Odkurzacz centralny Ranking marzec 2021

odkurzacz centralny marki Beam z akcesoriami
odkurzacz centralny marki Beam z akcesoriami
Oferowane na rynku odkurzacze centralne posiadają sporą moc i są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych odkurzaczy, wykorzystywane do sprzątania dużych powierzchni w domu czy też apartamencie, przez co są popularnym rozwiązaniem w hotelach, motelach i pensjonatach.


Kryteria wyboru odkurzacza centralnego

Cyklonowe odkurzacze centralne są skuteczniejsze ze względu na wykorzystywaną siłę odśrodkową, pozwalającą na odprowadzanie zanieczyszczeń do pojemnika znajdującego się w dolnej części instalacji. Takie rozwiązanie jest jednak dużo droższe od wersji workowych.

Podobnie pod kątem skuteczności wygląda kwestia typu jednostki centralnej. Wersje bypassowe oddzielają strumienie powietrza zanieczyszczonego z powietrzem chłodzącym silnik, co w efekcie daje większą skuteczność oraz wydajność. Za ten silnika zapłacimy jednak więcej w porównaniu z modelem przelotowym.

Dużo do powiedzenia w kontekście wydajności sprzętu ma oczywiście moc silnika i moc ssania, które powinny być jak największe, podobnie zresztą jak wartość podciśnienia. Dotyczy to również poziomu przepływu powietrza oraz ilości gniazd ssących.

Istotnym kryterium wyboru powinna być deklarowana przez producenta maksymalna długość instalacji, co pozwoli nam precyzyjnie zaplanować umieszczenie odkurzacza centralnego w naszym domu. Szukajmy również modeli, które nie emitują zbyt wysokiego poziomu hałasu oraz posiadają wygodne, przydatne funkcje oraz akcesoria:

 • przejrzyste sterowanie i panel ciekłokrystaliczny,
 • separatory do usuwania popiołu kominkowego,
 • możliwość odkurzania na mokro,
 • automatyczna szufelka.

Odkurzacz centralny – za i przeciw

Zalety odkurzaczy centralnych:

  + spora ilość dodatkowych akcesoriów ułatwiających sprzątanie
  + dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów urządzenia skutecznie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń
  + odpowiednia pojemność worków (odkurzacze workowe) i pojemników (odkurzacze bezworkowe) sprawia, że nie trzeba ich wymieniać zbyt często
  + elementy robocze cechują się cichą pracą
  + wysoka wydajność oraz komfort czyszczenia

Wady odkurzaczy centralnych:

  – bardzo wysoka cena oraz koszty eksploatacji, w tym obsługa serwisowa
  – głośna praca jednostki centralnej
  – montaż jest skomplikowany i wymaga sporej wiedzy na ten temat

Jaki odkurzacz centralny wybrać?

Odkurzacze centralne zapewniają dwukrotną filtrację powietrza, kolejną fazą jest wydmuchiwanie powietrza na zewnątrz budynku. Zbiornik urządzenia gromadzi natomiast roztocza oraz drobnoustroje.

Centralny odkurzacz daje maksymalną wygodę, pozwala sprzątać miejsca, które przy zwykłym odkurzaniu są trudne do czyszczenia, czyli karnisze, klawiatury komputerowe, miejsca i wąskie przestrzenie pod łóżkiem czy za szafami, wąskie szpary w samochodzie.

odkurzacz centralny marki Electrolux
odkurzacz centralny marki Electrolux
Chcąc zamontować system centralnego odkurzania w domu, należy sporządzić wstępny projekt instalacji. Rzuty kondygnacji przesłać można w dowolny sposób lub przekazać firmie specjalizującej się w tej dziedzinie. Bardzo istotną kwestią jest planowanie rozmieszczenia punktów ssących.

Dom mający powierzchnię 200 metrów kwadratowych powinien posiadać przynajmniej cztery gniazda ssące i szufelkę automatyczną. Sama instalacja kosztuje nieco powyżej 1000 złotych. Instalacje prowadzone są w środku ścian, na posadzkach, w różnych lukach.

Odkurzacz centralny może być montowany w:

 • garażu,
 • pomieszczeniach gospodarczych,
 • piwnicach.

Należy maksymalnie ograniczyć poziom hałasu, pomocne są też kanały wyciszające. Najważniejsze są moc silnika, jego typ, rodzaj obudowy oraz filtracja:

 • tzw. worka odwróconego,
 • filtra wodnego,
 • czystego cyklonu.

Instalację najłatwiej przeprowadzić przed zamieszkaniem w domu, rury można schować między ścianami oraz nad podwieszanymi sufitami, niekiedy koniecznością jest rozkucie ścian.

Wybieramy sprzęt do czyszczenia warsztatu => Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać?

Liczba gniazd ssących musi być odpowiednia, a wąż powinien mieć długość przynajmniej 9 metrów i pozwalać dotrzeć do zakamarków domu, to wygodne rozwiązanie na pomieszczenia gospodarcze, łazienki i tarasy.

Trójniki układa się z kierunkiem, w którym płynie powietrze, w przeciwnym razie prawidłowy przepływ powietrza nie będzie możliwy.

Płytkę montażową należy wkleić, aby komponowała się dobrze z tynkiem. Płytka nie może wystawać poza tynk, ponieważ będzie utrudniała korzystanie z tych urządzeń. Kolanko zabezpiecza przed zapchaniem się instalacji. Odkurzacz można uruchomić w droższych modelach za pomocą pilota.

Wyrzutni nie wolno umieszczać przy gruncie, ponieważ śnieg może ją przykryć lub sprzęt ogrodowy może ją bardzo szczelnie zastawić.


Odkurzacze centralne RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych odkurzaczy centralnych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jak szukali użytkownicy?

 • jakie odkurzacze centralne polecacie
 • tani odkurzacz centralny polecacie

Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Odkurzacz centralnyRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2020

 • Bardzo ciekawe, nie pomyślałem o czymś takim wcześniej. Wie ktoś jaki jest koszt instalacji odkurzacza centralnego? Zastanawiam się poważnie nad tym i chyba się zdecyduję. Plus za materiał.

  Reply
 • Dzięki wielkie za artykuł, bardzo się przydał. Kupiłem odkurzacz centralny marki beam i spisuje się znakomicie. Cena była przystępna i przesyłka dotarła szybko. Sprzęt działa bardzo dobrze, nie mam zastrzeżeń. Bardzo przydaje się w garażu.

  Reply
 • Dosyć duży sprzęt, nie ma co 😀 Taki potężny odkurzacz centralny do domu sprawdza się świetnie na bank, aczkolwiek jeszcze nie jestem chyba na tyle przygotowany finansowo, żeby go kupić, aczkolwiek rozważam to coraz bardziej 😉

  Reply
 • Czy instalacja centralnego odkurzacza to skomplikowana sprawa? Bardzo poważnie rozważam kupno czegoś takiego i przeglądam już produkty z zestawienia, niektóre są bardzo ciekawe i chyba się skusze. Niech ktoś powie, czy jest to warte zachodu, jeżeli miał kontakt z takim sprzętem, chętnie posłucham!

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...