Czajnik elektryczny, jak o niego dbać? Ranking grudzień 2023

jak dbać o czajnik elektrycznySprzęt AGD, zarówno ten większy, zabudowany, jak i mały, będzie służył nam o wiele dłużej, kiedy dowiemy się, jak o niego dbać. Nie jest zaskoczeniem, że każdy sprzęt trzeba regularnie czyścić, a jeśli wymaga tego sytuacja – również serwisować.

Dzisiaj spojrzymy na czajnik elektryczny. Jak o niego dbać, w jaki sposób pozbyć się nawracającego kamienia i co zrobić, żeby małe AGD zachowało swój wygląd, działanie i było bezpieczne w użyciu?


Zaniedbany czajnik elektryczny

Po czym poznać, że czas na przyjrzenie się naszemu czajnikowi i zadbanie o niego? Pierwszą widoczną oznaką najczęściej jest kamień gromadzący się wewnątrz urządzenia – najczęściej odkładający się na jego grzałkach. Skąd bierze się kamienny osad? Jego głównym winowajcą jest zbyt wysoki poziom twardości wody, który znajdziemy w wielu rejonach Polski. Prowadzi to do osadzania się osadu kamiennego wewnątrz czajnika, który następnie przedostaje się do gotowanej wody, a później – wprost do naszych napojów.

Oprócz widocznego wpływu na estetykę wnętrza czajnika, kamień przyczynia się do pogorszenia smaku i jakości przyrządzanych ciepłych napojów. Co więcej, gdy osad nagromadzi się w zbyt dużej ilości i obklei grzałki czajnika elektrycznego, urządzenie będzie potrzebować więcej energii do ogrzania wody. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to nawet do trwałego uszkodzenia czajnika.


Jak zadbać o czajnik? Usuwamy kamień domowymi sposobami

Jeśli kamień pojawił się w Twoim czajniku elektrycznym, jeszcze nic straconego. Możesz się go pozbyć domowymi sposobami już w kilkanaście minut. Nie musisz inwestować w profesjonalne odkamieniacze do czajników, które czasem mogą dorównywać ceną samemu sprzętowi. Rozejrzyj się po kuchni – do pozbycia się kamienia możesz użyć:

  • octu – to najczęściej polecany domowy środek do walki z osadem w czajniku. Wystarczy, że połączysz ocet z wodą w proporcjach 1:1 (tak, by całość nie przekraczała połowy pojemności urządzenia). Miksturę pozostaw na godzinę w czajniku, a następnie zagotuj. Po wszystkim dokładnie wypłucz czajnik i przegotuj w nim samą wodę przed przygotowywaniem napojów,
  • cytryny – ma delikatniejsze działanie niż ocet, ale usunie kamień również z obudowy i pozostawi przyjemny zapach. Do wody znajdującej się w czajniku wyciśnij sok z całej cytryny i pozostaw na cały dzień,
  • sody oczyszczonej – sposób na pozbycie się kamienia bez gotowania wody. Zmieszaj 1,5l wody z czterema łyżkami sody (lub przygotuj proporcjonalnie pomniejszoną miksturę, jeśli Twój czajnik ma mniejszą pojemność) i pozostaw na 60 minut. Po tym czasie wylej wodę z sodą, dokładnie wypłucz czajnik i zagotuj jedną porcję wody przed jej podaniem.

Czy w czajnik trzeba inwestować? Urządzenia do 50zł

Czy cena czajnika elektrycznego ma wpływ na późniejsze powstawanie w nim kamienia? Powstawanie osadu to przyczyna używania twardej wody, a także nieregularnego czyszczenia czajnika. Niedrogie czajniki również mogą być dobre i bezpieczne. Godne zainteresowania modele to m.in. czajnik Clatronic WKR z zakrytą grzałką i ochroną przed przegrzaniem i czajnik Ravanson CB z obrotową podstawą i zabezpieczeniem przed uruchomieniem pustego czajnika. Więcej modeli znajdziesz pod tym adresem: https://www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/czajniki.html.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neo24.

https://www.neo24.pl/.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...