tadar, Tescoma, THK, Tomgast, TVS, Valdinox, Vinzer, Vittore Comforto, WMF, Zelmer, Zwilling.


Garnki indukcyjne RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych garnków indukcyjnych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

5 opinii o “Garnek indukcyjny

 • Komplet garnków na indukcję to niestety wydatek znacząco przekraczający możliwości przeciętnego Kowalskiego. Jeżeli już jednak zdecydujemy się na zakup płyty z zestawem garnków, to … z pewnością nie pożałujemy 🙂 To jest mega wygoda, coś w sam raz dla leniuchów 🙂

  Reply
 • Dobry garnek do płyty indukcyjnej powinien być w każdym domu, taka jest moja opinia. Płyta jest dużo wygodniejsza tak jak poprzednik napisał dla leniuchów 😀 garnki nie są tanie, ale warto zainwestować bo to będzie na dłuższą metę służyć 😉

  Reply
 • Najlepiej kupić jakieś zestawy garnków do indukcji i mieć wszystko z jednej parafii i po problemie 😉 u siebie mam płytę indukcyjną i wiem jak ciężko było mi kupić garnki przystosowane do niej. Warto się rozglądnąć i kupić porządne niż potem narzekać że są takie i takie 😉

  Reply
 • Nie tak łatwo kupić jest porządny garnek do gotowania na płycie indukcyjnej. Trzeba trochę się nad tym zastanowić. Fajny artykuł i zestawienie produktów, które pomogło mi w końcu kupić coś dla siebie.

  Reply
 • Najlepsze i co za tym idzie kosztujące więcej są garnki z dnem ferromagnetycznym. Zdecydowanie na nich gotuje się najlepiej, polecam sprawdzić, jeżeli ktoś będzie miał okazje 😉

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *