Piekarnik elektryczny Ranking październik 2022

Jaki piekarnik elektryczny?Piekarniki elektryczne posiadają zazwyczaj wiele funkcji i są bardziej efektywne od tradycyjnych piekarników gazowych. Ich podstawowe funkcjonalności to m.in.:

 • grzanie z góry,
 • grzanie z dołu,
 • jednoczesne grzanie z góry i dołu,
 • grill mały lub duży,
 • termoobieg – system rozprowadzania powietrza, sprawdzający się podczas pieczenia chlebów, ciast oraz mięsa.

Pieczenie intensywne jest możliwe dzięki współdziałaniu grzałek dolnej, górnej oraz dmuchawy. Szybkie rozgrzewanie sprawia, że piekarnik szybko się nagrzewa, a później przełącza na określony tryb, co oszczędza energię elektryczną oraz czas na przyrządzenia danej potrawy. Podczas rozmrażania pracuje sam wentylator. Piekarniki elektryczne mają szeroki wachlarz cen, a wszystko zależy od rozwiązań technicznych, wielkości komory, funkcji uzupełniających.


Jakie dodatkowe funkcje może posiadać piekarnik elektryczny?

Piekarniki czasami posiadają funkcję mikrofalówki, która pozwala podgrzewać dania. Opcje szybkiego nagrzewania i podtrzymania ciepła potraw są szczególnie wysoko cenione. Podczas przygotowywania potraw na co dzień przydatny będzie również rożen. Funkcja suszenia potraw pozwala przygotować suszone owoce na przekąski albo desery, z kolei suszone mięso można dłużej przechowywać.

Przygotowanie jogurtów jest rzadko spotykaną funkcją, która dostępna jest w wybranych modelach urządzeń. Piekarniki elektryczne mogą być parowe, które pozwalają piec oraz gotować na parze, tradycyjne z grzałkami ogrzewającymi komorę oraz z mikrofalówką, stanowiące połączenie piekarnika oraz kuchenki mikrofalowej.


Ważne parametry techniczne piekarników elektrycznych

 • zakres temperatur waha się od 30 do ponad 300°C. W niskich temperaturach przygotowuje się jogurty, suszy owoce oraz grzyby. Wyższe temperatury pozwalają przyrządzić pizzę, pieczonego kurczaka czy chleb;
 • w piekarniach są prowadnice wytłoczone, teleskopowe oraz drabinkowe. Prowadnice pozwalają wsuwać i wysuwać potrawy z komory w sposób łatwy oraz szybki;
 • pojemność komory może wynosić od 40 do 80 litrów. Rodzina licząca cztery osoby powinna kupić piekarnik o pojemności wahającej się od 50 do 60 litrów. Emalia jest dobrym wykończeniem komory, ponieważ łatwo się ją czyści;
 • piekarniki napędzane są prądem jedno-, dwu- lub trójfazowym;
 • klasa energetyczna wynosi od A do D. Najbardziej wydajne są urządzenia mające klasę A, najmniej efektywne są piekarniki o klasie D, z kolei piekarnik z klasą A+++ jest o wiele bardziej oszczędny od piekarnika mającego klasę A;
 • piekarniki często wyposażone są w takie zabezpieczenia, jak blokada drzwi piekarnika, zimne drzwi, które nagrzewają się minimalnie, automatyczny wyłącznik, podświetlane wnętrze, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie procesu pieczenia mięs i ciast;
 • piekarniki sterowane mogą być manualnie lub elektronicznie;
 • drzwi powinny być wyjmowane, gdyż są one łatwe do czyszczenia;
 • pyroliza jest z kolei programem, który rozgrzewa wnętrze komory do temperatury około 500°C;
 • panele katalityczne powodują, że czyszczenie następuje podczas pieczenia;
 • programy parowe pozwalają oczyścić wnętrze komory w sposób efektywny oraz ekologiczny.

Piekarniki elektryczne mogą być wolnostojące lub do zabudowy. Te drugie są droższe i trudniejsze w montażu, należy je wybierać na etapie projektowania kuchni lub podczas przeprowadzania remontu. O wiele bardziej popularne są piekarniki wolnostojące. Dobry piekarnik ma duże znaczenie – ciasto pieczone w piekarniku elektrycznym jest smaczniejsze niż w gazowym, ma elastyczną strukturę. Czystość piekarnika, sprawność oraz moc grzałek mają spore znaczenie dla procesu wypiekania ciasta.


Piekarniki elektryczne – Ranking ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych piekarników elektrycznych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Podstawowe kryteria wyboru piekarnika elektrycznego

 • rodzaj piekarnika – wybierzmy wolnostojący model, jeżeli chcemy rozwiązanie mobilne i cenimy sobie dowolność konfiguracji w kuchni; wybierzmy wersję do zabudowy, jeżeli chcemy zachować spójność aranżacji i precyzyjne rozplanowanie każdego sprzętu zgodnie z projektem;
 • rodzaje prowadnic – warto zdecydować się na wariant prowadnic teleskopowych, wygodniejszych w codziennym zastosowaniu oraz zmniejszających ryzyko oparzenia; alternatywą mogą być bardzo funkcjonalne wysuwane wózki; nie polecamy natomiast prowadnic drabinkowych;
 • gabaryty – modele kompaktowe są z reguły bardzo wąskie i/lub niskie, dedykowane dla niewielkich powierzchni; z kolei standardowe rozmiary (mniej więcej 60 cm wysokości i 60 cm szerokości) sprawdzą się w większości kuchni, natomiast powiększone piekarniki przeznacza się na potrzeby kuchni o sporych wymiarach;
 • drzwiczki – z zależności od preferencji możemy się zdecydować na typowy wariant otwierania do dołu lub też wygodniejszy w postaci otwierania do boku.

Jaki najlepszy? Szukamy dobrego piekarnika elektrycznego wg zasobności portfela


Tani piekarnik elektryczny do 200 złotych

mini piekarnik opiekacz elektryczny, pojemność 10l, moc 900W
mini piekarnik opiekacz elektryczny, pojemność 10l, moc 900W
1.Decydując się na zakup piekarnika elektrycznego, możemy znaleźć pozycje, których koszt nie przekracza nawet 200 zł. Są to jednak urządzenia w wersji mini, które nie oferują zbyt dużej pojemności. Spełniają jednak swoją rolę bardzo dobrze – posiadają moc sięgającą nawet 1200 W i są idealne do przygotowania posiłku dla jednej czy dwóch osób. Zajmują niewiele miejsca i zazwyczaj umożliwiają skorzystanie z kilku podstawowych funkcji pieczenia, takich jak: grzanie górne, dolne oraz podwójne. Można je zazwyczaj rozgrzać do 230 stopni.


Piekarnik elektryczny od 200 do 500 złotych

piekarnik elektryczny First Austria z termoobiegiem, pojemność 35l, moc 1600W
piekarnik elektryczny First Austria z termoobiegiem, pojemność 35l, moc 1600W
2.Piekarniki elektryczne kosztujące więcej niż 200, ale mniej niż 500 zł nadal są modelami nadającymi się raczej na działkę czy do kampera. Oferują już jednak znacznie większą ilość programów – m.in. termoobieg. Ich moc może sięgać już nawet 2300 W, a w zestawie znajdują się zazwyczaj różne rodzaje rusztów, co także daje osobie korzystającej z piekarnika większe pole do popisu. Piekarniki elektryczne znajdujące się w tym zakresie cenowym są także lepiej zabezpieczone. Mowa tu np. o nierdzewnej stali czy podwójnym szkle na drzwiach.


Dobry piekarnik elektryczny od 500 do 1000 złotych

piekarnik elektryczny do zabudowy Whirlpool AKP 446 IX, pojemność 56l
piekarnik elektryczny do zabudowy Whirlpool AKP 446 IX, pojemność 56l
3.Jeśli na zakup piekarnika elektrycznego możesz przeznaczyć między 500, a 1000 zł, to w naszych rękach wyląduje naprawdę solidne i funkcjonalne urządzenie. Modele dostępne w tym zakresie cenowym są często przeznaczone do zabudowy. Oferują więc znacznie większą pojemność oraz dodatkowe funkcje takie jak: rozmrażanie czy grillowanie. Oczywiście w ich przypadku rośnie także liczba programów pieczenia. Piekarniki elektryczne tego typu posiadają specjalne teleskopowe prowadnice oraz spory wybór rusztów. Niektóre z urządzeń mają także wbudowany system czyszczenia parowego. Często można spotkać również przedstawicieli energetycznej klasy A.


Najlepsze piekarniki elektryczne od 1000 do 1500 złotych

piekarnik elektryczny Bosch HBA3140S0, wysokość 60 cm, pojemność 71 litrów
piekarnik elektryczny Bosch HBA3140S0, wysokość 60 cm, pojemność 71 litrów
4.Solidne piekarniki elektryczne z górnej półki mogą kosztować nawet w granicach 2000 zł lub jeszcze więcej. Modele dostępne w takiej cenie prezentuję się niezwykle elegancko. Komora piekarnika elektrycznego kosztującego między 1000 a 1500 zł jest pokryta emalią ceramiczną. Urządzenia często posiadają wiele profesjonalnych programów pieczenia oraz nawet 2 rodzaje mechanizmów czyszczących. Oferują one także blokadę rodzicielską oraz specjalny cook timer. Są to piekarniki energooszczędne, co znacząco wpływa na poziom zużycia prądu.

Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Piekarnik elektrycznyRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Niestety nie mogłam pozwolić sobie na zabudowę, więc mam wolnostojący piekarnik elektryczny. Niby to tylko estetyczne kwestie, ale jednak grają rolę. Nie wyobrażam sobie piekarnika gazowego ze względu na trudność w jego dobrym utrzymaniu, poza tym to już nie te lata.

  Reply
 • · Edit

  Potrzebowaliśmy z żoną właśnie takiego zestawienia, wybór dzięki temu był dużo prostszy. Elektryczny piekarnik do zabudowy to coś czego nie mogliśmy wybrać ze względu na tak dużą ilość asortymentu, ale już po kłopocie. Dziękujemy!

  Reply
 • Bardzo przydatny materiał. Wymienialiśmy z mężem piekarnik i posiłkowaliśmy się tym rankingiem. Elektryczny piekarnik do naszej kuchni musiał być wolnostojący, nie mogliśmy go zabudować, ale i tak jesteśmy zadowoleni z wyboru. Piekarnik jest duży i bardzo dobrze komponuje się z naszą kuchnią.

  Reply
 • Ja potrzebowałem czegoś w rodzaju mini piekarnik elektryczny. Było ciężko, ale udało się znaleźć fajny sprzęt o niedużych rozmiarach, po części dzięki waszemu artykułowi za co bardzo dziękuję 😉

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...