Czy rzeczywiście warto kupować oczyszczacz powietrza? Ranking październik 2022

smog

Każdego roku media bombardują nas informacjami na temat niechlubnych rekordów, jakie nasz kraj bije w związku z poziomem zawartych w powietrzu zanieczyszczeń. Astma, nowotwory, alergie czy nie najlepsze samopoczucie – to tylko część dolegliwości, z którymi z powodu smogu zmaga się coraz większa liczba naszych rodaków. Wobec zanieczyszczeń, jakie wdychamy w drodze do pracy czy na spacerze, jesteśmy zazwyczaj bezbronni. Inaczej jednak sprawa ma się w przypadku naszych mieszkań – tu nasz wpływ na poprawę jakości powietrza może być znaczący. Czy warto kupować w tym celu specjalne oczyszczacze powietrza? Jak pozbyć się zanieczyszczeń we własnym mieszkaniu? Sprawdź w dzisiejszym artykule.


W jaki sposób działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to nic innego jak specjalny wentylator, na który nałożony jest – zależnie od sposobu działania urządzenia – specjalny filtr. W oczyszczaczach, które przeznaczone są do codziennego użytku, znajdziemy jeden z 4 rodzajów filtrów: filtr węglowy, wodny, elektrostatyczny lub niezwykle skuteczny filtr HEPA.


Rodzaje oczyszczaczy powietrza

O ile filtry elektrostatyczne czy wodne sprawdzą się w domach, które położone są na stosunkowo mało zanieczyszczonych obszarach, na przykład na Pomorzu, o tyle alergicy oraz mieszkańcy Śląska i okolic powinni zaopatrzyć się w nieco mocniejsze modele, czyli oczyszczacze powietrza wyposażone w filtr węglowy lub HEPA.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów filtry węglowe potrafią absorbować ogromne ilości szkodliwych substancji – jeden gram takiego filtra może pochłonąć nawet 1500m2 lotnych związków organicznych czy toksycznego benozo(a)pirenu.

Najpopularniejsze na polskim rynku filtry HEPA wykonane są ze specjalnego szkła spiekanego, który zapewnia filtrację na poziomie aż 0,3µm. Znajdziesz je zarówno w domowych oczyszczaczach, jak i w niektórych odkurzaczach czy maskach antysmogowych. Trujące pyły PM10 i PM2.5, dym papierosowy, duszące aerozole czy radioaktywne pyły – to tylko niektóre z zanieczyszczeń, których pomoże Ci się pozbyć oczyszczacz z filtrem HEPA. Jeśli któryś z Twoich domowników zmaga się z alergiami lub obniżoną odpornością, oczyszczacz wyposażony w HEPA może się okazać Twoim największym sojusznikiem w walce o zdrowie Twojej rodziny. Tego rodzaju urządzenie bez większych problemów usunie bowiem większość znajdujących się w powietrzu roztoczy, pleśni czy zwierzęcej sierści.


Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Nie ulega wątpliwości, że zakup oczyszczacza powietrza należy do jednej z najlepszych rzeczy, jaką możemy zrobić w trosce o zdrowie swojej rodziny. Urządzenie to przyda się nie tylko w okresie jesienno-zimowym, kiedy wietrzenie mieszkania w związku z zanieczyszczonym na zewnątrz powietrzem zupełnie mija się z celem, ale też wiosną i latem, gdy mamy do czynienia z tak zwanym smogiem wtórnym. Komfort, jaki daje fakt, że chociaż w domu możemy oddychać pełną piersią, jest nie do przecenienia.

Artykuł powstał we współpracy z siecią sklepów Neonet. Szeroki wybór oczyszczaczy powietrza znajdziesz na https://www.neonet.pl/do-domu/oczyszczacze-powietrza.html.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...