Pralka automatyczna Ranking kwiecień 2021

pralka automatyczna ładowana od przoduObecnie oferowane pralki automatyczne posiadają różnorodne parametry. W ofercie znajdują się pralki:

 • standardowe ładowane od przodu, o głębokości najczęściej 60-65 centymetrów,
 • super slim, o głębokości poniżej 40 centymetrów,
 • slim ładowane od przodu, o głębokości między 40 a 49 centymetrów,
 • ładowane od góry, o głębokości do 60 centymetrów.

Same wsady do pralki również są zróżnicowane – od 3 do nawet ponad 10 kg. Prędkość obrotowa bębna pralki automatycznej zawiera się w przedziale 800-1500 obr/min. Im większe obroty, tym szybciej wysuszymy pranie, jednak wiąże się to z mocniej zgniecioną odzieżą i dłuższym czasem spędzonym na prasowaniu.

Klasy energetyczne pralek są oznaczane literą A – od A, przez A+, A++ do A+++, a także literą B. Od klasy energetycznej zależy zużycie wody oraz energii elektrycznej. Jeśli nie mamy zazwyczaj zbyt dużo prania, to możemy wybrać program połowa wsadu, co oznacza, że pralka sama dobierze odpowiednią ilość wody i zaplanuje optymalne pranie.


Jak dbać o pralkę automatyczną?

O pralkę należy regularnie dbać – czyścić filtr i dozownik na detergenty, raz w miesiącu włączyć pustą pralkę i włączyć pełny cykl regularnego prania, stosować środki chemiczne zapobiegające osadzaniu się kamienia. Odkamieniacze dezynfekują, odtłuszczają i usuwają osady z kamienia na bębnie, grzałce, pompie oraz wężach. Dzięki takiemu postępowaniu zwiększymy wydatnie żywotność pralki.

Do pralki można używać specjalnych woreczków, które zapobiegną uszkodzeniu tkanin. Aby pranie przebiegło dobrze, należy do niej włożyć tyle ubrań, aby pozostał pewien luz.

Guziki ubrań powinny być zapięte, aby uchronić odzież przed uszkodzeniami, a bęben przed urazami mechanicznymi. Monety, długopisy, ołówki włożone do kieszeni mogą uszkodzić bęben.


Pralka ładowana od frontu – za i przeciw

Pralki automatyczne ładowane od przodu

pralka ładowana od przodu

Zalety Wady

+ szyba daje możliwość spoglądania i w razie czego kontrolowania prania

+ większy wybór poszczególnych modeli ze względu na popularność

+ mniejsza głębokość sprawia, że łatwiej jest dopasować dla nich miejsce w łazience czy też w kuchni

+ dedykowany i rekomendowany wariant do zabudowy kuchennej

– schylanie się podczas załadunku i wyjmowania prania bywa uciążliwe

– uszkodzenie uszczelki może spowodować zalanie

Pralki automatyczne ładowane od przodu RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych automatycznych pralek ładowanych od frontu. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jakie akcesoria do pralki?

 • Jeżeli chcemy, aby pralka nie zniszczyła się zbyt szybko należy kupić worki do prania, które ochronią rajstopy, bieliznę czy odzież dzieci przed zniszczeniem, a bęben pralki przed urazami.
 • Mata antywibracyjna eliminuje drgania pralki. Środek czyszczący do pralek przedłuży życie urządzenia, a łącznik pralki z suszarką jest obowiązkowym elementem, gdy chcemy na sprzęcie umieścić suszarkę.
 • Zużytej pralki nie wolno wyrzucać na śmietnik – należy ją oddać do punktu skupu lub do sklepu przed zakupem nowego sprzętu. Pralka oddawana do sklepu musi być czysta oraz pozbawiona wody we wnętrzu.
 • Tanie pralki nie mają szerokiej oferty programów do prania, oferują niewielką liczbę obrotów podczas wirowania, pobierają dużą ilość wody. Nowocześniejsze pralki automatyczne zapewniają pranie bez detergentów lub nie wymagają dużej ilości proszku czy płynu do prania. Piorą parowo lub wykorzystują bąbelki powietrza. Oszczędzają czas, chronią tekstylia przed zniszczeniem, sprawiając, że odzież zachowuje świeżość kolorów i nie jest w ogóle zmechacona.
 • Tryb ECO umożliwia ekologiczne i niedrogie pranie. Coraz większą popularnością cieszą się wygodne pralko-suszarki, które łączą funkcjonalność dwóch urządzeń, oszczędzając przy tym miejsce w łazience.

Pralka automatyczna niezależnie od wybranego modelu powinna być traktowana jako zakup na długie lata, dlatego warto czasem wydać nieco więcej gotówki i cieszyć się funkcjonalnością dobrej jakościowo pralki.


Pralka ładowana od góry – za i przeciw

Pralki automatyczne ładowane od góry

pralka Indesit TWA51052 ładowana od góry

Zalety Wady

+ te same parametry jakościowe jak pralki ładowane od przodu

+ smukła obudowa sprawia, że mieszczą się w niewielkiej nawet wnęce

+ brak potrzeby schylania celem wrzucenia rzeczy do prania

+ wygodna lokalizacja dozownika na detergenty

+ bezpieczne usytuowanie i lokalizacja programatora

– nie zamontujemy szafki czy też półki tuż nad nią

– mniejsza wydajność z powodu mniejszej pojemności

– praktycznie niemożliwe jest zabudowanie pralki np. w kuchni lub też to kompletnie niepraktyczne

– w szczelinę mogą wpaść niepożądane rzeczy

Pralki automatyczne ładowane od góry RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych automatycznych pralek ładowanych od góry. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Pralka automatycznaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2020

 • Moja pralka automatyczna to model EWS11064 marki Electrolux i jestem naprawdę zadowolona, że to właśnie tę pralkę wybrałam. Pralka jest bardzo ale to bardzo cicha, ma spory wybór programów i dodatkowo pojemny bęben także można robić naprawdę duże pranie. Nie jestem jakimś ekspertem w dziedzinie pralek więc nie bardzo mam z czym porównać moją ale mogę ją polecić z czystym sumieniem. Naprawdę dobry model.

  Reply
 • Nawet nie wiedziałem, ze jest coś takiego jak dbanie o pralkę… Pierwsze słyszę, że należy czyścić filtr i dozownik na detergenty, a raz w miesiącu włączyć pustą pralkę i włączyć pełny cykl regularnego prania. Choć pewnie takie zabiegi przedłużają żywotność pralki.

  Reply
 • Co do poprzednika – o pralkę zdecydowanie trzeba dbać, bo to zwiększa żywotność i nie będziemy musieli szybciej sięgać po nowy sprzęt, czy też niepotrzebnie wydawać na naprawy. Sama mam dosyć małą pralkę automatyczną i dbam o nią poprzez czyszczenie filtra i inne dodatkowe detergenty 😉

  Reply
 • Pralka automatyczna jest dla mnie świetnym rozwiązaniem. Nie jest taka “wielka” i bardzo ergonomiczna. Da się ją zabudować, jeżeli ktoś nie ma miejsca w łazience to może ją umieścić gdzie indziej i będzie wyglądać super 😉

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...