Pralko-suszarka Ranking marzec 2021

Coraz większą popularnością wśród osób poszukujących pralki do swojego mieszkania cieszą się pralko-suszarki, które zgodnie z nazwą nie tylko wypiorą, ale też wysuszą odzież.

Pralko-suszarka rozwiązuje problem mokrych ubrań rozwieszonych w całym domu, co na dłuższą metę bywa uciążliwe, a nadmierna wilgoć nie wpływa korzystnie na zdrowie (zwiększa się ryzyko rozwoju grzybów chorobotwórczych w mieszkaniu).


Pralka i suszarka w jednym

pralko-suszarkaPralko-suszarka zajmuje tyle samo miejsca, co standardowa pralka. Zakup dwóch urządzeń osobno nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku mieszkań o niewielkiej powierzchni. Niektóre pralko-suszarki suszą parą lub powietrzem w zależności od wyboru.

Pralko-suszarka jest droższa od pralki – zdecydowana większość z nich kosztuje znacznie powyżej 1500 złotych. To jednak de facto inwestycja w dwa urządzenia, polecana osobom dysponującym małym mieszkaniem.

Należy pamiętać, że istnieją dwa typy pralko-suszarek:

 • wywiewowe – suszą pranie gorącym powietrzem, które w bębnie osusza tkaniny, a później przedostaje się na zewnątrz;
 • kondensacyjne – wymagają podłączenia do prądu, para wodna jest schładzana i skraplana w środku. Po każdym suszeniu pojemnik się opróżnia. Ten typ urządzenia pochłania o wiele więcej energii elektrycznej, można go podłączyć do kanalizacji specjalną rurką. Pralko-suszarki kondensacyjne są głośniejsze, ponieważ mają uzupełniający silnik lub wentylator, są też droższe od wywiewowych.

Najbardziej znane marki produkujące pralko-suszarki to m.in. Beko, Bosch, Electrolux, Samsung, AEG, Amica, Candy, Siemens czy też LG.


Pralko-suszarka – argumenty za i przeciw

Pralko suszarki

pralko suszarka Whirlpool
pralko suszarka Whirlpool
Zalety Wady

+ decydując się na zakup pralko suszarki (niezależnie od tego, czy wolnostojącej, czy też do zabudowy) oszczędzamy miejsce, gdyż wybieramy sprzęt 2w1

+ idealnie nadaje się do niewielkich pomieszczeń, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie

+ w wielu modelach jeden program wystarczy zarówno do prania, jak i suszenia

– mniejsza żywotność niż w przypadku zakupu odrębnych urządzeń

– wyższa cena zakupu, podobnie jak i koszty samej konserwacji

– w przypadku awarii w zdecydowanej większości nie mamy możliwości ani prania, ani suszenia

– gdy bęben jest załadowany do pełna, konieczne jest jego częściowe opróżnienie, gdyż suszenie wymaga większej ilości miejsca

– urządzenie jest mało wydajne w przypadku dużej ilości rzeczy do prania i suszenia

– większe zużycie wody podczas uruchomienia całego cyklu

– chcąc poszukać model posiadający filtr pompy odpływowej musimy się sporo namęczyć


Pralko-suszarki do zabudowy RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych pralko-suszarek do zabudowy. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o pralko-suszarkach?

 • Pralko-suszarki mają najczęściej niższą klasę energetyczną – nie pochłaniają większej ilości energii niż pralki.
 • Największym minusem pralko-suszarki jest jej ograniczona pojemność, suszyć jednorazowo można najwyżej połowę prania.
 • Rzeczy po wyjęciu z pralko-suszarki są dość mocno pogniecione, po wypraniu i bezpośrednio wysuszeniu rzeczy nadają się do prasowania, przy czym niektóre rzeczy ze względu na typ tkaniny nie wymagają prasowania – wystarczy je starannie złożyć po wysuszeniu.
 • Nie wszystkie pralko-suszarki mają ujście do kanalizacji, a zatem trzeba opróżnić pojemnik z wody po każdym suszeniu.
 • Dają one komfort dwóch urządzeń w jednym, dzięki czemu zajmują gabarytowo mniej miejsca niż pralka i suszarka.
 • Różnice w porównaniu do pralki są niewielkie, w nowszych modelach można ładować pranie od góry.
 • Czas suszenia uzależniony jest od wybranego programu.
 • Najczęściej pralko-suszarki objęte są co najmniej 2-letnią gwarancją.
 • Najwyższą klasą skuteczności prania i wirowania jest klasa A.
 • Nowocześniejsze pralko-suszarki celem redukcji poziomu hałasu posiadają technologię Direct Drive (chociażby spotykane w LG), która łączy silnik urządzenia wraz z bębnem, w wyniku czego nie jest konieczne zastosowanie paska klinowego.
 • Wygodnym elementem często spotykanym w pralko-suszarkach jest automatyczne rozkładanie obciążenia.
 • Średnie zużycie wody podczas cyklu wynosi zazwyczaj ok. 55-60l.
 • Niektóre pralko-suszarki posiadają specjalne programy do częstego prania delikatnych ubranek dziecięcych oraz chroniące wełniane tkaniny.

Pralko-suszarki RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych pralko-suszarek. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jak szukali użytkownicy?

 • raniking pralkosuszarek

Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “Pralko-suszarkaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2020

 • Pralko-suszarkę mamy Amici i jestem bardzo zadowolona także mogę polecić, z tego co widziałam to tylko jeden model był do wyboru ale naprawdę godny zarekomendowania i pralka bdb działa i suszarka również. Całość ma super wybór programów, są zabezpieczenia przed dziećmi i dobre funkcje jak np. opóźnienie startu, pauza etc.

  Reply
 • Świetna sprawa. Pierwszy raz mam pralko suszarkę i jest naprawdę świetna! Przede wszystkim działa szybko, ma dużo programów i jest dość cicha co było dla mnie bardzo ważne gdyż z racji na tryb pracy często piorę późnymi wieczorami, a nie chciałabym narażać się sąsiadom 😉 Ubrania suszą się szybko i dobrze. Pralko-suszarka zakupiona w mediamarkt w jakiejś promocji za niecałe 2 tysiące złotych. Modelu nie pamiętam, marka to Whirpool – polecam!

  Reply
 • Nie jestem szczerze mówiąc jakoś przekonana do pralko-suszarek. Rozumiem zamysł, że nie trzeba rozstawiać suszarki i czekać na wyschnięcie prania. Zimą może to być uciążliwe bo pranie u mnie w domu musi stać nawet dwa dni, żeby zupełnie wyschło. Ale jak wyobrażam sobie tak mocno pogniecione ubrania to mi się odechciewa takiego luksusu.

  Reply
 • Jest to bardzo dobre rozwiązanie – takie dwa w jednym. Jest proste w obsłudze, ubrania szybko schną i nie są bardzo pogniecione. Zdecydowanie pralko suszarka jest jedną z potrzebniejszych rzeczy w moim domu. Kupiłam ją pół roku temu, firmy LG. Nie mam do niej żadnych zastrzeżeń, cena co do jakości jest bardzo satysfakcjonująca.

  Reply
 • Posiadam u siebie w domu pralko suszarkę ładowaną od góry, ponieważ mam problem z miejscem w łazience. Jestem z niej zadowolona i nie wyobrażam sobie innej formy suszenia ubrań – może ze względu na brak czasu i napięty grafik w pracy. Każdemu polecam serdecznie. Ciekawy artykuł!

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...