Prodiż

Jaki prodiż elektryczny wybrać do przyrządzania potraw?

Prodiż jest niewielkim urządzeniem służącym do pieczenia ciast i mięs, przenośnym, kojarzonym przeważnie z dawnymi czasami. Jego małe gabaryty sprawiają, że taki sprzęt zmieści się praktycznie wszędzie.

Na rynku oferowane są prodiże owalne, okrągłe lub prostokątne. Urządzenia te to swoiste zamienniki zwykłego piekarnika, funkcjonującego w zabudowie lub wolnostojącego. Potrawy przyrządzane w prodiżu są smaczne, zdrowe oraz aromatyczne – często nawet smaczniejsze niż przyrządzone w tradycyjnym piekarniku. Prodiż posiada dwie rączki po obu bokach, które się nie nagrzewają dzięki zastosowaniu odpowiednich termoizolacyjnych materiałów. Urządzenie może być wykonane z aluminium, dzięki czemu jest lekkie, poręczne, nadaje się do schowania w każdej szafce, nie zajmuje dużo miejsca.

Dodatkowo do prodiża należy kupić sznur przyłączeniowy, który umożliwi uruchomienie urządzenia. A ile musimy wydać na takie urządzenie? Przeważnie jest to kwestia 150-200 zł, choć zdarzają się oczywiście znacznie droższe modele. Pokrywa prodiża posiada najczęściej moc 450 W, natomiast podstawka to z reguły około 200 W. To powinno w zupełności wystarczyć do wypieczenia babek piaskowych, ciast drożdżowych lub puszystych biszkoptów. W prodiżu można również przyrządzić pizzę, zapiekankę lub frytki. Można także skorzystać z prodiża w celu odświeżenia czerstwego pieczywa.

Jaki prodiż wybrać?

Nowoczesny prodiż elektryczny wielofunkcyjny.
Nowoczesny prodiż elektryczny wielofunkcyjny.
Prodiż jest urządzeniem mobilnym, lekkim i łatwym w eksploatacji. Pobiera niewiele energii, jest kilka razy mniejszy od piekarnika elektrycznego. Potrafi zastąpić blachę i piekarnik, nie trzeba do niego wkładać żadnych dodatków, wystarczy jego wnętrze posmarować masłem, wlać ciasto lub włożyć kurczaka – to wystarczy do przyrządzenia smakowitego posiłku. W pokrywie prodiża znajduje się wizjer, w którym można obserwować powstawanie ciasta lub pieczeni. Prodiże posiadają otwory, przez które usuwany jest nadmiar pary wodnej. Można dzięki nim sprawdzać poziom upieczenia ciasta za pomocą patyczka.

Co można przyrządzić w prodiżu?
Kiedyś w prodiżu pieczono wyłącznie biszkopty i babki, a także mięsa. Dzisiaj możliwości jest więcej, a nowoczesny prodiż powinien posiadać chociażby:

 • podgrzewaną podstawkę,
 • rożen,
 • ruszt,
 • małe blachy,
 • funkcję termoobiegu,
 • lampki kontrolne,
 • ustawienie czasu pieczenia,
 • nieprzywierającą powłokę (w przypadku niektórych modeli).

Jak dbać o prodiż?

Gdy piecze się jedzenie w prodiżu, to nie należy stawiać go tam, gdzie są przeciągi, na maszynce elektrycznej. Jeżeli ciasto przyklei się do prodiża to dno owija się mokrą ścierką, a później wyjmuje gotowy wypiek.

Pokrywę prodiża należy czyścić, dokładnie domykać i o nią dbać. Urządzenia nie wolno zabrudzić ponad miarę, bo będzie problem z jego doprowadzeniem do stanu używalności. Najlepiej czyścić prodiż drobnoziarnistym papierem albo płótnem ściernym. Należy uważać, aby woda nie zniszczyła grzałki. Dobrze czyści się prodiż solą, octem lub sodą.

Podczas pieczenia nie należy zaglądać do wnętrza prodiża. Urządzenie trzeba myć dokładnie, gdyż zacieki tłuszczu lub ciasta powodują wypromieniowanie ciepła. Prodiż można włączać, gdy są w nim już składniki. Czas pracy urządzenia jest podobny do czasu działania piekarnika.

Nowoczesne prodiże mają interesujący design, mogą być koloru srebrnego, czerwonego, niebieskiego, zdarzają się też modele żółte lub zielone. Urządzenie jest wielkim udogodnieniem i wspaniałym rozwiązaniem w niewielkich mieszkaniach zamieszkiwanych przez singla oraz w dwuosobowych gospodarstwach domowych. Warto wybierać modele wykonane ze stali nierdzewnej, które cechują się większą trwałością.

Znani producenci prodiży elektrycznych:
Bosch, Philips, Severin, Tefal, Ariete, Russel Hobbs, Tristar, Siemens, Prumel, Clatronic, DeLonghi, George Foreman, Zelmer.

Prodiże RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych prodiży. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Jak szukali użytkownicy?

 • dobry prodiż
 • jaki prodiż kupić
 • nowoczesny porodzisz
 • nowoczesny prodzisz wielofunkcyjny
 • prodiż
 • prodiż bez aluminium
 • prodiż elektryczny
 • prodiż jaki wybrać

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Dzbanek filtrujący

Dzbanek filtrujący

Jakość wody, którą pijemy, jest bardzo istotną kwestią w kontekście naszego zdrowia. Ogromną część rynku…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *