Umywalka łazienkowa Ranking październik 2022

Czasami zaprojektowanie najmniejszych pomieszczeń sprawia najwięcej problemów, jak chociażby w przypadku łazienki. Ilość decyzji, jakie należy podjąć przy urządzaniu tych kilku metrów kwadratowych, jest ogromna.

umywalka łazienkowa ceramiczna nablatowa Rea Roma
umywalka łazienkowa ceramiczna nablatowa Rea Roma

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia łazienki jest umywalka, która powinna być funkcjonalna i dostosowana do wielkości pomieszczenia. Umywalka łazienkowa to także element ozdobny, należy zadbać o to aby pasowała stylistycznie do wystroju i cieszyła oczy. Poradnik ten ma na celu pomóc wybrać dobrą umywalkę, efektowną i dostosowaną do indywidualnych potrzeb.


Rodzaje mocowań umywalek łazienkowych

Pierwszą decyzją jaką powinniśmy podjąć przy planowaniu zakupu umywalki do łazienki jest sposób jej mocowania. Zasadniczo, wyróżniamy sześć typów umywalek, z czego cztery pierwsze są najczęściej spotykanymi we współcześnie urządzanych wnętrzach. Są to:

 • umywalka nablatowa,
 • umywalka podblatowa,
 • umywalka z szafką, tak zwana umywalka meblowa lub naszafkowa,
 • umywalka ścienna,
 • umywalka wolnostojąca,
 • umywalka półblatowa, kiedy blat jest węższy niż umywalka.

Umywalki nablatowe to po prostu takie, które umieszczone są bezpośrednio na blacie. Dzięki takiemu rozwiązaniu swobodnie można dysponować przestrzenią pod spodem. Daje to możliwość umieszczenia pod umywalką odpowiednio wielu szafek, półek czy szuflad. Do umywalek nablatowych zaliczamy też takie, które są w części wpuszczone w wycięty otwór blatu.

umywalka z przelewem Elita Kwadro Duo 100 22052011
umywalka z przelewem Elita Kwadro Duo 100 22052011

Z kolei, umywalka wpuszczona w blat, czyli inaczej podblatowa zajmuje przestrzeń pod blatem, co ogranicza ilość miejsca na przechowywanie kosmetyków i środków czystości. W przypadku tego typu umywalki, syfon może być widoczny. Jeśli umieszczony jest w szafce, zajmuje cenną przestrzeń. Niewątpliwie, umywalki podblatowe mają jednak tę zaletę, że wyglądają designersko, jednocześnie są łatwe w utrzymaniu czystości.

Umywalki ścienne to nadal popularny typ umywalek. Na ich korzyść przemawia cena i mała ilość miejsca, którą zajmują. W tym przypadku syfon może być widoczny, lub ukryty za ceramicznym postumentem. Umywalkę mocuje się bezpośrednio do ściany. Istnieją także umywalki wolnostojące, które mogą znajdować się nawet w centralnym punkcie łazienki. Jest to rozwiązanie najdroższe i przeznaczone do dużych łazienek.

Kolejny typ to umywalka naszafkowa. Można powiedzieć, że jest to rodzaj znajdujący się na granicy umywalki wpuszczonej w blat i ściennej. Cała umywalka umieszczona jest w szafce. Zwykle kupujemy umywalkę z zestawie z szafką. Jest to rozwiązanie praktyczne i relatywnie niedrogie.

Występują także tak zwane umywalki półblatowe, choć nie jest to często praktykowany model. O takim rozwiązaniu mówimy wtedy, kiedy część umywalki jest na blacie, lub jest wpuszczona w blat, a część wystaje poza powierzchnię blatu. Stosujemy je w małych łazienkach, przy wąskich umywalkach.

Każdy z typów umywalek występuje w wielu kształtach, wybierać można między innymi spośród umywalek  prostokątnych, o rożnych proporcjach, okrągłych, owalnych i półokrągłych. Spotyka się też nietypowe kształty, nieregularne lub odwołujące się do natury.


Materiały, z którym wykonywane są umywalki i ich zalety

Kolejną decyzją, jaką należy podjąć przy wyborze umywalki, jest materiał z jakiego została wykonana. Ma to wpływ na wygląd łazienki. Jednak nie powinniśmy zwracać uwagi jedynie na aspekty estetyczne. Poszczególne materiały mają też swoje zalety i wady, o których należy wiedzieć dokonując wyboru.

umywalka meblowa z przelewem model Cersanit-K669-001 Ontario 50
umywalka meblowa z przelewem model Cersanit-K669-001 Ontario 50

Najpopularniejsze są umywalki akrylowe, czyli wykonane ze specjalnego  tworzywa sztucznego, które dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu, nie pękają i są łatwe w utrzymaniu czystości. Są niedrogie, jednak pod większym naciskiem mogą ulegać zniekształceniom. Kolejnym popularnym typem są umywalki ceramiczne, wykonane z kamionki, glinki lub porcelany. Są odporne na zarysowania, niestety można je stosunkowo łatwo potłuc.

Bardziej oryginalne, ale także często wybierane są umywalki kamienne. jest to jednak produkt luksusowy. We wnętrzu wyglądają spektakularnie – naturalne materiały jak onyks, dolomit czy marmur nadają im szlachetności. Są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Tańszym rozwiązaniem o podobnych parametrach są umywalki z konglomeratów.

Umywalki ze szkła hartowanego są wbrew pozorom odporne na stłuczenia. To idealne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. 

Nietypowym materiałem, z którego można wykonać umywalkę jest drewno. Takie umywalki są wykonane z drewna odpornego na gnicie, są lekkie, trwałe i niezwykle oryginalne.


O czym należy pamiętać przy wyborze umywalki łazienkowej?

 • Według zasad ergonomii, którymi powinniśmy się kierować przy projektowaniu wnętrz na umywalkę należy zarezerwować nie mniej niż 70 cm. Jest to niezbędne do wygodnego korzystania z umywalki podczas codziennej pielęgnacji.
 • Kolejna ważna zasada mówi, że szeroka umywalka może być płytka, jeśli decydujemy się na umywalkę małą, powinna być znacznie głębsza. Jeśli mamy małą łazienkę możemy zdecydować się na mniejszą umywalkę, lub umywalkę o małej głębokości.
 • Jeśli posiadamy dużą łazienkę, a grono domowników jest liczne, możemy zdecydować się na umywalkę podwójną, zasady wyboru przy takim rozwiązaniu są identyczne, jak przy wyborze pojedynczej umywalki.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak powinna wyglądać najlepsza umywalka. Jest to rzecz gustu, a jednocześnie odpowiedniego dopasowania typu umywalki do pomieszczenia.


Umywalki łazienkowe ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych umywalek łazienkowych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Decydując się na wybór konkretnej umywalki do przestrzeni łazienkowej powinniśmy przede wszystkim kierować się możliwościami aranżacyjnymi – w małych pomieszczeniach będziemy musieli zdecydować się na instalację misy o mniejszych gabarytach, z pewnością nie będziemy mogli sobie pozwolić na wersję podwójną. Do tego typu łazienek sprawdzają się już gotowe zestawy składające się z wąskiej szafki, na blacie której znajduje się już zamontowana umywalka.

Dysponując nieco większą ilością miejsca możemy już sobie pozwolić na nieco więcej inwencji, montując chociażby dwie umywalki obok siebie – razem z meblem i blatem już też jako wersje wiszącą.

Dużą rolę w eksploatacji odgrywa oczywiście trwałość zastosowanego materiału użytego do wykonania umywalki, jak również sama powłoka. Najczęściej wybierane są wersje ceramiczne, z gładką powłoką ułatwiającą czyszczenie. Jako element także dekoracyjny sprawdzą się z pewnością umywalki wolnostojące, z niestandardowym kształtem, postawione na szerokim blacie, z elementami dekoracyjnymi w postaci mozaiki na ścianach.

Umywalka w naszej przestrzeni łazienkowej powinna być również dopasowana wielkością do możliwie jak najbardziej komfortowego korzystania z niej – przy silnym strumieniu wody możliwość ochlapania ścian czy też podłogi musi być jak najbardziej ograniczona, dlatego w takiej sytuacji albo wybieramy odpowiednio szerszą i dłuższą umywalkę, albo decydujemy się na głębszą misę.

A jakie Wy, Drodzy Użytkownicy, macie doświadczenia z umywalkami łazienkowymi? Zachęcamy do wyrażania opinii oraz wymiany doświadczeń.

Jak szukali użytkownicy?

 • umywalka łazienkowa
 • szeroka umywalka
 • umywalka waska
 • umywalki łazienkowe
 • łazienkowe umywalki

Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Umywalka łazienkowaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Mnie najbardziej podobała się mała umywalka łazienkowa wpuszczona w blat. Jest to takie subtelne i przede wszystkim zależało mi na tym, żeby mieć w łazience porządny blat 😉 Fajny artykuł, pozdrawiam!

  Reply
 • Ciekawym wyborem jest szafka łazienkowa z umywalką. Jak ktoś nie ma dużo miejsca w łazience na jakieś płyny, bądź proszek do prania, to zawsze można go w tej szafeczce trzymać – bardzo praktyczne!

  Reply
 • Szczerze powiedziawszy, to przy pytaniu jaka umywalka łazienkowa będzie najlepsza ciężko sobie szybko odpowiedzieć. Jest cała masa różnych fasonów, że trudno się zdecydować 😉 Ciekawy materiał!

  Reply
 • Powiem tak, że ranking umywalek łazienkowych był bardzo przydatny! Wybrałem markę cersanit i szczerze powiedziawszy, nie ma chyba żadnej firmy, która równa się z ich asortymentem. Mega duży wybór, do każdej łazienki da się wybrać coś ciekawego 😉

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...