Robot kuchenny

Robot kuchenny wielofunkcyjny: jaki wybrać?Istnieje wiele rodzajów robotów kuchennych, a ich cechą wspólną jest to, że ułatwiają znacząco życie i przyspieszają przygotowanie jedzenia. Blender, malakser, maszynka do mielenia to tylko przykładowe rodzaje urządzeń wspomagających. W blenderze przyrządzimy różnorodne koktajle, a maszynka do mielenia pomoże nam przyrządzić chociażby kotleciki mielone z mięsa lub jajek, buraczków czy kaszy zmieszanych z różnymi dodatkami.

Z kolei sokowirówka pozwoli nam przygotować świeże i bez chemicznych dodatków soki z marchewki, jabłek, buraczków. Wyciskarka do cytrusów zaopatrzy nas w soki z cytryn i pomarańczy. Dzięki robotowi kuchennemu wyrabianie ciasta jest znacznie łatwiejsze.


Przydatni pomocnicy kuchenni

Robot kuchenny pomaga wyrobić ciasto, co znacząco przyspiesza proces robienia masy na torty, ciasteczka oraz naleśniki, równomierne zmiksowanie ponadto sprawia, że placek będzie puszysty i smaczny.

Wielofunkcyjne urządzenie nie musi być wcale przesadnie drogie – już za kilkaset złotych można kupić robot kuchenny bardzo dobrej jakości. Podstawowymi kryteriami wyboru robota kuchennego powinny być jego rozmiary, zastosowanie, jakość, funkcjonalność oraz gwarancja. Dobrej jakości robot kuchenny korzysta z zaawansowanych technologii, jest wielofunkcyjny, posiada sporo dodatkowych akcesoriów i mnóstwo przydatnych funkcji, jak chociażby wyciskanie soku z owoców.

Roboty wieloczynnościowe posiadają misę lub malakser. Potrafią rozdrabniać, miksować, mielić mięso, rozdrobnić kawę oraz wyprodukować sok do obiadu lub na deser czy podwieczorek. Najlepsze modele osiągają prędkości obrotowe znacznie przekraczające poziom 10000 obr/min. Dzięki wielofunkcyjnym robotom kuchennym można kroić, szatkować, ubijać, wyrabiać ciasta i wyciskać soki.

W przypadku robotów wieloczynnościowych rozróżnia się wersje tradycyjne, gdzie mieszadło wykonuje ruch obrotowy w jednym kierunku, oraz planetarne, w których ruch mieszadła jest obrotowy oraz wykonywany wokół misy.

roboty kuchenne z malakserem

=> Roboty kuchenne z funkcją malaksera <=

roboty kuchenne z blenderem

=> Roboty kuchenne z funkcją blendera <=

roboty kuchenne z maszynką do mielenia

=> Roboty kuchenne z funkcją maszynki do mielenia <=

roboty kuchenne z sokowirówką

=> Roboty kuchenne z funkcją sokowirówki <=

roboty kuchenne z wyciskarką do soków

=> Roboty kuchenne z funkcją wyciskarki do cytrusów <=

roboty kuchenne z funkcją wyrabiania ciasta

=> Roboty kuchenne z funkcją wyrabiania ciasta <=

Nowością na rynku są natomiast roboty planetarne, które posiadają głowicę oraz misę, gdzie umieszczane są produkty. W takim urządzeniu surowce mieszane są o wiele szybciej, a robot planetarny zastępuje kilka urządzeń.

Roboty planetarne potrafią mieć wiele rodzajów przystawek:

 • do tarcia i szatkowania warzyw, owoców, czekolady czy serów,
 • do mielenia,
 • młynek do kawy,
 • młynek do ziaren (umożliwia przyrządzenie mąki we własnym domu),
 • sokowirówkę (dzięki niej powstają soki z jabłek, winogron, pomidorów, selera, bananów lub porzeczek, jagód i jeżyn, takie, jak tylko użytkownik urządzenia sobie wymarzy),
 • do makaronu pozwalająca przyrządzić różnorodne jego formy.

Duża misa robota kuchennego pozwala przyrządzić obiad spokojnie dla kilku osób. Pozostaje jeszcze kwestia pojemności – na potrzeby dużej rodziny lub do restauracji warto wybierać modele przynajmniej 5-litrowe, natomiast w innych przypadkach w zupełności wystarczy nam robot kuchenny dysponujący pojemnością 2-2,5 litra.

Nie musimy natomiast wydawać fortuny na zakup robota kuchennego – bardzo dobre jakościowo produkty można kupić już spokojnie za kwotę 300-400 zł. Mikser ręczny jest dobry do miksowania, mieszania i rozcierania produktów – jednak funkcji ma niewiele i nadaje się bardziej dla młodej osoby uczącej się gotować. Na potrzeby domowych zastosowań z pewnością przydatniejszy będzie robot wielofunkcyjny.


Podstawowe kryteria wyboru robota kuchennego

 • prędkość obrotowa – istotny parametr, warto wybierać modele dające możliwość regulacji prędkości; do zastosowań kuchennych zalecane jest poszukiwanie produktów dysponujących przynajmniej 200 obrotami na minutę;
 • moc sprzętu – wpływa bezpośrednio na wydajność; większa moc pozwala na dłuższą jednorazową pracę sprzętu; w kuchni powinniśmy mieć taki z mocą przynajmniej 800 W;
 • wykonanie misy – preferowane ze względu na większą trwałość są materiały typu stal szlachetna, nierdzewna oraz aluminium; nie są polecane misy plastikowe;
 • dostępne funkcje – warto poszukiwać robotów dysponujących dodatkowymi akcesoriami i opcjami, takimi jak m.in. waga kuchenna, dostępność trybu pulsacyjnego, turbo (możliwość przełączenia robota na możliwe najwyższe obroty);
 • bezpieczeństwo użytkowania – ważnymi funkcjami są chociażby m.in. zabezpieczenie przed przegrzaniem w postaci wyłączenia się urządzenia (gdy dojdzie do wartości granicznych), wyjecie mieszadeł może się odbyć tylko przy wyłączonym urządzeniu, robot nie uruchomi się w przypadku otwartej pokrywki malaksera.

Robot kuchenny – jaki wybrać? RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych robotów kuchennych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Dzbanek filtrujący

Dzbanek filtrujący

Jakość wody, którą pijemy, jest bardzo istotną kwestią w kontekście naszego zdrowia. Ogromną część rynku…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *